REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Polska wycofała kandydaturę Michała Kurtyki z procesu wyboru szefa OECD

Polska wycofała kandydaturę Michała Kurtyki z procesu wyboru szefa OECD

-

Polska wycofała kandydaturę ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki z kandydowania na szefa OECD – przekazał w czwartek w rozmowie z PAP rzecznik resortu Aleksander Brzózka.

Pod koniec października 2020 roku rząd zgłosił kandydaturę Michała Kurtyki na stanowisko sekretarza generalnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Obecny sekretarz generalny OECD Meksykanin Jose Angela Gurría kończy swoją kadencję w czerwcu 2021 r. Wybór jego następcy ma nastąpić do marca 2021 r.

REKLAMA

2147483647 clicks

Rzecznik resortu klimatu i środowiska poinformował PAP, że kandydatowi Polski nie udało się uzyskać wystarczającego poparcia, by móc brać udział w kolejnym etapie wyboru szefa OECD.

“Z aplikujących 10 kandydatów do dalszego etapu są wybierani ci, którzy zdobyli odpowiednią liczbę głosów państw członkowskich OECD. Nie udało się zbudować większego konsensusu wokół polskiego kandydata, dlatego Polska wycofała kandydaturę ministra Kurtyki. Główne kierunki, jakie minister przedstawiał w swoim programie, jeżeli chodzi o funkcjonowanie organizacji w przyszłości, jak np. kwestie związane z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym, podatkiem cyfrowym, odbudową po COVID-19, są dla Polski jako członka OECD nadal aktualne i zależy nam, aby organizacja mogła je realizować w przyszłości” – powiedział Brzózka.

W rozmowie z PAP minister Michał Kurtyka, jeszcze jako polski kandydat na szefa OECD mówił, że odbudowa wzrostu gospodarczego po kryzysie wywołanym koronawirusem musi tworzyć wysokopłatne miejsca pracy oraz ograniczać nierówności społeczne. Przekonywał, że swoje miejsce w tej odbudowie musi też znaleźć troska o środowisko naturalne i klimat oraz związana z nimi transformacja energetyczna.

OECD jest międzynarodową organizacją gospodarczą z siedzibą w Paryżu, utworzoną w 1961 r. Polska jest członkiem organizacji od 1996 r. Misją OECD jest poszukiwanie i promowanie najlepszych rozwiązań politycznych i gospodarczych, mających na celu poprawę jakości życia ludzi na świecie. Organizacja prowadzi też prace badawcze oraz koncepcyjne skupiające się na najważniejszych zagadnieniach społecznych oraz gospodarczych. (PAP)

REKLAMA

2131843132 views

REKLAMA

REKLAMA

2131843147 views

REKLAMA

REKLAMA

2133639467 views

REKLAMA

2131843157 views

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

REKLAMA

2131843160 views

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

Patrycja Szot

REKLAMA

2131843164 views