REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoradyGdzie jest mój zwrot podatków?

Gdzie jest mój zwrot podatków?

-

fot.123RF Stock Photos

W ubiegłym roku IRS zwrócił nadpłacone podatki ponad czterdziestu milionom podatników na kwotę prawie 125 miliardów dolarów. Jeżeli z twego rozliczenia wynikło, że IRS jest ci winien zwrot podatków, to powinieneś otrzymać pieniądze średnio w ciągu trzech tygodni. Nie dostałeś? Warto sprawdzić, co się dzieje.

Gdzie są moje pieniądze?

REKLAMA

Wejdź na stronę www.irs.gov. Kliknij na „Where is my refund”. Jeżeli odnośnika nie ma na pierwszej stronie, w okienku „Szukaj” wpisz „Where is my refund”. Pojawi się ekran „Refund Status Results” Wpisz swój numer Social Security, kwotę spodziewanego zwrotu i swój status podatkowy (tzn. czy jesteś osobą samotną, zamężną/żonatą, głową rodziny). To samo możesz zrobić na swoim smartfonie po zainstalowaniu aplikacji IRS2GO. Dowiedziałam się, że mój zwrot został już zdeponowany na moim koncie w banku.

Nie jesteś skomputeryzowany? Zadzwoń do IRS pod numer 1(800) TAX-1040, czyli 1(800) 829-1040. Miej pod ręką swój numer Social Security i kwotę spodziewanego zwrotu i znaj swój status podatkowy. Pracownik IRS odpowie ci, co się dzieje z twoim czekiem i gdy trzeba, wystawi go po raz drugi.

Zwrot od stanu

Stanowe skarbówki dłużej zwlekają z weryfikacją nadsyłanych rozliczeń podatkowych. Potrzebują przeważnie do czterech tygodni, by uporać się z zeznaniem przysłanym elektronicznie i do 12 tygodni – z wersją papierową.

Wszystkie stany udzielają informacji o zwrotach podatkowych w Internecie albo telefonicznie. W Google wystukaj „tax refund” i nazwę swego stanu, albo zajrzyj pod adres: www.efile.com/where-is-my-state-tax-refund-check-state-income-taxes-status.

Kontrola podatkowa?

Jeżeli urząd podatkowy federalny lub stanowy zwleka, istnieje możliwość, że przygląda się twojemu zeznaniu dokładniej. IRS komputerowo sprawdza prawidłowość zeznania oraz bada, w jaki sposób zeznanie odbiega od innych i decyduje, czy poddać cię kontroli.

IRS stosuje system komputerowy do weryfikowania informacji dostarczonych na zeznaniach z danymi z innych źródeł: instytucji finansowych, Social Security, Unemployment Office itp. IRS sprawdza 29 rodzajów przychodu i płatności, między innymi: zarobki zgłoszone przez pracodawców na druku W-2, zarobki zleceniobiorców zgłoszone przez nich na drukach 1099, emerytury i renty Social Security, świadczenia dla bezrobotnych, społeczne i inne, odsetki zgłaszane przez banki i inne finansowe instytucje (raporty 1099), odpisy odsetek pożyczki hipotecznej (raporty 1098), zapłacone podatki stanowe itp. Weryfikacja stanowi pierwsze sito kontroli. Pominąłeś jakiś przychód, który został zgłoszony przez płatnika, IRS to odnajdzie i upomni się o pieniądze.

Nawet jeżeli twoje zeznanie podatkowe jest prawidłowe, to nie koniec potencjalnych problemów. Komputery IRS analizują podatkowe deklaracje i obliczają wskaźnik, zwany DIF (ang. discriminant function) mierzący współzależność różnych liczb na zeznaniu podatkowym, a także podobieństwo danego raportu z przeciętnymi zeznaniami osób w podobnej sytuacji finansowej. Im wyższy DIF, tym większe jest prawdopodobieństwo kontroli. Uwagę skarbówki zwracają formy dochodu inne niż wynagrodzenie z pracy najemnej, nadmierne odpisy, niewspółmiernie duże darowizny. IRS bierze pod lupę ludzi zgłaszających Earned Income Credit, gdyż przywilej ten bywa często nadużywany. Kontrole podatkowe opisuję dokładnie w książce pt.: „Jak chować pieniądze przed fiskusem”.

Czy rozliczałeś się na ITIN?

Osoby posługujące się numerem podatkowym ITIN (Individual Taxpayer Identification Number) powinny wiedzieć, że Ustawa PATH Act of 2015 wprowadziła nowe przepisy, które od 1 stycznia 2017 r. powodują stopniowe wygasanie tych numerów. Konsekwencją jest wstrzymanie refundacji podatków dla tysięcy imigrantów, którzy pracują na ITIN albo mają osoby na utrzymaniu legitymujące się tym numerem.

Jeżeli dostałeś od IRS list informujący o wygaśnięciu numeru, a nie dopełniłeś odpowiednich formalności, to zwrotu podatku nie otrzymasz do czasu odnowienia numeru. A odnowisz go tylko wtedy, gdy przekażesz fiskusowi odpowiednią dokumentację.

Problem ten opisałam w jednym z ostatnich artykułów („IRS odmawia imigrantom zwrotu podatków”).

Jak przyspieszyć zwroty

Aby przyspieszyć w przyszłości otrzymanie zwrotu nadpłaconych podatków, należy wysyłać zeznania drogą elektroniczną, a także kierować płatność na swoje konto w banku, bo ta metoda jest szybsza i pewniejsza. Pamiętaj też, by wpisać na deklaracji swój aktualny adres i informować IRS o przeprowadzce.

Warto zastanowić się, czy nadpłacanie podatków ma sens. Niektórzy lubią, gdy pracodawca odciąga im od wypłaty zawyżone podatki, by po roku dostać parę tysięcy dolarów. Traktują te pieniądze jak mannę z nieba. Błąd, bo udzielają rządowi bezpłatnej pożyczki. Lepiej wypełnić ponownie formularz W-4 w pracy, zwiększyć liczbę punktów podatkowych (ang. withholding allowances), oszczędzać samemu i zarabiać na odsetkach. W oszacowaniu punktów podatkowych pomoże kalkulator: www.irs.gov/individuals/irs-withholding-calculator.

***
Uwaga, pytania do autorki należy wysyłać e-mailem: [email protected]
Elżbieta Baumgartner

e-baumgartner
jest autorką wielu poradników, między innymi książek pt. „Jak szczędzać na podatkach”, „Amerykańskie emerytury”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.poradniksukces.com

REKLAMA

2090947732 views

REKLAMA

2090948032 views

REKLAMA

2092744492 views

REKLAMA

2090948315 views

REKLAMA

2090948461 views

REKLAMA

2090948605 views