REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Waszczykowski: Trump popierał inicjatywę Trójmorza, zakładamy, że obecny też będzie z nami...

Waszczykowski: Trump popierał inicjatywę Trójmorza, zakładamy, że obecny też będzie z nami współpracował

-

Donald Trump popierał inicjatywę Trójmorza, podobnie jak Kongres USA, więc zakładamy, że obecny prezydent Joe Biden też będzie z nami wspólpracował – podkreślił europoseł i b. szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski (PiS) na konferencji prasowej w sobotę.

“Poprzedni prezydent USA Donald Trump bardzo mocno poparł tę inicjatywę. Wiemy, że obecny kongres amerykański także całkowicie ją poparł, więc zakładamy, że obecny prezydent Joe Biden będzie też z nami współpracował. Amerykanie przystąpili do funduszu Trójmorza, który ma szczególnie wspierać programy dotyczące komunikacji i transportu” – zaznaczył Waszczykowski.

REKLAMA

2147483647 clicks

Na konferencji prasowej w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości w Łodzi europoseł poinformował o powstaniu Grupy Przyjaciół Trójmorza w Parlamencie Europejskim.

“Trójmorze to inicjatywa łącząca 12 państw w naszej części UE w oparciu o program współpracy energetycznej i współpracy transportowej. Od dawna było to marzeniem PiS, by przekierować integrację europejską na dwa tory – by coraz więcej uwagi skupiać na naszej części Europy. Jak mówił Jan Paweł II – UE powinna oddychać dwoma płucami. Domagamy się, by nasze płuco, które weszło do UE w 2004 roku, było właściwie rozwijane i integrowane” – podkreślił.

Zdaniem b. szefa polskiej dyplomacji, celem inicjatywy Trójmorza jest, by Europa nie rozwijała się jedynie na linii wschód – zachód i żeby Polska nie była jedynie punktem tranzytowym na trasie z Europy zachodniej do Rosji, czy dalej do Chin, ale również, by łączyć północ z południem – od Skandynawii po Grecję.

Zaznaczył, że Kongres Amerykański również poparł kwestię Trójmorza, wspiera wzmocnienie NATO i występuje przeciwko gazociągowi Nord Stream.

“Poza tym z Amerykanami łączą nas liczne programy współpracy, które są warte wiele miliarów dolarów – przede wszystkim zbrojeniowe, gazowe, a w perspektywie jest kontrakt na budowę elektrowni atomowej w Polsce – jest duże prawdopodobieństwo, że będzie budowana przez Amerykanów i przy ich współfinansowaniu” – podkreślił Waszczykowski.

Idea Trójmorza dotyczy współpracy 12 państw leżących między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym, obejmującej kooperację przy budowie wspólnej infrastruktury i budowę połączeń międzynarodowych na linii północ-południe w Europie. Do Trójmorza należą Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry – łącznie obejmują one ok. 30 proc. powierzchni UE i ponad 22 proc. jej populacji.(PAP)

REKLAMA

2131842283 views

REKLAMA

REKLAMA

2131842298 views

REKLAMA

REKLAMA

2133638618 views

REKLAMA

2131842308 views

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

REKLAMA

2131842311 views

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

Patrycja Szot

REKLAMA

2131842315 views