REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównapsychologZasady pozytywnego myślenia

Zasady pozytywnego myślenia

-

fot.pixabay.com

Mówi się, że negatywizm jest zaraźliwy. Jeśli otaczamy się osobami, które interpretują świat z perspektywy przysłowiowej niewypełnionej w połowie szklanki, wówczas jest większe prawdopodobieństwo, że i my zaadaptujemy takie widzenie świata, które wsączy się w nasze myśli i oceny. Negatywizm karmi szkodliwe dla naszego zdrowia emocje. Do nich należą gniew, pogarda, przygnębienie, uraza, zacietrzewienie, mściwość, nienawiść i wzburzenie. Negatywne emocje zatruwają organizm; odczuwamy je fizycznie jako skurcze żołądka, wzrost ciśnienia krwi, zaciśnięte szczęki, sztywnienie mięśni karku i szyi. Nic przyjemnego. Ale skoro negatywizm jest zaraźliwy, to dlaczego nie zarażać roztaczając wokół siebie optymizm?

Czym jest postawa pozytywna?

REKLAMA

To uśmiech, drobny gest w stronę innej osoby, ciepło, życzliwość, gotowość do niesienia pomocy, zainteresowanie i otwartość. Gdy jesteśmy w towarzystwie osoby pozytywnej, od razu odczuwamy różnicę. Czujemy się przy niej spokojni, zrozumiani i akceptowani. Pozytywna osoba wytwarza dobrą aurę. A my odczuwamy jej uczciwość, pogodę ducha, komunikatywność, lojalność i zadowolenie. Pozytywny stan psychiczny nie jest łatwy do osiągnięcia bez wysiłku. Ale warto spróbować zmienić myślenie na pozytywne, bowiem to doskonała inwestycja na przyszłość. Optymizm wpływa korzystnie na nasze relacje z ludźmi, rozszerzenie horyzontów, otwartość, złagodzenie depresji i jest najlepszą drogą do szczęścia.

Pięć zasad pozytywnego myślenia:

1. Pogódź się z przeszłością. To, co się wydarzyło, jest już za tobą. Nie pozwól się złapać w szpony przeszłych krzywd. Przeszłość ma pozostać w przeszłości. Życie przeszłością i złymi wspomnieniami prowadzi do depresji. Nie jesteś ofiarą. Przeżyłeś krzywdę, uraz, nieszczęście, ale to dodało ci sił i sprawiło, że teraz jesteś tym, kim jesteś. Przeżyłeś. Czas goi rany, żałoba mija, przychodzi akceptacja, bo życie toczy się dalej.

2. To, co myślą o tobie inni, to nie twoje zmartwienie. Skupianie się na opinii innych i narastający niepokój, że ktoś może źle o tobie pomyśleć lub osądzić niewłaściwie, zabiera dużo energii potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania. Pamiętaj, że ludzie tak naprawdę są bardziej skupieni na sobie i nie dbają, czy twoje wystąpienie będzie perfekcyjne, czy zrobisz błąd. Wszystko da się naprawić, a jeśli lęk przed popełnieniem błędu będzie zatruwać ci życie, wtedy odruchowo będziesz unikać ważnych doświadczeń i nie zaznasz radości z nimi związanych. Nie możesz wszystkich zadowolić. Patrz na swoje potrzeby i pragnienia. Spełniając je, będziesz pozytywniejszym człowiekiem i tym optymizmem podzielisz się z innymi.

3.Nie porównuj swojego życia do życia innych. Żyj tak, jak potrafisz najlepiej. Kieruj się swoimi wartościami, życzliwością i miłością do ludzi. Tak naprawdę nieważna jest wielkość domu, drogie samochody, wyjazdy na Karaiby, jeśli człowiek nie ma zdrowia i nie czuje się kochany. Pomyśl realnie, jak chcesz, żeby twoje życie wyglądało za pięć lat i działaj, by to spełnić. Determinacja powoduje, że marzenia się spełniają.

4. Doceniaj to, co masz. Każdego wieczora wymieniaj sobie drobne i większe rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Pozwoli ci to nabrać zupełnie innej perspektywy. Nie goń za nieosiągalnym, ale ciesz się z tego, co jest. To jest najprostsza droga do szczęścia.

5. Uśmiechaj się, nie jesteś w stanie naprawić wszystkich problemów. Problem, który dziś wydaje się ogromny, może stracić na znaczeniu jutro lub też może zostać rozwiązany. Nie poddawaj się i nie daj się przygnieść ciężarowi przygnębienia. Twój uśmiech wyzwoli uśmiech innego człowieka i poczujesz, że nie jesteś sam. Pamiętaj, że każdy popełnia błędy i uczy się z nich na przyszłość, więc nie przekreślaj innych tylko dlatego, że mają wady. Ty też nie jesteś święty. Życzliwością, tolerancją i uśmiechem przebijesz mur negatywizmu i w swoim małym świecie, na swoim podwórku, wśród przyjaciół, znajomych, współpracowników i sąsiadów zaczniesz zarażać optymizmem.

„Nigdy nie jest za późno, by stać się tym, kim moglibyśmy się stać” George Elliot

Psychological Counseling Center prowadzi w języku polskim sześcioosobowe grupy dla osób zmagających się z depresją. Grupy spotykają się w piątki po południu. Komfortowa atmosfera, pełna poufność,wsparcie i ekspertyza psychologa zapewniają dogodne warunki do nauczenia się sposobów sprostania trudnej sytuacji i wychodzenia z depresji. Po informacje proszę dzwonić: (847) 907-1166
Katarzyna Pilewicz LCPC, CADC

pilewicz
psycholog i psychoterapeutka licencjowana w stanie Illinois. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Obecnie prowadzi badania doktoranckie w Walden University na temat wpływu psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Członek American Psychological Association i PSI CHI. W swojej praktyce opiera się na holistycznym poglądzie o wzajemnym wpływie umysłu, ciała i środowiska. W swojej klinice w Deerfield zajmuje się leczeniem młodzieży i dorosłych z problemami psychologicznymi pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

psycholog

REKLAMA

2091126752 views

REKLAMA

2091127056 views

REKLAMA

2092923517 views

REKLAMA

2091127344 views

REKLAMA

2091127495 views

REKLAMA

2091127643 views