REKLAMA

2114795892 views

REKLAMA

2114795891 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaReportaże97 Salon Samochodowy

97 Salon Samochodowy

-

Już po raz 97 w Chicago odbywa się jedna z największych na świecie wystaw samochodowych Chicago Auto Show. Pierwsza wystawa miała miejsce w Coliseum u zbiegu 15 ulicy i Wabash, od 23 do 30 marca 1901 roku.

W okresie wojennym, od roku 1941 do 1950 nastąpiła przerwa, stąd, mimo, że minęło już przeszło 100 lat, było tych wystaw tylko 97. Wystawa organizowana jest przez Chicagowski Związek Dealerów Samochodowych (Chicago Automobile Trade Association). Wystawa odbywać się będzie od 11 lutego (piątek) do 20 lutego (niedziela) w godzinach od 10 rano do 10 wieczorem, z wyjątkiem ostatniej niedzieli, kiedy zamknięcie nastąpi o 8 wieczorem. Adres: Mc Cormick Place u zbiegu 23 ulicy i Lake Shore Drive. Bilety: $10 dla dorosłych, $5 dla młodzieży od 7 do 12 lat. Dzieci poniżej 7 lat mają wstęp za darmo. Adres internetowy: www.chicagoautoshow.com

W tym roku obszar wystawowy powiększony został o 40%, co umożliwiło firmie Chrysler wybudować w obrębie wystawowym 2 trasy do testowania samochodów. Jedna trasa przeznaczona jest dla samochodów terenowych, a druga dla samochodów osobowych. W poniedziałek, 14 lutego jest dzień „serduszkowy” i z tej okazji organizowane są różne imprezy. Jedną z nich jest na przykład organizowany przez Dodgeąa „kissing contest”. Ochotnicy muszą przykleić się ustami do Dodgeąa Dakoty i ten, który tak wytrzyma najdłużej otrzyma ten samochód. We wtorek jest Dzień Kobiet i przygotowywane są różne programy z myślą o kobietach.

NOWOśCI
Jak zwykle, na chicagowskim salonie samochodowym zaprezentowanych zostanie prawie tysiąc samochodów, z tego kilkadziesiąt nowych modeli, z których kilkanaście będzie miało swoją światową premierę. Oprócz tego zaprezentowanych zostanie dwadzieścia parę samochodów koncepcyjnych, czyli samochodów, których produkcja nie jest jeszcze pewna. Wśród samochodów koncepcyjnych uwagę zwracają Hyundai Portico samochód tzw. „crossover” czyli skrzyżowanie SUV i samochodu osobowego.

Samochód ten nie ma tzw. słupka drzwiowego pomiędzy przednimi i tylnymi drzwiami, a siedzenia można składać i rozkładać na różne sposoby w zależności od potrzeb. Innym samochodem jest Jeep Humcane terenowy samochód ze skręcanymi kołami zarówno przednimi jak i tylnymi oraz… dwoma silnikami HEMI jeden z przodu drugi z tyłu. Moc 670 KM. Firma Lexus pokazuje kilka samochodów koncepcyjnych z serii LF. Ciekawa jest również propozycja taniego samochodu sportowego firmy Nissan o nazwie Azeal. Propozycja jest Nissana, ale wykonana została w studio w miejscowości Farmington Hills w Michigan. Przyjrzyjmy się najciekawszym nowościom jeśli chodzi o samochody producyjne.

POPULARNE SAMOCHODY OSOBOWE
2006 Chevrolet HBR GM jakoś widać nie może przeboleć faktu, że konkurencyjna firma Chrysler raz jeszcze wyprzedziła GM w kategońi samochodów… retro. Mowa tu oczywiście o Chryslerze PT Cruiser, który swego czasu sprzedawał się znakomicie, tylko firma Chrysler nie potrafiła tego faktu przewidzieć i przez pewien okres tych samochodów brakowało na rynku, a Chrysler nie potrafił wykorzystać sukcesu. Budowany w stylu „retro” Chevrolet HHR oparty jest na podwoziu Chevroleta Cobalt (następca wysłużonego Cavaliera) i wyposażony jest w identyczne zespoły napędowe 4i 6cylindrowe.

2006 Chevrolet Impala /Monte Carlo średniej wielkości limuzyny Chevroleta (4drzwiowa Impala i 2drzwiowy Monte Carlo) mają odświeżony wygląd i jako opcję 8cylindrowy silnik z systemem DOD (Displacement On Demand), czyli systemem wyłączającym 4 cylindry, kiedy tylko jest to możliwe. Miłośnikom słynnej Corvetty zapewne spodobają się przejęte z niej elementy końcówki układu wydechowego i zegary na tablicy rozdzielczej.

