REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaWaszczykowski: Trump popierał inicjatywę Trójmorza, zakładamy, że obecny też będzie z nami...

Waszczykowski: Trump popierał inicjatywę Trójmorza, zakładamy, że obecny też będzie z nami współpracował

-

Donald Trump popierał inicjatywę Trójmorza, podobnie jak Kongres USA, więc zakładamy, że obecny prezydent Joe Biden też będzie z nami wspólpracował – podkreślił europoseł i b. szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski (PiS) na konferencji prasowej w sobotę.

„Poprzedni prezydent USA Donald Trump bardzo mocno poparł tę inicjatywę. Wiemy, że obecny kongres amerykański także całkowicie ją poparł, więc zakładamy, że obecny prezydent Joe Biden będzie też z nami współpracował. Amerykanie przystąpili do funduszu Trójmorza, który ma szczególnie wspierać programy dotyczące komunikacji i transportu” – zaznaczył Waszczykowski.

REKLAMA

Na konferencji prasowej w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości w Łodzi europoseł poinformował o powstaniu Grupy Przyjaciół Trójmorza w Parlamencie Europejskim.

„Trójmorze to inicjatywa łącząca 12 państw w naszej części UE w oparciu o program współpracy energetycznej i współpracy transportowej. Od dawna było to marzeniem PiS, by przekierować integrację europejską na dwa tory – by coraz więcej uwagi skupiać na naszej części Europy. Jak mówił Jan Paweł II – UE powinna oddychać dwoma płucami. Domagamy się, by nasze płuco, które weszło do UE w 2004 roku, było właściwie rozwijane i integrowane” – podkreślił.

Zdaniem b. szefa polskiej dyplomacji, celem inicjatywy Trójmorza jest, by Europa nie rozwijała się jedynie na linii wschód – zachód i żeby Polska nie była jedynie punktem tranzytowym na trasie z Europy zachodniej do Rosji, czy dalej do Chin, ale również, by łączyć północ z południem – od Skandynawii po Grecję.

Zaznaczył, że Kongres Amerykański również poparł kwestię Trójmorza, wspiera wzmocnienie NATO i występuje przeciwko gazociągowi Nord Stream.

„Poza tym z Amerykanami łączą nas liczne programy współpracy, które są warte wiele miliarów dolarów – przede wszystkim zbrojeniowe, gazowe, a w perspektywie jest kontrakt na budowę elektrowni atomowej w Polsce – jest duże prawdopodobieństwo, że będzie budowana przez Amerykanów i przy ich współfinansowaniu” – podkreślił Waszczykowski.

Idea Trójmorza dotyczy współpracy 12 państw leżących między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym, obejmującej kooperację przy budowie wspólnej infrastruktury i budowę połączeń międzynarodowych na linii północ-południe w Europie. Do Trójmorza należą Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry – łącznie obejmują one ok. 30 proc. powierzchni UE i ponad 22 proc. jej populacji.(PAP)

REKLAMA

2107783926 views

REKLAMA

REKLAMA

2107784158 views

REKLAMA

2109580549 views

REKLAMA

2107784299 views

REKLAMA

2107784398 views

REKLAMA

2107784506 views