REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaBoże NarodzeniePsychologia Świąt Bożego Narodzenia

Psychologia Świąt Bożego Narodzenia

-

Jest coś magicznego w okresie świątecznym, to czas spotkań z rodziną, przyjaciółmi, to czas refleksji nad sobą. Nie tylko rozliczamy się ze sobą i minionym rokiem, lecz także podsumowujemy relacje z innymi. Często przy świątecznym stole odczuwamy mieszankę emocji – od wzruszenia po dyskomfort, od radości po smutek. Pamiętajmy, że stan umysłu zależy tylko od nas samych. 

Pozytywne doświadczanie świata

REKLAMA

Pozostań w teraźniejszości i nie myśl o przeszłości. To co się liczy jest teraz. Nawet jeśli poprzednie święta nie były dla ciebie najszczęśliwsze, bo mama krytykowała twój ubiór od samego wejścia do domu, a tata zaczynał swoje niekończące się polityczne wywody niezgodne z twoimi zapatrywaniami, to nie myśl, że teraz będzie inaczej. Po prostu odpuść stare urazy, złość i frustrację. Nie znaczy to, że się podporządkowujesz. Wybaczając i odpuszczając nie pozwalasz, aby te sytuacje cię raniły po raz kolejny.  Poczuj się jakbyś odwiedzał swoją rodzinę po raz pierwszy – bądź ciekawy, zainteresowany, otwarty i odkrywaj pozytywne cechy członków rodziny. Martin Seligman, twórca psychologii pozytywnej sugeruje łamanie starych, negatywnych przyzwyczajeń, delektowanie się doświadczeniami i skupianiem się na obecnych pozytywnych aspektach życia, aby wzmocnić poczucie szczęścia i dobrostanu psychicznego.

Zamiast myśleć o niesmacznej rybie, którą będziesz musiał zjeść pod czujnym okiem ciotki, spróbuj zachwycić się piękną świąteczną dekoracją i wspaniałym kompotem z suszu. Świadomie skup się na wykrywaniu pozytywów. Naukowcy odkryli, że im bardziej wyuczysz swój umysł w odkrywaniu pozytywnych aspektów sytuacji, tym szybciej zaczniesz myśleć pozytywnie. Świętując z bliskimi nie myśl o stresie tylko znajdź coś pozytywnego w każdym momencie spędzonym razem.

Zbuduj pozytywne emocje

Sami generujemy emocje i odgrywamy w ich powstawaniu kluczową rolę. W czasie Bożego Narodzenia możemy zreflektować się nad sobą, ustalić osobiste cele emocjonalne i rozpocząć pracę nad ich rozwojem. Podejmowanie odpowiednich działań pomoże nam zacząć doświadczać bardziej pozytywnych emocji, takich jak radość, ekscytacja, zainteresowanie i motywacja. Aby poczuć się lepiej, ważne jest monitorowanie i ulepszanie rodzaju naszych myśli. Jeśli Święta Bożego Narodzenia kojarzą się nam z nostalgią i smutkiem to nasze myśli pójdą w negatywnym kierunku. W głowie pojawią się stwierdzenia w rodzaju – mam nadzieję, że święta szybko miną, nie mogę patrzeć na szczęście innych. Zadbajmy o nasze myśli i korzystajmy z nich w pozytywny sposób, tak, aby wprowadziły nas w pozytywny nastrój i wywołały pozytywne emocje. 

Tradycje kształtują poczucie przynależności i akceptacji

Wyczekiwanie pierwszej gwiazdki, bieganie od okna do okna, tęskne spojrzenia pod choinkę, aromatyczne zapachy płynące z kuchni, to wszystko w przeszłości dawało nam poczucie bezpieczeństwa, tożsamości, przynależności i kontynuacji rodzinnej. Patrząc na stare rodzinne fotografie z okresu świąt przypominamy sobie co tak naprawdę jest dla nas istotne. Większość z nas potwierdzi, że nie chodziło tu o żadne materialne dobra, ale po prostu o wspólny czas, wspólne doświadczenia i magiczną atmosferę świąt. Tradycja świąteczna pozostała ta sama mimo zmieniających się czasów i oparta jest na rytuałach. Badania mówią, że ukształtowane i powtarzające się rytuały mogą działać jako hamulce dla niepokoju i lęków, czyniąc świat bardziej przewidywalnym miejscem. To podczas świąt Bożego Narodzenia rytuały nabierają głębszego znaczenia. Świętujemy je w specjalnym miejscu, najczęściej w domu rodzinnym ze specjalną grupą bliskich ludzi. To spotkania z nimi pomagają zapomnieć o troskach i pozwalają nawiązać kontakt ze starymi tradycjami rodzinnymi.

Twoje potrzeby

Niekiedy w okresie Świąt w większości z nas budzi się nasze wewnętrzne dziecko i przenosimy się w świat magii tamtego okresu, do którego z tęsknotą wracamy. Jednak jako dzieci mieliśmy inne doświadczenia, inne oczekiwania i potrzeby. Teraz my jako dorośli kształtujemy naszą rzeczywistość. Może demony przeszłości z podwójną siłą atakują nas w czasie świąt? Oto kilka rad, jak je pokonać, co powinniśmy sobie mówić:

Chcę widzieć pozytywną różnicę pomiędzy tymi świętami a świętami w przeszłości.

Chcę oddychać głęboko, jeśli poczuję się zawstydzony lub przygnieciony ciężarem konfliktów rodzinnych.

Chcę mieć wybór, gdzie jak i kiedy spędzę ten czas z rodziną.

Chcę być wolny od braku tolerancji wobec innych i zawiści.

Muszę pamiętać, że jestem teraz inną osobą niż w dzieciństwie.

Nie mogę czuć się obciążony poczuciem winy i wstydu za nie swoje czyny.

Muszę pamiętać, że nie jestem 15-latkiem idącym korytarzem rodzinnego domu, tamto napięcie jest przeszłością.

Muszę mieć pewność, że nie pozwolę zatruć sobie tego czasu opiniami,  wypowiadanymi przez moją teściową lub ciocię Basię.

Muszę przestać postrzegać samego siebie jako ofiarę moich złych doświadczeń w życiu i zaakceptować to, że ruszam do przodu nie oglądając się na złe czasy.

Muszę świętować przez bycie dobrym dla samego siebie. 

Bądź sobą, bądź życzliwy, znajduj w ludziach dobro i życz im z całego serca spokojnych, udanych i szczęśliwych świąt. I tego ja również Państwu życzę.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203
Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-B
Schaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301
River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099
Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.com
www.psychologiachicago.com
www.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:
www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

REKLAMA

2091100658 views

REKLAMA

2091100957 views

REKLAMA

2092897416 views

REKLAMA

2091101238 views

Umysł rozszerzony

Wielkanocny napad

Mieszkanie dla Phila

Dzieci tyranów

Kanał śmierci

REKLAMA

2091101384 views

REKLAMA

2091101528 views