2006 Dodge Charger Chrysler ponownie postanowił przypomnieć nazwę Charger, która w latach 19661978 należała do popularnego sportowego samochodu tej firmy. W latach osiemdziesiątych nazwą tą obdarzono mały 2drzwiowy samochód z przednim napędem, który raczej nie zasłużył się specjalnie w historii motoryzacji. Najnowszy Charger oparty jest na fenomenenie podbijającym rynek Chryslerze 300C i Dodgeąu Magnum. Jako opcja, samochód ten wyposażony jest w 8cylindrowy silnik o półsferycznych głowicach czyli HEMI (znowu nazwalegenda). Podobnie jak w Chevrolecie Impala, jeżeli nie ma zapotrzebowania na większą moc samochód jedzie tylko na 4 cylindrach. Samochód ten ma oczywiście tylny napęd i 18 calowe koła.

2006 Ford Fusion W miejsce nieudanego, wycofanego parę lat temu Forda Contour pojawił się nowy model o nazwie Fusion. Ciekawy stylistycznie samochód ma być w przyszłości wyposażony w napęd na 4 koła i hybrydowy napęd. W chwili obecnej będzie go można kupić z 4lub 6cylindrowym silnikiem.

2006 Hyundai Sonata Koreańczycy, za przykładem Japończyków postanowili zabezpieczyć się przed problemami z cłem i zmianami w kursach walut i wybudowali fabrykę swoich samochodów w Alabamie. Pierwszym „dzieckiem” tej fabryki to właśnie 2006 Hyundai Sonata. Ten 4drzwiowy, powiększony sedan wyposażony jest w zadziwiająco silne silniki: 4cylindrowy o pojemności 2.4 litra i mocy 162 konie lub 6cylindrowy o pojemności 3.3 litra i mocy 237 koni. Warto również zwrócić uwagę na standardowe wyposażenie tego samochodu w elektroniczny system stabilizacyjny i 6 poduszek powietrznych. Firma Hyundai jest „w natarciu” już od kilku lat, a ten samochód jest jeszcze jednym tego dowodem.

2005 Kia SpectraS Koreańska firma Kia, która kontrolowana jest przez wielki koncern samochodowy Hyundai zaprezentowała 5drzwiowy tzw. hatchback, na dużych, 16 calowych kołach napędzany nowym 2litrowym silnikiem o mocy 138 KM. Jest to pierwszy samochód tej klasy, który oferowany jest z 6 poduszkami powietrznymi, w tym boczne kurtyny. 4drzwiowa wersja tego samochodu już jest w sprzedaży, natomiast wersja hatchback powinna się pojawić u dealerów w lecie tego roku.

2006 Mercury Milan Firma Ford jak widać jednak postanowiła podtrzymać upadającą markę Mercury. Fachowcy twierdzili, że wycofanie nazwy Mercury jest już przesądzone, ale widać z odejściem Jacka Nassera jego następcy zmienili zdanie i dowodem tego jest kilka nowych modeli o nazwie Mercury. Mercury Milan to kuzyn wymienionego wyżej Forda Fusion.

2006 Mitsubishi Eclipse Znajdująca się u progu bankructwa firma Mitsubishi przedstawiła nową wersję popularnego, zwłaszcza wśród młodzieży sportowego Eclipse. Problem polega na tym, że akurat ten segment rynku samochodowego wykazuje już od dłuższego czasu stagnację. Młodzież szuka często innych samochodów typu Toyota Scion czy Hondy Element. Na pewno jednak pomoże fakt, że 2006 Eclipse oprócz mocnego silnika może być wyposażony w l0głośnikowy system stereo z subwooferem o mocy… 650 watów.

2005 Toyota Corolla XRS Jeden z najpopularniejszych samochodów świata otrzymał wersję prawdziwie sportową, określoną symbolem XRS. Jego mocną stroną jest fakt, że mimo małego silnika (dalej 1.8 litra) samochód spala niewiele więcej benzyny (około 26 mil/gal w mieście). Samochód wyposażony jest w silnik o mocy 170 KM, 6biegową, manualną skrzynię biegów i 16 calowe koła na niskoprofilowych oponach.

