REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaTrzaskowski o ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie: w ciągu kilku tygodni będzie...

Trzaskowski o ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie: w ciągu kilku tygodni będzie taka propozycja

-

Złożę inicjatywę ws. ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie; zobowiązałem się na ostatniej sesji rady miasta, że porozmawiam o tym z radnymi PiS i w ciągu kilku tygodni, we wrześniu, będzie taka propozycja – zapowiedział we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

“Złożę taką inicjatywę, mówiłem o tym, ze przedyskutuję to z klubem radnych, najpierw Koalicji Obywatelskiej, ale też zobowiązałem się na ostatniej sesji rady miasta, że porozmawiam o tym z radnymi PiS i w przeciągu kilku tygodni będzie taka propozycja. We wrześniu” – powiedział Rafał Trzaskowski w Polsat News.

Trzaskowski podczas sesji rady Warszawy, która odbyła się pod koniec lipca powiedział: “Podjąłem zobowiązanie dotyczące uczczenia Lecha Kaczyńskiego i wywiążę się z tego zobowiązania. To nie jest tak, że mam to zrobić natychmiast, dzień po wyborach, natomiast będzie mój wniosek”. Dodał, że o tej kwestii rozmawiał także z prezydentem Andrzejem Dudą. “Pan prezydent prosił mnie, żeby ta inicjatywa była poważna, ale też ze zrozumieniem podszedł do tego, że nie robię tego natychmiast” – powiedział. Zapewnił, że z inicjatywą tą wyjdzie nie “za pół roku”, ale “w najbliższych tygodniach”.

REKLAMA

Trzaskowski jeszcze w samorządowej kampanii wyborczej nie wykluczał, że w Warszawie powstanie ulica Lecha Kaczyńskiego. “Prezydent Lech Kaczyński zasługuje na upamiętnienie, to jego wysiłkom zawdzięczamy wspaniałe Muzeum Powstania Warszawskiego” – mówił w czerwcu 2018 r. w wywiadzie dla PAP.

Prezydent Lech Kaczyński, który zginął w katastrofie smoleńskiej miał już przez kilka miesięcy swą ulicę w Warszawie. W listopadzie 2017 r. na mocy tzw. ustawy dezubekizacyjnej ówczesny wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał w tej sprawie zarządzenie zastępcze, które zmieniło nazwę Alei Armii Ludowej na ul. Lecha Kaczyńskiego (zarządzenie zostało wydane po tym jak, sprawą nazewnictwa ulic nie zajęła się rada miasta).

Rada Warszawy wniosła do wojewódzkiego sądu administracyjnego skargę na zarządzenie Sipiery, które sąd uchylił w maju 2018 r. Wojewoda mazowiecki wniósł następnie kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W grudniu NSA oddalił skargę kasacyjną wojewody. Ulica znów nosi nazwę Alei Armii Ludowej. (PAP)

REKLAMA

2119275036 views

REKLAMA

2119275130 views

REKLAMA

REKLAMA

2121071483 views

REKLAMA

2119275196 views

REKLAMA

2119275252 views

REKLAMA

2119275293 views