REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaReportażeKalendarz, który uczy i cieszy oko

Kalendarz, który uczy i cieszy oko

-

Co roku Polsko-Słowiańska Unia Kredytowa wydaje kalendarz, który nie tylko cieszy oko, ale również i uczy. Zdobią go bowiem nie tylko fotografie wybitnych polskich artystów. Zawiera on także ważne informacje finansowe nie tylko dla członków Unii, ale całej polonijnej społeczności.

REKLAMA

Pomysł na tegoroczny kalendarz podsunął PSFUK przedstawiciel Klubu Fotografika w Nowym Jorku, który zaprezentował zdjęcia z wystawy prac polskiego artysty fotografa Artura Tabora. ”Urzekła nas natychmiast unikalność przedstawionych tematów, ekspresja i niepowtarzalne piękno jego zdjęć. Skontaktowaliśmy się więc z autorem z propozycją przedstawienia jego zdjęć w kalendarzu – która została z entuzjazmem przyjęta. W trakcie omawiania koncepcji i kalendarza i wybierania poszczególnych zdjęć otrzymaliśmy nagle tragiczną wiadomość, że artysta zginął” – piszą twórcy wydawnictwa.

 

Kalendarz stał się więc swego rodzaju hołdem dla twórczości „malującego światłem” artysty, a pracę nad wyborem zdjęć kontynuowała jego żona Jolanta.

 

W kalendarzu umieszczono zdjęcia 13 zwierząt, które są albo bardzo rzadkie, albo zagrożone. Ciekawostki na temat przedstawionych gatunków umieszczono pod każdym zdjęciem. Informacje o nich zostały zaczerpnięte z wydawnictw encyklopedycznych (m.in. z Wikipedii) i witryn organizacji przyrodniczych.

 

Wiele zwierząt żyjących w Polsce jest obecnie zagrożonych wyginięciem. Ich listę znaleźć można w tzw. Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych, opracowywanej przez Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie (dawniej Zakład Ochrony Przyrody i Zasobów Naturalnych PAN), przy współpracy z kilkudziesięcioma naukowcami z całej Polski.

 

Komponent finansowy publikacji stanowi przedstawienie mniej znanych aspektów usług i produktów PSFUk, które na pewno zasługują na większą uwagę.

 

UNIA NA ODLEGŁOŚĆ

Celem wielu usług i produktów, które obecnie oferuje PSFUK, jest stworzenie warunków do zarządzania swoimi finansami bez potrzeby wizyty w oddziale. Warto pamiętać, że obecnie można już zarządzać swoimi funduszami z każdego miejsca w USA, gdzie można używać internetu. Jest to bardzo istotne dla tych osób, które zmieniają miejsce zamieszkania, jak również dla tych, które chcą być członkami Unii, ale mieszkają zbyt daleko, by oddział PSFUK odwiedzić osobiście.

 

Korzystanie z usług Unii na odległość stało się możliwe dzięki portalowi finansowemu www.NaszaUnia.com, a zwłaszcza dostępnej tam bankowości internetowej. Dla przykładu, można tam wystąpić o członkostwo, otworzyć pierwsze konto lub konta dodatkowe. Można uzyskać kartę kredytową, pożyczkę oraz dokonywać transferów. Można zamawiać książeczki czekowe lub przysyłać do PSFUK czeki do realizacji. Dostęp do własnych funduszy można również uzyskać przy pomocy bankowości telefonicznej – która pozwala m.in. sprawdzać stan konta, dokonywać przelewów, sprawdzać, jak przebiega spłata pożyczki bądź też dokonać nowej płatności. Można też sprawdzić, czy dany czek został zrealizowany, a nawet zatrzymać płatność czeku. Obecnie prowadzone są przygotowania do wprowadzenia do użytku tzw. bankowości mobilnej, która zapewni jeszcze wygodniejsze korzystanie z usług posiadaczom tzw. inteligentnych telefonów (smart phones).

 

Członkowie, którzy korzystają z usług PSFUK na odległość, nie muszą się obawiać problemów technicznych, bo mogą zawsze uzyskać pomoc w Dziale Obsługi Klienta, który zapewnia konsultację z pracownikiem Unii zaledwie w parę minut. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że z bankowości internetowej PSFUK korzysta już prawie 30 tys. osób, a co miesiąc przybywa kilkuset nowych użytkowników.

 

Internetowa płatność rachunków eliminuje konieczność kupowania znaczków pocztowych i pozwala uniknąć wielu kar za spóźnione płatności. Po aktywacji tej usługi, która trwa zaledwie parę minut, użytkownicy mogą łatwo i szybko regulować swoje rachunki. Można również przeglądać historię płatności z ostatnich sześciu miesięcy i ustalać nowe płatności nawet z rocznym wyprzedzeniem.

 

Automatyczna wpłata na konto pozwala na szybkie i sprawne deponowanie czeków od pracodawcy, czeków z Social Security czy innych powtarzających się wpłat. Dzięki niej można nawet przelewać na swoje konto coroczny zwrot podatków z IRS. Nie trzeba wówczas czekać ani na doręczenie czeków przez pocztę, ani na ich realizację, bo kwoty deponowane w ten sposób są dostępne natychmiast.

