REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Witek: wybory muszą się odbyć do 6 sierpnia, kiedy się kończy kadencja...

Witek: wybory muszą się odbyć do 6 sierpnia, kiedy się kończy kadencja prezydenta Dudy

-

Nie można manewrować konstytucją, która jasno mówi, że wybory muszą się odbyć do 6 sierpnia, kiedy się kończy kadencja obecnego prezydenta Andrzeja Dudy; nie może być tak, że po 6 sierpnia nie będziemy mieć głowy państwa – powiedziała we wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

“Nie można sobie konstytucją manewrować jak się komu podoba, konstytucja jasno i w wprost mówi o tym, że wybory prezydenckie muszą odbyć się w określonym terminie, ten termin to jest 6 sierpnia, kiedy kończy się kadencja obecnie urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy. Nie może być tak, że po 6 sierpnia nie będziemy mieć głowy państwa” – mówiła Witek na konferencji w Sejmie. 

Podkreśliła, że kiedy w lutym ogłaszała termin wyborów na 10 maja nikt nie mógł przypuszczać, że będziemy mieli do czynienia z epidemią koronawirusa. Jak mówiła, rządzący starali się znaleźć sposób na przeprowadzenie wyborów w konstytucyjnym terminie i tym sposobem były zaproponowane wybory w formie korespondencyjnej.

REKLAMA

Ale – jak mówiła marszałek Sejmu – ze strony Senatu “miała miejsce zła wola” i ustawa ws. głosownia korespondencyjnego była “przetrzymywana” w Senacie 29 dni.

“I okazało się, że tych wyborów nie będzie można zorganizować w takim terminie jaki został przeze mnie ogłoszony, czyli 10 maja” – powiedział Witek.

“Celem Koalicji Obywatelskiej była wymiana kandydata (na prezydenta), Małgorzata Kidawa-Błońska została wymieniona na Rafała Trzaskowskiego” – powiedziała marszałek Sejmu.

Dodała, że jest zaniepokojona tym, co dzieje się w Senacie i tym jak postępuje marszałek Tomasz Grodzki. (PAP)

1 KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks