REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaNowy sekretarz generalny NATO przyjeżdża do Polski

Nowy sekretarz generalny NATO przyjeżdża do Polski

-

Jens Stoltenberg, który 1 października objął stanowisko sekretarza generalnego NATO, przybywa z wizytą do Polski. Stoltenberg ma się spotkać z prezydentem Bronisławem Komorowskim, a także odwiedzić bazę lotniczą w Łasku, gdzie stacjonują lotnicy z państw NATO.

Stoltenberg przylatuje do Polski w niedzielę, następnego dnia sekretarza generalnego ma przyjąć prezydent Bronisław Komorowski. W planie sekretarza jest też wizyta w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku (Łodzkie) i spotkanie z lotnikami z Polski, Stanów Zjednoczonych i innych państw NATO, w tym z załogą samolotu systemu rozpoznania i wczesnego ostrzegania AWACS.

REKLAMA

Jak powiedział PAP szef BBN Stanisław Koziej, rozmowa z prezydentem ma dotyczyć postanowień wrześniowego szczytu NATO w Newport. Chodzi o działania na rzecz: wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu przez ciągłą obecność wojsk przybywających na ćwiczenia do krajów brzegowych NATO; wzmocnienia organizacji i sposobu działania sił natychmiastowego reagowania, tzw. szpicy; utrzymywania i rozbudowy infrastruktury pozwalającej na przyjęcie sojuszniczej pomocy – składów sprzętu i amunicji; odwrócenia tendencji do redukcji wydatków obronnych.

Przyjęty w Newport plan działań na rzecz gotowości (Readiness Action Plan) to odpowiedź na agresję Rosji na Ukrainę oraz na zagrożenia związane z niestabilną sytuacją w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, w tym postępy Państwa Islamskiego. Przywódcy państw Sojuszu ustalili też, że kraje, które wydają na obronność mniej niż zalecane w NATO 2 proc. PKB, będą zwiększać wydatki obronne, aby osiągnąć ten pułap w ciągu dekady.

Stoltenberg, były socjaldemokratyczny premier Norwegii, zastąpił Duńczyka Andersa Fogha Rasmussena.

O powierzeniu Stoltenbergowi tej funkcji Rada Północnoatlantycka zdecydowała w marcu. Już jako desygnowany na sekretarza generalnego NATO Stoltenberg odwiedził Polskę. W czerwcu spotkali się z nim prezydent Komorowski i premier Donald Tusk. Rozmowy dotyczyły m.in. kryzysu na Ukrainie i jego znaczenia dla krajów położonych na wschodnich obrzeżach NATO, a także przyszłości Sojuszu. Polska była pierwszym krajem, w którym Stoltenberg prowadził konsultacje przed formalnym objęciem stanowiska.(PAP)

Na zdjęciu:

Sekretarz generally NATO Jens Stoltenberg fot.Olivier Hoslet/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2097986103 views

REKLAMA

REKLAMA

2097986336 views

REKLAMA

2099782728 views

REKLAMA

2097986479 views

REKLAMA

2097986580 views

REKLAMA

2097986690 views