REKLAMA

2131539153 views

REKLAMA

2131539152 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPrezydent: Polacy nigdy nie zapomną wkładu prof. Brzezińskiego w dzieło naszej wolności

Prezydent: Polacy nigdy nie zapomną wkładu prof. Brzezińskiego w dzieło naszej wolności

-

Andrzej Duda
fot.Grzegorz Jakubowski/KPRP

Polska i Polacy nigdy nie zapomną wkładu prof. Zbigniewa Brzezińskiego w dzieło naszej wolności i bezpieczeństwa Rzeczypospolitej – mówił w piątek w Belwederze prezydent Andrzej Duda, składając wpis w księdze kondolencyjnej.

REKLAMA

W piątek i sobotę w Belwederze wyłożona jest księga kondolencyjna, poświęcona pamięci prof. Zbigniewa Brzezińskiego – przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Narodowego w administracji prezydenta Cartera (1977-1981), sowietologa i wykładowcy uniwersyteckiego, który zmarł 26 maja w wieku 89 lat.

“Z wielkim smutkiem żegnamy pana prof. Brzezińskiego – obywatela Stanów Zjednoczonych, Amerykanina, ale zarazem Polaka, który zawsze o kraju swoich przodków pamiętał” – powiedział dziennikarzom prezydent.

“Polska i Polacy, nasza historia, nigdy nie zapomną wkładu pana profesora w dzieło naszej wolności, bezpieczeństwa Rzeczypospolitej; wkładu pana profesora w idee naszego wejścia, jako narodu, jako państwa, do wspólnoty euroatlantyckiej, przede wszystkim do wspólnoty bezpieczeństwa, jaką stanowią kraje należące do NATO” – mówił.

Prezydent Duda podkreślił, że wkład prof. Brzezińskigo w “wielkie dzieło wejścia Polski do NATO, wspólnoty Zachodu, jest nieoceniony”.

Jego zdaniem, praca prof. Brzezińskiego dla Polski “w czarnych czasach, kiedy byliśmy za Żelazną Kurtyną”, to “wielkie działo walki o wolną i suwerenną Polskę”. “Zawsze będziemy panu profesorowi za tę pamięć o ojczyźnie, kraju przodków, Polsce, ogromnie wdzięczni” – podkreślił.

Prezydent napisał w księdze kondolencyjnej m.in., że prof. Brzeziński był “zasłużonym budowniczym więzi transatlantyckich, znawcą i bezkompromisowym przeciwnikiem systemu sowieckiego, orędownikiem bezpieczeństwa międzynarodowego, opartego na prymacie zasad prawa, wolności i solidarności”.

“Zapamiętamy go, jako skutecznego polityka, dyplomatę i doradcę, błyskotliwego intelektualistę i wspaniałego, mądrego i prawego człowieka” – napisał prezydent Duda.

Ambasador USA w Polsce Paul W. Jones, który towarzyszył prezydentowi podczas uroczystości, powiedział dziennikarzom, że prof. Brzeziński był wielkim i dobrym człowiekiem. “Na zawsze pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci” – dodał.

Do księgi kondolencyjnej wpisał się też marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jak mówił dziennikarzom, prof. Brzeziński był wielkim Polakiem i Amerykaninem, który zapisał się w historii, jako “zdecydowany, szczery i skuteczny antykomunista”. Zdaniem marszałka Senatu, dzięki profesorowi, Polska uzyskała bardzo wiele w okresie walki o niepodległość. “To był nasz człowiek w Stanach Zjednoczonych, w Ameryce, który bardzo dbał o interesy Polski i Polaków” – podkreślił.

W czwartek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział PAP, że osoby zainteresowane dokonaniem wpisu w księdze kondolencyjnej mogą to uczynić w piątek w godzinach 12.30–18 oraz w sobotę w godzinach 9–12. (PAP)

REKLAMA

2126672904 views

REKLAMA

REKLAMA

2126672921 views

REKLAMA

REKLAMA

2128469241 views

REKLAMA

2126672931 views

REKLAMA

2126672935 views

REKLAMA

2126672939 views