Strona głównaSportDiamentowa Liga – Kszczot zwycięzcą biegu na 800 m w Brukseli

Diamentowa Liga – Kszczot zwycięzcą biegu na 800 m w Brukseli

-

Adam Kszczot fot.Christophe Bott/EPA
Adam Kszczot wygrał po świetnej, emocjonującej końcówce fot.Christophe Bott/EPA

Wicemistrz świata Adam Kszczot (RKS Łódź) wynikiem 1.45,12 wygrał bieg na 800 m w ostatnim tegorocznym mityngu Diamentowej Ligi w Brukseli. Za nim finiszowali srebrny medalista olimpijski z Londynu Nijel Amos z Botswany – 1.45,25 i Amel Tuka z Bośni i Hercegowiny – 1.45,45.

W końcowej klasyfikacji tej konkurencji Kszczot zajął drugie miejsce – 10 pkt, za Amosem – 16 pkt. Na trzeciej pozycji uplasował się Tuka – 6 pkt.

Styl, w jakim w piątkowy wieczór zwyciężył na stadionie Króla Baudouina I łodzianin, zaskoczył nawet jego trenera Zbigniewa Króla.

– Jestem pod wielkim wrażeniem wyczynu Adama. Pobiegł w stylu Pawła Czapiewskiego, przez większość dystansu na końcu stawki. A paka była niesamowita. Brakowało tylko mistrza świata, Kenijczyka Davida Rudishy. Jak ruszył Kszczot i mijał rywali, wydawało się, że oni stanęli. Końcówka była świetna, emocjonująca. Atakował Amos, ale Adam go nie puścił – powiedział  Król.

Jak dodał, jego podopieczny chciałby zakończyć sezon rekordem Polski, który wynosi 1.43,22 i został ustanowiony 17 sierpnia 2001 roku z Zurychu przez Czapiewskiego.

– Byłoby to piękne ukoronowanie sezonu. Pozostała jeszcze jedna, ostatnia szansa. W niedzielę Adam wystartuje we Włoszech w Rieti. A potem – odpoczynek do połowy listopada, kiedy to rozpoczniemy przygotowania do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro – wspomniał trener mistrza Europy z Zurychu (2014).

W ostatnim w tym roku mityngu Diamentowej Ligi startowało ośmioro Polaków, w tym dwóch w konkursie skoku o tyczce, w którym królował, tak jak we wszystkich zawodach cyklu, Francuz Renaud Lavillenie wynikiem 5,95. Na piątej pozycji uplasował się Robert Sobera (AZS AWF Wrocław), a na siódmej Paweł Wojciechowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) – obaj pokonali wysokość 5,55.

Szóste miejsce w skoku wzwyż zajęła Kamila Lićwinko (KS Podlasie Białystok) – 1,90. Dominowały Rosjanki – Maria Kuczina (2,01) i Anna Cziczerowa (1,97), a trzecia była Hiszpanka Ruth Beitia (1,93).

W konkursie pchnięcia kulą dwukrotny mistrz olimpijski Tomasz Majewski (AZS AWF Warszawa) był siódmy – 20,34. Wygrał Nowozelandczyk Tomas Walsh – 21,39.

Na jedną milę wystartowały trzy Polki. Na dziewiątej pozycji metę minęła Renata Pliś (Maraton Świnoujście) – 4.25,32, na jedenastej Sofia Ennaoui (LKS Lubusz Słubice) – 4.27,32, zaś Angelika Cichocka (SKLA Sopot) do niej nie dobiegła. Zwyciężyła Kenijka Faith Chepngetich Kipyegon – 4.16,71.

Bieg na 100 m, pod nieobecność króla sprintu Jamajczyka Usaina Bolta, wygrał wicemistrz świata Amerykanin Justin Gatlin – 9,98. Taki sam czas uzyskał reprezentant Kataru, pochodzący z Nigerii Femi Ogunode. Trzeci był Francuz Jimmy Vicaut – 9,99.