Strona głównaSport1. liga piłkarska - Lechia Gdańsk wróciła na prowadzenie

1. liga piłkarska – Lechia Gdańsk wróciła na prowadzenie

-

Piłkarze Lechii Gdańsk po wygranej z Bruk-Bet Termalicą Nieciecza 3:1 wrócili na pozycję lidera 1. ligi. Razem z drugą w tabeli Arką Gdynia siedem kolejek przed końcem rozgrywek mają już wyraźną przewagę nad konkurentami do awansu do ekstraklasy.

Lechia szybko wróciła na zwycięską ścieżkę po ubiegłotygodniowej porażce 1:2 w Katowicach z GKS, kiedy straciła pierwsze punkty w tej rundzie.

W niedzielę jej rywalem była ekipa z Niecieczy, która w tym roku jeszcze nie wygrała. Krótko przed przerwą i zaraz po niej dwa gole zdobył dla gospodarzy Słowak Tomas Bobcek, który z dziewięcioma trafieniami jest najlepszym strzelcem gdańszczan.

Już w doliczonym czasie gry kontaktową bramkę dla gości zdobył z rzutu karnego Wiktor Biedrzycki, ale tuż przed końcowym gwizdkiem na 3:1 podwyższył i wynik ustalił Łukasz Zjawiński.

„Zrobiliśmy kolejny krok we właściwym kierunku, ale nie powinniśmy doprowadzić do tak nerwowej końcówki” – przyznał trener lidera Szymon Grabowski.

Lechia ma 53 punkty i o jeden wyprzedza lokalnego rywala Arkę. Gdynianie w 27. kolejce już w piątek zremisowali w Lublinie z Motorem 2:2 i zachowali – jako jedyni – miano niepokonanego wiosną zespołu.

Lubelski beniaminek jest jedną z czterech drużyn na miejscach barażowych (3-6), a wszystkie mają po 45 „oczek”.

Z tego grona niespodziewanej porażki doznał w sobotę GKS Katowice. Po sześciu zwycięstwach z rzędu piłkarze trenera Rafała Góraka ulegli u siebie dziewiątej w tabeli Odrze Opole 1:3.

Wszystkie gole dla gości strzelili obcokrajowcy: Czech Jiri Piroch w 26. minucie oraz wprowadzeni z ławki Włoch Vittorio Continella (74.) i Kolumbijczyk Jean Sarmiento (76.). Katowiczanie odpowiedzieli tylko trafieniem Bartosza Jaroszka w 56. minucie.

Czwarty w tabeli Górnik Łęczna wygrał na wyjeździe z zamykającym stawkę Zagłębiem Sosnowiec 1:0, piąty jest Motor, a szósty – po zwycięstwie w Pruszkowie nad Zniczem 3:2 – GKS Tychy.

Gdyby taki układ tabeli utrzymał się do końca rozgrywek w półfinałach baraży doszłoby do wewnętrznych konfrontacji drużyn ze Śląska i Lubelszczyzny.

W „wiślackich derbach” w Płocku miejscowi zremisowali z rywalami w Krakowa 1:1, tracąc gola w 90. minucie po strzale Igora Sapały. Gospodarze prowadzili od 58. minuty po trafieniu Fryderyka Gerbowskiego.

Obie Wisły mają po 42 pkt. „Nafciarze” plasują się na siódmym miejscu, a krakowski zespół, finalista tegorocznego Pucharu Polski – na ósmym.

Na dole tabeli coraz gorzej wygląda sytuacja Resovii, która w derbach stolicy Podkarpacia przegrała ze Stalą 0:2 i pozostała w strefie spadkowej z dorobkiem 25 punktów. Co więcej, jej strata do „bezpiecznej” Polonii Warszawa (2:1 z Podbeskidziem Bielsko-Biała) wynosi już cztery punkty.

Natomiast drużyna trenera Marka Zuba, która wygrała po raz czwarty z rzędu, ma o 10 więcej i może już powoli cieszyć się z utrzymania w lidze.

Do 2. ligi spadną trzy ostatnie zespoły tabeli. Z kolei bezpośrednią promocję do ekstraklasy uzyskają dwie najlepsze drużyny, a o trzecią przepustkę powalczą – w dwustopniowych barażach – ekipy z miejsc 3-6.