REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaWrocław. 10 tys. uczniów wzięło udział w projekcie profilaktycznym przeciw zakażeniom HIV

Wrocław. 10 tys. uczniów wzięło udział w projekcie profilaktycznym przeciw zakażeniom HIV

-

Ponad 10 tys. uczniów wrocławskich szkół uczestniczyło w dorocznym projekcie profilaktycznym przeciw zakażeniom HIV nazwanym „Wroc.win.with.HIV”. Mieli akcje edukacyjne, uczestniczyli w webinarach, malowali plakaty konkursowe i szkolili się na liderów opinii.

Projekt profilaktyczny Wroc.win.with.HIV trwa cały rok i jest podsumowywany w przededniu światowego dnia AIDS, który od 1988 roku obchodzony jest 1 grudnia. W czwartek we Wrocławiu tegoroczną edycję podsumowano na specjalnej konferencji z udziałem uczniów, specjalistów lekarzy, organizatorów akcji z Towarzystwa Rozwoju Rodziny i Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

REKLAMA

Koordynator projektu Marek Lecko poinformował, że w tegorocznej edycji wzięło udział ponad 10 tys. uczniów z 16 wrocławskich szkół ponadpodstawowych. Mieli oni m.in. akcje edukacyjne, warsztaty dla koordynatorów szkolnych, szkolenia liderów opinii, zajęcia ze specjalistami – lekarzami oraz uczestniczyli w kilku webinarach. Ważną częścią projektu było wykonywanie prac plastycznych m.in. plakatów, które pozwalały młodym ludziom wyrazić poprzez sztukę ten ważny społecznie temat. Uruchomiono też kanał tematyczny na YouTube.

„W temacie zakażeń chyba zapomnieliśmy trochę o tym, co jest ważne. Jak prowadziłem zajęcia w społecznościach szkolnych, to jednym z głównych elementów było przekonanie, że mnie to nie dotyczy. Gdzieś innych, gdzieś daleko, hen, hen. Natomiast to, że w Polsce coś się dzieje, to w zasadzie, gdy nie mówimy o tym, to się nie dzieje” – powiedział Lecko.

Przyznał, że statystyki nie wyglądają źle i na Dolnym Śląsku nie zauważa się wzrostu zakażeń HIV. Jednak projekt dotyczy nie tylko tego wirusa, ale również innych chorób zakaźnych, w tym przede wszystkich tych przenoszonych droga płciową, takich jak kiła, rzeżączka, czy zakażenia wirusowe wątroby.

„Zebrała się grupa młodych ludzi, którzy chcą działać bardzo aktywnie jako liderzy opinii i przekazywać różne informacje i angażować się w te działania profilaktyczne. To oczywiście ma sens, ponieważ działania profilaktyczne w środowisku młodzieżowym powinni robić ludzie, którzy są w środowisku młodzieżowym. A nie osoby, które już zeszły z tej opcji młodzieżowej” – zauważył koordynator.

Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego we Wrocławiu Joanna Nyczak podkreśliła, że to w tym mieście już przed 20 laty, jako w jednym z pierwszych w Polsce, powstał punkt, w którym bezpłatnie można zbadać się w kierunku zakażenia HIV. I nadal on działa i finansowany jest przez miejski samorząd.

„My od wielu lat, oprócz finasowania tych badań, angażujemy się również w kampanie edukacyjne, bo wiemy, jak ważna jest edukacja. Zwłaszcza edukacja wśród młodych ludzi takich chorób, jak AIDS związany z wirusem HIV, czy inne choroby przenoszone droga płciową. Jest ważne, żeby młodzi ludzie wiedzieli, jakie ryzyko się z tym wiąże. Pomimo tego, że AIDS nie jest już chorobą śmiertelną, to choroby przenoszone droga płciową w swoim przebiegu są dość nieprzyjemne i wiążą się z wieloma konsekwencjami zdrowotnymi” – powiedziała dyr. Nyczak.

Podkreśliła, że właśnie dlatego tak ważna jest edukacja i profilaktyka wśród młodych osób.

Uczestnicy konferencji wysłuchali ciekawych wykładów prof. Andrzeja Gładysza, prof. Brygidy Knysz i dr Bartosza Szeteli z Klinki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.(PAP)

Autor: Roman Skiba

REKLAMA

2090811625 views

REKLAMA

2090811925 views

REKLAMA

2092608385 views

REKLAMA

2090812208 views

REKLAMA

2090812354 views

REKLAMA

2090812498 views