Strona głównaSportKMŚ siatkarzy - Resovia - Lube 1:3 w półfinale

KMŚ siatkarzy – Resovia – Lube 1:3 w półfinale

-

Asseco Resovia zagra w niedzielę o trzecie miejsce z Fakiełem Nowy Urengoj fot.Facebook

Siatkarze Asseco Resovii Rzeszów przegrali w Częstochowie z włoskim Cucine Lube Civitanova 1:3 (31:29, 19:25, 14:25, 23:25) w półfinale klubowych mistrzostw świata. W niedzielę o trzecie miejsce zagrają z włoskim Trentino Volley, który pokonał Fakieła Nowy Urengoj 3:1 (22:25, 25:14, 25:16, 25:19).

Ekipa Lube jeszcze przed rozpoczęciem odbywających się w trzech polskich miastach KMŚ była wskazywana jako główny kandydat do końcowego sukcesu. To ubiegłoroczny finalista, który w poprzednim sezonie dotarł także do decydującego etapu zmagań Serie A, Ligi Mistrzów oraz Pucharu Włoch, ale w nich wszystkich również przegrał.

Nazywany „dream teamem” zespół z Italii ma w swoim składzie takie gwiazdy jak np. Bułgar Cwetan Sokołow, pochodzący z Kuby reprezentant Włoch Osmany Juantorena (MVP poprzedniej edycji KMŚ), Brazylijczyk Bruno Rezende, Serb Dragan Stankovic oraz Kubańczyk z brazylijskim paszportem Yoandry Leal Hidalgo. W grupie A bieżącej edycji KMŚ włoska ekipa zanotowała w Płocku komplet zwycięstw, pokonując m.in. PGE Skrę Bełchatów 3:1.

Zupełnie inna była sytuacja Resovii przed KMŚ. Już samą jej obecność w „czwórce” można uznać za niespodziankę. Od początku sezonu bowiem słabo się spisuje w ekstraklasie i dopiero występ w tej imprezie dał nieco powodów do radości zawodnikom i kibicom. Drużyna z Podkarpacia debiutuje w klubowym mundialu, a wśród uczestników znalazła się dzięki otrzymaniu od organizatorów tzw. dzikiej karty. Turniej okazał się dobrą odskocznią od ligowych kłopotów – w gr. B w Rzeszowie gospodarze wygrali dwa z trzech pojedynków.

Przed przenosinami do Częstochowy siatkarze i sztab szkoleniowy Resovii podkreślali, że w Częstochowie będą grali bez presji. W inauguracyjnej partii półfinału co prawda przez większość czasu prowadzili faworyzowani rywale (14:9, 16:13), ale od połowy seta podopieczni Gheorghe Cretu zabrali się skutecznie za odrabianie strat. Doprowadzili do stanu 19:19, a następnie toczyła się walka na styku. Po akcji zakończonej na środku przez Davida Smitha rzeszowianie mieli piłkę setową, ale potem cztery razy o punkt od wygrania odsłony byli przeciwnicy. Prowadzenie 29:28 polskiemu klubowi dał as Thibaulta Rossarda. Wówczas jeszcze jego drużynie nie udało się dopiąć swego, ale chwilę później włoska ekipa miała bardzo duże problemy z przyjęciem zagrywki Damiana Schulza (dobrze radzącego sobie także w ataku), a kontrę skończył Smith.

Gracze Resovii nie wykorzystali okazji, jaką mieli w drugim secie, by być w bardzo dogodnej sytuacji w całym meczu. Prowadzili bowiem przez pół partii (10:8, 16:12), ale tym razem to oni pozwoli wrócić Lube do gry. Duży udział w tym mieli dobrze dysponowani Sokołow i Juantorena. Ale najwięcej szkody wyrządził rzeszowianom Stankovic, który nękał ich całą serią trudnych zagrywek i zaliczył dwa asy. Opuścił pole serwisowe dopiero, gdy jego drużyna prowadziła 24:19, a chwilę później nie miała ona kłopotu z doprowadzeniem do remisu w całym pojedynku.

Podłamani takim przebiegiem wydarzeń zawodnicy Cretu w żaden sposób nie byli w stanie przeciwstawić się rywalom w secie numer trzy, którego przegrali różnicą 14 punktów. Na początku czwartego nieco walczyli, ale później siatkarze z Italii kontrolowali przebieg wydarzeń (15:10, 19:14). W końcówce rzeszowianie zmniejszyli jeszcze stratę (19:20), dając swoim kibicom nadzieję na więcej, ale Lube nie pozwoliło na doprowadzenie do tie-breaka.

Najwięcej punktów dla wicemistrza Włoch – po 18 – zdobyli Sokołow i Juantorena, a dla Resovii – 19 – Rossard.