2005 Volkswagen New Jetta Przedstawiona po raz pierwszy przeszło miesiąc temu w Los Angeles nowa Jetta jest bardzo istotna dla Volkswagena, który już od dłuższego czasu cierpi na brak nowości. Straty Volkswagena na rynku amerykańskim są ogromne i nowa Jetta powinna wreszcie pomóc przełamać tę złą passę. Podłużony i poszerzony samochód wyposażony jest w nowy 5cylindrowy silnik o pojemności 2.5 litra i mocy 150 KM. Jako opcja można będzie ten samochód kupić ze słynną już 6biegową automatyczną skrzynią biegów Tiptronic. Niestety nie została przedstawiona wersja z silnikiem diesela i nową manualną skrzynią biegów DSG, która pozwala na przełączanie biegów bez użycia sprzęgła.

SAMOCHODY SUV
2006 Hummer 83 Hummer ponownie przechodzi „odchudzanie”. Wersja H3 jest o 17 cali krótsza, o 6 cali niższa i o 6.5 cala węższa niż wersja H2. Długość jego, zbliżona do popularnych samochodów osobowych, pozwoli na znacznie łatwiejsze manewrowanie w mieście. Nowy silnik o mocy 220 KM podobno pozwoli na poprawę zużycia paliwa do 20 mil z galona. Oczywiście będzie on wyposażony w system stabilizacyjny. W sklepie u dealerów powinien pojawić się na wiosnę tego roku.

Jeep Liberty Diesel Liberty jest już na rynku od kilku lat. Nowym jest natomiast silnik diesela po raz pierwszy w USA oferowany w tego typu stosunkowo małym samochodzie. 4 cylindrowy silnik pochodzi oczywiście z Europy i ma moc 160 KM, ale dzięki bardzo dobremu momentowi obrotowemu w wysokości 295 funtów pozwala na ciągnięcie przyczep do 5,000 funtów. Zużycie paliwa: 22 mile z galona w mieście i 27 na autostradzie.

2006 MercedesBenz MClass Na pewno jest wartym uwagi najnowszy, 2 generacji terenowy samochód Mercedesa. Starsze wersje ML, a potem M jakoś nie zachwyciły samochodziarzy. Nie cieszyły się niezawodnością na miarę Mercedesa, a i wygląd nie budził zachwytu. Tym razem, według mnie, firma przyłożyła się do tego projektu. Najnowszy Mclass jest przede wszystkim ładniejszy, a oprócz tego wyposażony jest do wyboru w dwa rodzaje silników diesela lub 306konny 8cylindrowy silnik benzynowy. Ma on również sporo urządzeń ułatwiających jazdę zwłaszcza w terenie. Pytanie tylko, czy ktoś zechce tym samochodem w ten teren pojechać… U dealerów ma się pojawić na wiosnę przyszłego roku.

2006 Mercury Mariner Hybrid Kuzyn Forda Escape z napędem hybrydowym. Odniesie zapewnie sukces, tak jak jego starszy brat.

2006 Mercury Mountaineer Jak wyżej, kuzyn fordowskiego odpowiednika Explorera. Raczej kosmetyczne detale odróżniają go od wersji Forda. W sklepach pojawi się na jesieni tego roku.

Toyota FJ Cruiser 6 już z kolei SUV sprzedawany w USA przez Toyotę. 2, a właściwie 3drzwiowy SUV przeznaczony raczej dla młodzieży. Trochę w stylu „retro”, przypomina starego Toyotę Land Cruiser. W sklepach ma się pojawić za rok. Być może otrzyma nazwę Scion.

PICKUPY
Chevrolet Silverado Hybrid Pierwszy pickup z napędem hybrydowym. Podobno ma poprawić zużycie paliwa o 13%. Z innych ciekawostek samochód ten wyposażony jest w generator prądu dający 20 amperów przy 120 voltach. Myślę, że spotka się to z ciepłym przyjęciem wśród kontraktorów. Pytanie tylko kiedy się pojawi w sprzedaży, bo na razie będzie produkowany w niewielkich ilościach.

Dodge Ram Mega Cab Pickup dla tych, którym potrzebne jest dużo miejsca pod dachem. Przedłużona kabina na 6 pasażerów i składane tylne siedzenia, dające w razie potrzeby dodatkową przestrzeń ładunkową. Po otwarciu tylnych drzwi mamy otwór szerokości 34.5 cala. Niestety, ze zrozumiałych względów skrócono skrzynię ładunkową do 6 stóp i 3 cali.

Ford Ranger STX Pełen graficznych akcentów truck wyraźnie jest przeznaczony dla młodzieży. Napęd wyłącznie na 2 koła. Kabina pojedyńcza lub podwójna. 6cylindrowy silnik o mocy 207 koni sprzedawany będzie jako opcja.

