REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPrezydent: Polacy nigdy nie zapomną wkładu prof. Brzezińskiego w dzieło naszej wolności

Prezydent: Polacy nigdy nie zapomną wkładu prof. Brzezińskiego w dzieło naszej wolności

-

Andrzej Duda
fot.Grzegorz Jakubowski/KPRP

Polska i Polacy nigdy nie zapomną wkładu prof. Zbigniewa Brzezińskiego w dzieło naszej wolności i bezpieczeństwa Rzeczypospolitej – mówił w piątek w Belwederze prezydent Andrzej Duda, składając wpis w księdze kondolencyjnej.

W piątek i sobotę w Belwederze wyłożona jest księga kondolencyjna, poświęcona pamięci prof. Zbigniewa Brzezińskiego – przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Narodowego w administracji prezydenta Cartera (1977-1981), sowietologa i wykładowcy uniwersyteckiego, który zmarł 26 maja w wieku 89 lat.

REKLAMA

„Z wielkim smutkiem żegnamy pana prof. Brzezińskiego – obywatela Stanów Zjednoczonych, Amerykanina, ale zarazem Polaka, który zawsze o kraju swoich przodków pamiętał” – powiedział dziennikarzom prezydent.

„Polska i Polacy, nasza historia, nigdy nie zapomną wkładu pana profesora w dzieło naszej wolności, bezpieczeństwa Rzeczypospolitej; wkładu pana profesora w idee naszego wejścia, jako narodu, jako państwa, do wspólnoty euroatlantyckiej, przede wszystkim do wspólnoty bezpieczeństwa, jaką stanowią kraje należące do NATO” – mówił.

Prezydent Duda podkreślił, że wkład prof. Brzezińskigo w „wielkie dzieło wejścia Polski do NATO, wspólnoty Zachodu, jest nieoceniony”.

Jego zdaniem, praca prof. Brzezińskiego dla Polski „w czarnych czasach, kiedy byliśmy za Żelazną Kurtyną”, to „wielkie działo walki o wolną i suwerenną Polskę”. „Zawsze będziemy panu profesorowi za tę pamięć o ojczyźnie, kraju przodków, Polsce, ogromnie wdzięczni” – podkreślił.

Prezydent napisał w księdze kondolencyjnej m.in., że prof. Brzeziński był „zasłużonym budowniczym więzi transatlantyckich, znawcą i bezkompromisowym przeciwnikiem systemu sowieckiego, orędownikiem bezpieczeństwa międzynarodowego, opartego na prymacie zasad prawa, wolności i solidarności”.

„Zapamiętamy go, jako skutecznego polityka, dyplomatę i doradcę, błyskotliwego intelektualistę i wspaniałego, mądrego i prawego człowieka” – napisał prezydent Duda.

Ambasador USA w Polsce Paul W. Jones, który towarzyszył prezydentowi podczas uroczystości, powiedział dziennikarzom, że prof. Brzeziński był wielkim i dobrym człowiekiem. „Na zawsze pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci” – dodał.

Do księgi kondolencyjnej wpisał się też marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jak mówił dziennikarzom, prof. Brzeziński był wielkim Polakiem i Amerykaninem, który zapisał się w historii, jako „zdecydowany, szczery i skuteczny antykomunista”. Zdaniem marszałka Senatu, dzięki profesorowi, Polska uzyskała bardzo wiele w okresie walki o niepodległość. „To był nasz człowiek w Stanach Zjednoczonych, w Ameryce, który bardzo dbał o interesy Polski i Polaków” – podkreślił.

W czwartek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział PAP, że osoby zainteresowane dokonaniem wpisu w księdze kondolencyjnej mogą to uczynić w piątek w godzinach 12.30–18 oraz w sobotę w godzinach 9–12. (PAP)

REKLAMA

2093099539 views

REKLAMA

2093099823 views

REKLAMA

2094896272 views

REKLAMA

2093100073 views

REKLAMA

2093100211 views

REKLAMA

2093100352 views