Strona głównaSportME piłkarek ręcznych - Norweżki obroniły tytuł

ME piłkarek ręcznych – Norweżki obroniły tytuł

-

Broniące tytułu Norweżki pokonały w Lublanie Dunki 27:25 (12:15) w finale mistrzostw Europy piłkarek ręcznych, które zorganizowały Słowenia, Czarnogóra i Macedonia Północna.

Najwięcej bramek: dla Norwegii – Nora Moerk 8, Kristine Breistoel 4; dla Danii – Louise Vinter Burgaard 6, Emma Friis 5.

To dziewiąty złoty medal ME wywalczony przez Norwegię. Zwycięstwo nie przyszło jednak łatwo, gdyż przez większą część spotkania przewagę miały Dunki, które po kwadransie gry w drugiej połowie prowadziły nawet 22:18. Dopiero po mistrzowsku rozegrana końcówka zadecydowała o końcowym rozstrzygnięciu.

W pierwszej połowie przewaga duńskiej drużyny chwilami dochodziła do pięciu goli (9:4, 10:5). Norweżki, a wśród nich uznana za MVP turnieju Henny Reistad, zawodziły.

Dopiero na sześć minut przed końcem spotkania obrończynie tytułu wyszły po raz pierwszy na prowadzenie (24:23). Skuteczniej zaczęła bronić wprowadzona na boisko Katrine Lunde, w ataku jej koleżanki zaczęły grać precyzyjniej, za to coraz bardziej zdenerwowane rywalki popełniały więcej prostych błędów.

Przy stanie 24:25 Dunki zgubiły piłkę, co natychmiast wykorzystały przeciwniczki. W następnej akcji oddały niecelny rzut i gdy Stine Oftedal zdobyła bramkę na 27:24 sprawa tytułu została praktycznie przesądzona.

Prawa rozgrywająca ekipy złotych medalistek Nora Moerk została po raz trzeci w karierze królową strzelczyń Euro. Zaliczyła 50 trafień. Wcześniej dokonała tego w 2016 (53 gole) i 2020 (52). Norweżka była także najskuteczniejszą szczypiornistką mistrzostw świata 2017 oraz igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro i Tokio.

W spotkaniu o brąz Czarnogóra wygrała z Francją po dogrywce 27:25 (22:22, 13:12).