Ford HarleyDavidson F150 Jak sama nazwa wskazuje jest to specjalna wersja popularnego pickupa F150 upiększona elementami graficznymi wziętymi ze słynnych motocykli HarleyDavidson. Od strony technicznej prawie identyczny ze swoim zwykłym bliźniakiem F150.

Honda Ridgeline Pierwszy pickup Hondy, który powinien pojawić się w sklepach na wiosnę tego roku. Samonośne podwozie i tylko 5stopowa skrzynia ładunkowa wyraźnie wskazują na pochodzenie tego trucka. Dyskusyjna stylistyka ale kilka ciekawych rozwiązań takich jak spory schowek pod podłogą skrzyni ładunkowej i tylna klapa, którą w zależności od potrzeb można położyć lub odchylić. Wyposażony jest również w boczne poduszki powietrzne. Silnik 3.5 litra o mocy 255 KM. Napęd na stałe na 4 koła oraz układ stabilizacji nadwozia.

International CXT Reklamowany jako największy pickup świata zapewne przyciągnie oko nie jednego ze zwiedzających. Nazwa CXT pochodzi od angielskich słów Commercial Extreme Truck. Zastanawia mnie tylko do czego taki truck może się przydać? Czyżby dla tych, dla których Hummer jest za mały?

SAMOCHODY LUKSUSOWE I EGZOTYCZNE
2005 Bentley Arnage Drophead Coupe Produkowany przez VW samochód klasy Rolls Royceąa. Skomplikowana nazwa, która dla zwykłych śmiertelników oznacza kabriolet. Silnik o pojemności 6.75 litra daje moc 450 KM. O cenę wstydziłem się zapytać… Na pewno samochód za drogi dla tych, którzy pytają o cenę.

2006 Buick Lucerne Zastępuje wysłużonego Buicka LeSabre. Wyposażony jest między innymi w system magnetycznej kontroli zawieszenia oraz w system stabilizacji. Z innych dodatków: zdalne zapalanie silnika, ochładzane (i oczywiście podgrzewane) siedzenia oraz podgrzewanie spryskiwacza do szyb. HarmanKardon system stereofoniczny o mocy 245 watów.

2005 BMW M3 Za $4,000 ekstra można dokupić jeszcze competition package: 19calowe koła, dynamiczną kontrolę stabilizacji i wiele dodatków wizualnych. Te wszystkie dodatki dają Ultimate Drving Machine czyli BMW. 2006 Cadillac DTS Następca popularnego, jedynego Cadillaca z przednim napędem DeVille. Wszystkie rozwiązania jak w Buicku Lucerne plus wiele innych.

2006 Cadillac STSV 60 mil na godzinę osiąga w czasie poniżej 5 sekund. To wymaga respektu. Silnik V8 Northstar o mocy 440 KM…

2006 Chevrolet Corvette Kolejne wcielenie słynnej Corvette. Silnik V8 o mocy 500 KM z korbowodami ze stopów tytanu.

2005 Chrysler 300C SRT8 85 koni więcej, nowy silnik HEMI 6.1 litra o mocy 425 KM i przyspieszeniu 060 mil/godzinę nieco powyżej 5 sekund. To wszystko w zwykłej, choć luksusowej limuzynie. Samochód dla tych, dla których świetny Chrysler 300C nie wystarcza.

2005 Ford Mustang Convertible Słynny Mustang w wersji kabriolet. Podobno składany dach jest tak świetnie dopasowany do nadwozia, że pozwala na rozwijanie dużych prędkości przy stosunkowo małym poziomie hałasu w środku. Wersja GT wyposażona jest w silnik V8, 4.6 litra i mocy 300KM.

2005 MercedesBenz S65 AMG Najszybszy, produkowany seryjnie, samochód świata! To chyba wystarczy. Silnik V12, o pojemności 6 litrów i mocy 604 KM.

2005 Toyota Avalon flagowy samochód Toyoty, długo oczekiwany Avalon nie rozczarował. świetnie rozwiązane, szersze wnętrze, V6 3.6 litra silnik daje moc 280 KM. Dłuższe o 4 cale rozstawienie osi. Wyglądem samochód bardziej przypomina Lexusa niż Toyotę.

Andrzej Babinicz Auto Progress

REKLAMA

2093041120 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2093041404 views

REKLAMA

2094837853 views

REKLAMA

2093041654 views

REKLAMA

2093041792 views

REKLAMA

2093041933 views