REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaReportażeMauzoleum króla Warneńczyka

Mauzoleum króla Warneńczyka

-

Mauzoleum króla Władysława Warneńczyka, usytuowane jest w parku, w północnozachodniej części Warny, na jednym ze starożytnych trackich kurhanów. Wzniesione zostało w roku 1935 jako znak wdzięczności narodu bułgarskiego dla króla polskiego, który chciał pokonać armię turecką.

Warna opanowana została przez Turków w 1389 r. Pół wieku później inspirowane przez papieża Królestwo Węgier zorganizowało wyprawę krzyżową przeciwko rozrastającemu się Imperium Osmańskiemu. Dowodził nią młody król Polski i Węgier Władysław. Po początkowych zwycięstwach władca ruszył do kolejnej ofensywy. Pod Warną, w listopadzie 1944 roku, niespodziewanie musiał zmierzyć się z przeważającymi siłami sułtana Murada II. Wojska chrześcijańskie doznały tam sromotnej klęski, a ciała króla nigdy nie znaleziono.

Po tym zwycięstwie Turcy zmienili miasto w silną twierdzę, którą dopiero w roku 1828 zdobyła flota rosyjska. Ostatecznie zaś Bułgaria wyzwolona została dopiero w roku 1878. Dziś należy ona do NATO i jest kandydatem do Unii Europejskiej.

Władysław III, nazwany po śmierci Warneńczykiem, urodził się w roku 1424. Jego ojciec, król Władysław II Jagiełło, liczył wówczas blisko 70 lat, a jego matka Zofia Holszańska około 18. Król Władysław II uzyskał na zjeździe w Brześciu Kujawskim (1420 r.) zapewnienie, że nowo narodzony syn obejmie po nim tron.

Tak też się stało. Młody Władysław został królem Polski w wieku zaledwie 10 lat, choś rządy sprawował za niego faktycznie kardynał Zbigniew Oleśnicki. Uroczysty chrzest królewicza odbył się w Krakowie, a ojcem chrzestnym został papież Marcin. Niewiele mamy informacji o osobowości Władysława, żył zbyt krótko. Kiedy w roku 1440 zawarta została pomiędzy Polską i Węgrami unia personalna, na jej mocy zasiadł też na tronie węgierskim.

Dziś, z perspektywy ponad pięciuset lat, wydaje się nam, że był podatny na wpływy, a gdy pojawiła się możliwość podjęcia samodzielnej decyzji, brak doświadczenia zaowocował niedojrzałą oceną sytuacji. Na pewno był człowiekiem odważnym, o duszy przepojonej ideałami rycerskimi. Nie miał żony, jego planowane małżeństwo z Elżbietą nie doszło do skutku. Zginął 560 lat temu, nie pozostawiając żadnego potomka.

Na listopadowych obchodach 560 rocznicy bitwy pod Warną, oprócz bułgarskiego wiceprezydenta, obecni także byli: szef Sztabu Generalnego sił zbrojnych Bułgarii, gen. Nikoła Kolew, ambasadorzy: Polski, Węgier, Rumunii, Słowacji, prawosławny metropolita Warszawy i całej Polski abp Sawa, wysocy dostojnicy bułgarskiej Cerkwi prawosławnej oraz przedstawiciele Kościoła katolickiego w Bułgarii. W parkumuzeum w Warnie, noszącym imię Władysława Warneńczyka, otwarto też okolicznościową wystawę. Trwają też starania, aby w Warnie stanął pomnik króla Władysława, według projektu z lat 20. ubiegłego wieku.

Leszek Wątróbski

REKLAMA

2091100253 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2091100552 views

REKLAMA

2092897012 views

REKLAMA

2091100836 views

Umysł rozszerzony

Wielkanocny napad

Mieszkanie dla Phila

Dzieci tyranów

Kanał śmierci

REKLAMA

2091100983 views

REKLAMA

2091101128 views