REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaSynod o synodalności: co to dla nas oznacza?

Synod o synodalności: co to dla nas oznacza?

-

Ks. Louis J. Cameli

Papież Franciszek wezwał cały Kościół do zaangażowania się w wieloletni proces refleksji, modlitwy, dialogu i rozeznawania, który nazwał „synodem synodalności”. Te słowa są nieznane dla wielu katolików i dlatego mają oni trudności z ich zrozumieniem.

REKLAMA

W rzeczywistości Papież Franciszek wzywa nas do czegoś bardzo bliskiego naszemu doświadczeniu i czegoś, co będzie bardzo ważne w przyszłości. Pozwólcie, że krótko i zwięźle to wyjaśnię.

Zacznijmy od słownictwa. „Synod” ma długą historię w życiu Kościoła. Odnosił się do zgromadzeń kościelnych, zwykle składających się z biskupów, którzy nadawali kierunek życiu Kościoła. Odpowiednikiem łacińskim jest concilium lub „council”. Ostatecznie w 2023 r. odbędzie się synod lub spotkanie biskupów z Ojcem Świętym. W tym czasie rozważą głosy wierzących na całym świecie dotyczące „synodalności”. To nowe i dla wielu dziwne słowo w rzeczywistości ma proste znaczenie. Pochodzi od dwóch greckich słów, które zasadniczo oznaczają „być razem w drodze”.

Celem tej powszechnej konsultacji z wiernymi na całym świecie jest pomoc Kościołowi w uświadomieniu sobie, że jest pielgrzymującym ludem Bożym, podążającym do Boga poprzez historię. Długofalowym celem jest uświadomienie wszystkim należącym do Kościoła, kim jesteśmy i jaka jest nasza misja, którą możemy realizować na różne sposoby. Świadomość tego, kim jesteśmy jako Kościół Boży, jest tym ważniejsza w obliczu obecnych potrzeb.

Pod wieloma względami jest to kontynuacja prac Soboru Watykańskiego II. Kiedy sześćdziesiąt lat temu papież św. Jan XXIII zwołał sobór, określił jego podstawowy cel. Powiedział:

„Dziś Kościół jest świadkiem kryzysu społecznego. Podczas gdy ludzkość znajduje się u progu nowej ery, Kościół czekają poważne zadania jak w najtragiczniejszych okresach jego historii. Chodzi w istocie o doprowadzenie współczesnego świata do kontaktu z ożywiającym i odwiecznym duchem ewangelii…”

Papież Jan XXIII był świadkiem kryzysu w XX wieku, dwóch wojen światowych, wielokrotnych ludobójstw, rozwoju broni masowego rażenia i przerażających nierówności społecznych, które pozwoliły niektórym dobrze prosperować, a innych doprowadziły do skrajnej nędzy. Kościół miał pilną misję, aby doprowadzić świat „do kontaktu z ożywiającym i odwiecznym duchem ewangelii”. Taki był cel Soboru.

Pół wieku później możemy powiedzieć, że światowy kryzys się nasilił. Nasza misja jest jeszcze ważniejsza. Dlatego musimy odzyskać naszą tożsamość, nie tylko jako indywidualni wierzący, ale jako lud i Kościół, którzy są, jak naucza Sobór, „sakramentem, czyli znakiem i narzędziem wewnętrznego zjednoczenia z Bogiem” (Konstytucja o Kościele, 1).

Kiedy uświadomimy sobie, że jesteśmy „synodalni”, to znaczy – razem w drodze. Będziemy zdolni do wypełnienia naszej misji. Dlatego Ojciec Święty zaprasza nas wszystkich do refleksji, modlitwy i dialogu. Słuchając się nawzajem, odkryjmy, dokąd Duch Święty nas prowadzi, abyśmy wspólnie wypełnili naszą misję.

W archidiecezji Chicago różne grupy (na przykład Archidiecezjalna Rada Duszpasterska i Rada Prezbiterialna) podejmują te pytania. Parafie również mogą to uczynić. Można wejść na stronę archidiecezjalną i podzielić się swoją modlitwą i refleksją. Ostatecznie wszystko to zostanie przesłane na konferencję biskupów. Następnie konferencje na całym świecie prześlą swoje wyniki do Rzymu. Wreszcie, wszystko zostanie podsumowane na Synodzie Synodalności w 2023 roku.


W naszych polonijnych parafiach odbywają się spotkania synodalne, na których można zapoznać się z treścią synodu. Spotkania odbyły się już w Polskiej Misji Duszpasterstwa pw. Świętej Trójcy – 25 lutego, w kościele św. Konstancji – 28 lutego i 1 marca.

Kolejne spotkania odbędą się: 5 marca (sobota) o godz. 7 pm – różaniec, 8 pm – msza św., po mszy spotkanie dot. Synodu oraz 7, 14, 28 marca (poniedziałek) o godz. 7 pm – msza św., a po mszy spotkanie dot. Synodu.

Więcej informacji na temat Synodu można znaleźć na stronie archchicago.org/news-and-events/synod. Tam również można wysłać swoją refleksję.
Rozważcie Wasz udział i wkład w ten proces. Przede wszystkim módlmy się o natchnienie Ducha Świętego, aby poprowadził Kościół w tej decydującej chwili.

Z darem modlitwy
Ks. Marek M. Smółka
Koordynator do spraw polonijnych

REKLAMA

2090708846 views

REKLAMA

2090709146 views

REKLAMA

2092505606 views

REKLAMA

2090709429 views

REKLAMA

2090709575 views

REKLAMA

2090709719 views