REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSportEl. MŚ 2022 - Polska z Rosją, o awans ewentualnie ze Szwecją...

El. MŚ 2022 – Polska z Rosją, o awans ewentualnie ze Szwecją lub Czechami. Mundial bez Włoch lub Portugalii

-

Polscy piłkarze zagrają z Rosją w półfinale zaplanowanych na marzec dwustopniowych baraży o awans do przyszłorocznych mistrzostw świata w Katarze. W przypadku zwycięstwa biało-czerwoni w decydującym meczu zmierzą się u siebie z lepszym z pary Szwecja – Czechy. Dwaj ostatnie mistrzowie Europy – Portugalia z 2016 i Włochy z tego roku – trafiły do tej samej „ścieżki” barażowej, a to oznacza, że co najmniej jednej z tych ekip zabraknie w przyszłorocznym mundialu.

Kadra Paulo Sousy nie była rozstawiona, z powodu m.in. porażki z Węgrami u siebie 1:2 na koniec zmagań w grupie eliminacyjnej. To oznaczało, że czekał ją wyjazdowy półfinał baraży. Natomiast ewentualny finał Polska zagra na własnym terenie – o tym już zdecydowało piątkowe losowanie.

REKLAMA

Ceremonia odbyła się w Zurychu. Z uwagi na pandemię została przeprowadzona w trybie zdalnym.

O trzy miejsca na mundialu zagra 12 drużyn – 10 ekip z drugich miejsc w grupach eliminacyjnych oraz dwie z najlepszymi osiągnięciami w ostatniej edycji Ligi Narodów UEFA, które nie zajęły jednej z dwóch czołowych lokat w grupach – Austria i Czechy.

12 uczestników baraży zostało podzielonych na trzy ścieżki (A, B i C) po cztery zespoły. W każdej z tych ścieżek rozegrany zostanie „miniturniej” – półfinały i finał (bez meczów rewanżowych), przy czym rozstawione zespoły są gospodarzami półfinałów i nie trafiły na siebie w tej fazie. Zwycięzcy finałów ścieżek A, B i C zakwalifikują się do przyszłorocznego mundialu.

Pary barażowe pierwszej rundy, oprócz meczu Rosja – Polska, wyglądają następująco (na pierwszym miejscu drużyny rozstawione): Szkocja – Ukraina, Walia – Austria, Szwecja – Czechy, Włochy – Macedonia Północna oraz Portugalia – Turcja.

Biało-czerwoni trafili do tzw. ścieżki B, czyli w razie zwycięstwa nad Rosją zmierzą się z lepszym z pary Szwecja – Czechy.

Satysfakcji z wyniku losowania nie krył również obecny szef polskiej federacji Cezary Kulesza.

„Losowanie było dla nas łaskawe i odbieram je pozytywnie. Trafiliśmy na mocnych rywali, ale będących na pewno w naszym zasięgu. Cieszy mnie, że ewentualne drugie spotkanie zagramy u siebie. Oczywiście najpierw musimy jednak pokonać Rosję” – powiedział Kulesza, cytowany na stronie internetowej związku.

Nieco inne nastroje w Rosji. Tamtejsze media oceniły, że Polska jest najmniej dogodnym zespołem, jakiego można było sobie wyobrazić na tym etapie.

„Naszej drużynie wyraźnie się nie udało. Tak, mogło być i gorzej, jeśli w drugim półfinale znalazłyby się Włochy albo Portugalia, ale w pierwszym spotkaniu nie mógł się nam trafić nikt silniejszy od Polski” – ocenił portal „Sovsport”.

Najgłośniejszym efektem piątkowego losowania jest fakt, że dwaj ostatni mistrzowie Europy – Portugalia z 2016 i Włochy z tego roku – trafili do tej samej ścieżki barażowej. To oznacza, że co najmniej jednej z tych ekip zabraknie na mundialu.

Włosi, w przypadku porażki w barażach, po raz drugi z rzędu nie zagrają w mistrzostwach świata.

W piątek odbyło się również losowanie par baraży interkontynentalnych, zaplanowanych na 13-14 czerwca (tylko jeden mecz na neutralnym terenie). Wystąpią w nich drużyny, które nie wywalczą bezpośredniego awansu w czterech strefach.

Zespół z AFC (Azja) spotka się z drużyną z CONMEBOL (Ameryka Południowa), natomiast zespół z CONCACAF (Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby) zmierzy się z ekipą z OFC (Oceania).

Mundial w Katarze odbędzie się od 21 listopada do 18 grudnia 2022 roku.

Pary pierwszej rundy baraży - 24 marca:

ścieżka A
Szkocja - Ukraina      (
Walia - Austria       

ścieżka B
Rosja - Polska       
Szwecja - Czechy      

ścieżka C
Włochy - Macedonia Północna (20.45) Portugalia - Turcja     

Pary drugiej rundy baraży - 29 marca:

Walia/Austria - Szkocja/Ukraina        
Rosja/Polska - Szwecja/Czechy         
Portugalia/Turcja - Włochy/Macedonia Północna 

(PAP)

(PAP)

REKLAMA

2115050918 views

REKLAMA

2115051150 views

REKLAMA

REKLAMA

2116847540 views

REKLAMA

2115051290 views

REKLAMA

2115051389 views

REKLAMA

2115051497 views