REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaEksperci: konflikt Kopacz-Duda to element kampanii wyborczej tak PiS, jak i PO

Eksperci: konflikt Kopacz-Duda to element kampanii wyborczej tak PiS, jak i PO

-

Andrzej Duda przed Pałacem Prezydenckim fot.Jacek Turczyk/EPA
Andrzej Duda przed Pałacem Prezydenckim fot.Jacek Turczyk/EPA

Konflikt premier-prezydent jest kreowany na potrzeby kampanii wyborczej zarówno przez PO, jak i PiS – ocenili eksperci w rozmowie z PAP. Zaznaczyli, że antagonizm ten nie zniknie po wyborach, bo dla obu partii jest korzystny; utrzymuje bowiem ich monopol na scenie politycznej.

Redaktor naczelny kwartalnika „Fronda Lux” Mateusz Matyszkowicz ocenił w rozmowie z PAP, że premier Kopacz „próbuje się pozycjonować w kontrze do prezydenta Dudy”, próbując w ten sposób zmobilizować uśpiony elektorat PO, który pozwolił tej partii dwukrotnie wygrać wybory parlamentarne. „Platforma będzie dążyła do tego, by odcinać się od Andrzeja Dudy, któremu przypisała rolę, którą wcześniej pełnił Jarosław Kaczyński, czyli rolę symbolu PiS u władzy” – powiedział Matyszkowicz.

REKLAMA

Jak dodał, Platforma próbuje też powtórzyć strategię, którą stosowała wobec Lecha Kaczyńskiego, opartą o przekaz – „rząd pracuje a prezydent przeszkadza”. „Stąd te wszystkie apele o zwołanie na przykład Rady Gabinetowej” – ocenił. Według niego tego typu apele stawiają w trudnej sytuacji Andrzeja Dudę, który wygrał wybory prezydenckie podkreślając swoje możliwości budowania porozumienia. „Ta strategia PO może być obliczona na sprowokowanie Andrzeja Dudy, by spadła z niego maska polityka koncyliacyjnego i dążącego do zgody” – ocenił ekspert.

Jak dodał, w tej sytuacji duże wyzwanie stoi przed PiS. „Jeżeli PiS okazałoby się zdolne do wykonania gestu w stronę współpracy z PO w jakimś ważnym dla Polaków obszarze, to byłoby to znakomite zagranie odbierające Platformie jej obecną broń, którą jest pokazywanie PiS jako partii skrajnej, kłótliwej, pieniackiej, dążącej do zagarnięcia całej władzy w Polsce” – ocenił.

Pytany, czy takim gestem ze strony Andrzeja Dudy nie mogłoby być zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie Ukrainy, o co apelowała Kopacz, Matyszkowicz zaznaczył, że dla prezydenta nie ma tu dobrego rozwiązania. Może zwołać RBN, co może jednak wywołać wrażenie, że nie kreuje on polityki a tylko reaguje na kroki innych; jeśli z kolei będzie konsekwentnie odmawiał, będzie to kontrastowało z wizerunkiem polityka koncyliacyjnego, który chce kreować.

Według Matyszkowicza, choć obecnie budowanie konfrontacji na linii premier – prezydent ma funkcję wyborczą, to wcale nie oznacza to, że po wyborach ten antagonizm zniknie. „Po wyborach prawdopodobnie PO będzie partią opozycyjną i też będzie próbować rozgrywać swój stary scenariusz z lat 2005-2007, czyli opozycji kontestującej” – powiedział Matyszkowicz.

Zdaniem eksperta w budowaniu antagonizmu na linii premier-prezydent widać interes zarówno PO jak i PiS, polegający na utrzymywaniu sytuacji, w której na scenie politycznej liczą się tylko te dwie partie. „Spór premiera z prezydentem jest w stanie zagospodarować niemal całą debatę publiczną” – zaznaczył.

„Chodzi o próbę postawienia swoich wyborców przed wyborem zerojedynkowym; doprowadzenie do sytuacji, kiedy nie mamy wyborców wahających. Dopóki taki model debaty publicznej będzie w Polsce istniał, a nic nie zapowiada jego kresu, to z takim antagonizmem będziemy mieli do czynienia” – dodał.

Prezes Instytutu Spraw Publicznych dr Jacek Kucharczyk uważa, że złe relacje miedzy premier Kopacz a prezydentem Dudą to „wybór i decyzja Andrzeja Dudy”. Jak powiedział PAP, Andrzej Duda choć deklarował wcześniej, że będzie budował wspólnotę i będzie „prezydentem wszystkich Polaków”, pozostaje prezydentem partyjnym.

Według Kucharczyka prezydent ustawia się w pozycji konfrontacyjnej wobec rządu Ewy Kopacz, „co można jedynie odczytywać jako bezpośrednie zaangażowanie w kampanię wyborczą po stronie PiS”.

„Andrzej Duda jako swoje zadanie uznaje pomóc PiS wygrać wybory parlamentarne i to jest dla niego ważniejsze niż budowa prezydentury, która byłaby ponadpartyjna” – ocenił ekspert.

Jak dodał, „to co prezydent Duda powiedział w Berlinie, o Polsce jako niesprawiedliwym kraju, pokazuje, że nawet w taki zadaniu jak budowanie spójnego obrazu Polski za granicą, prezydent nie jest w stanie wznieść się ponad partyjną retorykę”.

Ekspert uważa, że stan relacji między premier a prezydentem wynika nie tylko z toczącej się kampanii wyborczej, ale opiera się o trwalszy spór między PO i PiS. Kucharczyk przewiduje, że gdyby przyszły rząd był jednak oparty o PO, w koalicji z innymi partiami, to na pewno będziemy mieli kontynuację polityki konfrontacyjnej – ciągłe napięcia i konflikty niż współpraca. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091113202 views

REKLAMA

2091113501 views

REKLAMA

2092909960 views

REKLAMA

2091113782 views

REKLAMA

2091113928 views

REKLAMA

2091114072 views