REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaRzecznik KSP: podczas sobotnich demonstracji 11 osób zatrzymanych

Rzecznik KSP: podczas sobotnich demonstracji 11 osób zatrzymanych

-

Podczas sobotnich demonstracji w Warszawie zatrzymano 11 osób; duża część z nich to osoby, które odmówiły podania swoich danych; są trzy przypadki, gdzie doszło do naruszenia nietykalności – przekazał w niedzielę rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak.

Podczas konferencji prasowej przed Komendą Stołeczną Policji podsumowującą działania policji podczas demonstracji organizowanej przez Strajk Kobiet, rzecznik odniósł się do sytuacji, w której policjant użył gazu wobec posłanki KO Barbary Nowackiej prezentującej legistymację poselską.

REKLAMA

„Komendant Stołeczny Policji postawił jedno, główne zadanie po wczorajszych wydarzeniach – dokładnie wyjaśnić sytuację z panią poseł, jakie były okoliczności i dlaczego został użyty gaz” – poinformował Marczak.

„Na pewno te zdjęcia, które krążą w przestrzeni publicznej, pokazują jedno: była trzymana w ręku legitymacja i był użyty gaz ze strony policjanta i to są dwa fakty, które w tej chwili są niepodważalne. Teraz musimy sprawdzić dokładnie jak wyglądało to z drugiej perspektywy, czyli ze strony policjantów” – podkreślał.

Rzecznik przekazał także dane dotyczące sobotniej demonstracji. „Jeżeli chodzi o liczbę osób wylegitymowanych: ponad 900 zostało wylegitymowanych. Jeżeli chodzi o notatki do sanepidu: ponad 450 notatek. Ponad 370 wniosków o ukaranie pojedyncze mandatem. Jeżeli chodzi o zatrzymane: łącznie 11 osób. Duża część z tych osób to są te, które odmówiły podania swoich danych” – wyliczał.

„Też musimy wspomnieć o trzech przypadkach, gdzie mamy do czynienia z przestępstwem – tutaj mówimy o naruszeniu nietykalności m.in. mówimy o zatrzymaniu 17-latka – tam mamy do czynienia z naruszeniem nietykalności, tam mamy do czynienia ze znieważeniem policjanta, a pamiętajmy, że osoby 17-letnie zgodnie z Kodeksem karnym odpowiadają jako osoby dorosłe” – poinformował.

Protesty w Polsce trwają od 22 października br., gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis straci moc wraz z publikacją wyroku, ale ten nie został jak dotąd ogłoszony. (PAP)

REKLAMA

2107784304 views

REKLAMA

REKLAMA

2107784536 views

REKLAMA

2109580927 views

REKLAMA

2107784677 views

REKLAMA

2107784776 views

REKLAMA

2107784884 views