REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPielęgniarki o eboli: brakuje kombinezonów i szkoleń; sanepid uspokaja

Pielęgniarki o eboli: brakuje kombinezonów i szkoleń; sanepid uspokaja

-

W wielu szpitalach brakuje kombinezonów ochronnych, które miałyby być zastosowane na wypadek wystąpienia w Polsce wirusa ebola, a nawet jeśli są, to nikt nie przeszkolił personelu, jak ma ich używać – alarmują pielęgniarki i położne. GIS uspokaja.

Personel medyczny +pierwszej linii+ jest najbardziej narażony na zarażenie się wirusem od chorego, czyli głównie pielęgniarki i pielęgniarze ze szpitalnych oddziałów ratunkowych i izb przyjęć oraz pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej” – powiedziała w poniedziałek przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Lucyna Dargiewicz.

REKLAMA

W przekazanej PAP w poniedziałek informacji oceniła, że personel nie jest należycie przeszkolony jak korzystać z kombinezonów i gdzie przeprowadzić dekontaminację osób opuszczających pomieszczenie, w którym izolowany jest chory, zanim zdejmą odzież ochronną. Jej zdaniem, w instrukcjach postępowania brakuje też wytycznych, w jaki sposób ochronić przed zarażeniem ebola osoby w poczekalni.

OZZPiP powołuje się w swoim liście na wypowiedź dr. Pawła Grzesiowskiego z Centrum Medycyny Zapobiegawczej, który miał powiedzieć, że „do każdego szpitala powiatowego może zastukać pacjent, który ma biegunkę, gorączkę i wrócił właśnie z Afryki”.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar proszony w poniedziałek o odniesienie się do zastrzeżeń OZZPIP powiedział PAP: „związki zawodowe powinny zajmować się sprawami związkowymi, od standardów leczenia jest Ministerstwo Zdrowia, krajowy konsultanci i inni eksperci”.

„Najbardziej narażony jest personel +trzeciej linii+, czyli personel placówek specjalistycznych. Związki zawodowe powinny włączyć się w akcję rozpowszechniania wśród personelu medycznego opracowanych już procedur” – uważa Jan Bondar.

Przypomniał, że na ubiegłotygodniowej konferencji eksperci oceniali, że stopień zagrożenia wirusem ebola w Polsce jest znikomy i podkreślali, że jesteśmy przygotowani na taką sytuację.

Szef Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny prof. Mirosław Wysocki ocenił w środę, że stopień zagrożenia ebolą w Polsce jest bardzo niewielki. Przyznał jednak, że przypadek w Hiszpanii wpłynął na analizę procedur i decyzję o zakupie dodatkowych kombinezonów.

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na gorączkę krwotoczną, której epidemia trwa od kilku miesięcy, zmarło na całym świecie prawie 3,5 tys. osób, w tym 678 w Sierra Leone. 7,5 tys. zostało zainfekowanych. Przeniesienie wirusa Ebola następuje przez bezpośredni kontakt z krwią, wydzielinami i wydalinami osoby zakażonej. W odróżnieniu do wirusa odry, ospy wietrznej lub grypy wirus Ebola nie szerzy się drogą powietrzną. Transmisja wirusa Ebola możliwa jest również od osoby zmarłej z powodu zakażenia oraz od zakażonych/padłych zwierząt np. małpy czy nietoperzy. Maksymalny okres wylęgania choroby to do 21 dni od chwili kontaktu ze źródłem zakażenia. (PAP)

fot.Juan Carlos Cardenas/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2091095789 views

REKLAMA

2091096088 views

REKLAMA

2092892547 views

REKLAMA

2091096369 views

REKLAMA

2091096515 views

Umysł rozszerzony

Wielkanocny napad

Mieszkanie dla Phila

Dzieci tyranów

Kanał śmierci

REKLAMA

2091096659 views