 

GOTÓWKA I PUNKTY PRZY ZAKUPACH

 

W kalendarzu zostało omówionych kilka praktycznych zagadnień, które członkowie powinni wziąć pod uwagę, by sprawniej korzystać z usług PSFUK. Dla przykładu, używając karty debetowej VISA® przy zakupach, warto pamiętać, by poprosić o tzw. cash back – czyli gotówkę pobieraną bezpośrednio z konta. Jest to całkowicie bezpłatne i o wiele praktyczniejsze niż wypłacanie pieniędzy z kont PSFUK za pomocą bankomatów innych instytucji finansowych. Innym przykładem jest korzystanie z punktów, które przysługują posiadaczom złotej, platynowej lub biznesowej karty kredytowej VISA® wydanej przez PSFUK. Używając tych kart członkowie uzyskują jeden punkt za każdego wydanego dolara, a punkty można zamienić na atrakcyjne prezenty lub usługi turystyczne, korzystając ze strony internetowej www.scorecardrewards.com. Warto wiedzieć, że punkty są ważne do pięciu lat. Na sprawniejsze korzystanie z usług PSFUK może również wpłynąć korzystanie z kalkulatorów finansowych, które dostępne są na www.NaszaUnia.com. Dzięki nim można sprawnie obliczyć, kiedy warto przefinansować swoją pożyczkę lub kiedy warto skorzystać z pożyczki na samochód jako alternatywy do umowy leasingowej.

 

PRODUKTY, KTÓRYCH MOŻESZ POTRZEBOWAĆ

 

Autorzy kalendarza zwracają również uwagę na usługi i produkty, które są jeszcze raczej mało znane. Chodzi tu głównie o kredyty gotówkowe z bardzo korzystnym oprocentowaniem – pod zastaw oszczędności lub kredyt dla posiadaczy pożyczek hipotecznych w PSFUK (Signature Loan). Dla przykładu, warto wiedzieć, że mając oszczędności na lokacie terminowej, można bardzo szybko uzyskać dostęp do gotówki, bez potrzeby zrywania lokaty, unikając kar za przedwczesne wypłacenie zablokowanej kwoty. Można również uzyskać korzystnie oprocentowaną pożyczkę gotówkową na doraźne potrzeby, spłacając pożyczkę hipoteczną w PSFUK. Składanie wniosków o oba rodzaje kredytu jest bezpłatne i nie ma kar za wcześniejszą spłatę.

 

Polonijne firmy powinny zwrócić uwagę na fakt, że biznesowe konto czekowe w PSFUK jest oprocentowane i nie pobiera się opłat za wystawianie czeków, jak robi to wiele innych instytucji finansowych.

 

UNIA DLA MŁODYCH

Nie sposób też pominąć nowego programu, przygotowanego z myślą o najmłodszych członkach PSFUK, Finansowa Potęga Młodości. Daje on dzieciom i młodzieży możliwość korzystania z usług finansowych na miarę swoich potrzeb, jednocześnie ucząc mądrego zarządzania swoimi funduszami i premiując systematyczne oszczędzanie. Liczba oferowanych opcji zwiększa się wraz z wiekiem młodej osoby. Najmłodsi członkowie to Odkrywcy Krainy Finansów, którzy po ukończeniu 10 lat stają się Znawcami Finansów. Zarówno Odkrywcy, jak i Znawcy, otrzymują specjalne książeczki oszczędnościowe, a gdy kończą 16 lat stają się Ekspertami Finansowymi, otrzymując przywilej korzystania z większości usług oferowanych w bankowości internetowej PSFUK.

 

Każdy członek PSFUK, bez względu na wiek czy miejsce zamieszkania, znajdzie w kalendarzu coś, o czym na pewno warto wiedzieć. Warto też pamiętać, że jest to największa etniczna instytucja finansowa w USA, której członkowie sami są właścicielami i której nadrzędnym celem jest służenie naszej społeczności.

 

ARTUR TABOR


Autor zdjęć do kalendarza, Artur Tabor (1968-2010) to jeden z najwybitniejszych polskich fotografów, którego pasją było przedstawianie piękna przyrody. Urodził się w Radomiu, a w Siedlcach ukończył Akademię Podlaską. Przez wiele lat współpracował z czasopismami o tematyce przyrodniczej, nawet ze słynnym National Geographic. Specjalizował się w fotografowaniu i filmowaniu zwierząt, a szczególnie ptaków, w ich naturalnym środowisku, używając niekonwencjonalnych technik i spędzając całe miesiące w plenerze, by uzyskać niepowtarzalne ujęcie.


Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Grand Prix w konkursie fotograficznym „Łowcy Polskiego” im. Włodzimierza Puchalskiego oraz nagrody w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej. Jego prace można było podziwiać na wielu zbiorowych i indywidualnych wystawach fotograficznych. Był autorem wspaniałych albumów fotograficznych, m.in. „Sowy Polski”, do którego zbierał materiał ponad 8 lat. Wszyscy, którzy mieli okazję poznać go osobiście, podkreślają jego pogodę ducha i entuzjazm. Artur Tabor zginął tragicznie 2 lipca 2010 roku podczas wyprawy do Mongolii, robiąc to, co kochał najbardziej: fotografując rzadkie zwierzęta i przyrodę.

 

„Chociaż nie uwieczni on już swoim aparatem zwierząt i pięknych pejzaży, pozostaną po nim publikacje, albumy, filmy i ogromne archiwum zdjęć, z których mogą państwo w kalendarzu PSFUK poznać tylko niewielką cząstkę” – powiedziała wdowa po artyście, pani Jolanta Tabor .

 

Tomasz Deptuła,

dziennikarz „Nowego Dziennika” z Nowego Jorku

REKLAMA

2090748049 views

REKLAMA

2090748352 views

REKLAMA

2092544816 views

REKLAMA

2090748643 views

REKLAMA

2090748791 views

REKLAMA

2090748939 views