REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaDuda: wspólnota UE powinna opierać się na solidarności europejskiej (aktl.)

Duda: wspólnota UE powinna opierać się na solidarności europejskiej (aktl.)

-

Andrzej Duda fot.Sebastian Kahnert/EPA
Andrzej Duda fot.Sebastian Kahnert/EPA

Solidarność, wolność, przestrzeganie prawa warunkują sprawne działanie UE – mówił prezydent Andrzej Duda w Erfurcie na spotkaniu prezydentów państw grupy Arraiolos. Solidarność to równe traktowanie bez narzucania siłowo zdania przez silniejszych – zaznaczył.

Podczas kończącej XI spotkanie prezydentów państw grupy Arraiolos konferencji prasowej prezydenci Polski, Austrii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Portugalii, Słowenii, Włoch, Malty, Bułgarii i Estonii mówili we wtorek o kryzysie imigracyjnym.

REKLAMA

Prezydent Duda wyraził zadowolenie, że w dyskusjach o spójności europejskiej oraz o edukacji i integracji przyjęto podejście długofalowe. Jak mówił, prezydenci państw grupy Arraiolos rozmawiali o wartościach, które dla Europy są najważniejsze.

„To solidarność europejska, wolność, jedność, przestrzeganie prawa, bo to są te elementy, które warunkują sprawne i dobre działanie wspólnoty” – podkreślił.

Prezydent zauważył, że mówiąc o problemie migracji, należy również mówić o dobrze funkcjonującym, przygotowanym i konsekwentnie realizowanym prawie azylowym. „Patrząc w przyszłość – polityce azylowej” – dodał.

Jego zdaniem istotne jest również „włączenie się Unii Europejskiej w to, aby przeciwdziałać zjawisku emigracji poza UE”. „To znaczy tam, skąd pochodzą ci, którzy dzisiaj do Unii Europejskiej przybywają, czy to jako uchodźcy, czy to jako także emigranci ekonomiczni” – zaznaczył.

Wyraził nadzieję, że w najbliższych dniach UE dojdzie w tej sprawie do porozumienia w oparciu o zasady solidarności. „A solidarność to partnerstwo, czyli zrozumienie dla uzasadnionych wzajemnych interesów, ale to także równe traktowanie, bez narzucania siłowo zdania przez silniejszych tym słabszym, czy tym mniejszym” – zaznaczył.

„Myślę, że to jest niezwykle ważny element naszej europejskiej solidarności, która, mam nadzieję, chciałbym powiedzieć, że jestem przekonany, będzie trwała i że będziemy ją rozwijali” – dodał.

Powiedział, że formuła spotkania jest interesująca ze względu na rolę, jaką prezydenci mogą odegrać w przestrzeni wewnątrzpaństwowej i europejskiej.

W konferencji wzięli udział także prezydenci: Bułgarii Rosen Plewnelijew, Estonii Toomas Hendrik Ilves, Finlandii Sauli Niinisto, Włoch Sergio Mattarella, Łotwy Raimonds Vejonis, Malty Maria Louise Coleiro Preca, Austrii Heinz Fisher, Portugalii Anibal Cavaco Silva, Słowenii Borut Pahor oraz Niemiec Joachim Gauck.

Gauck, który był gospodarzem spotkania, mówił, że prezydenci zgodzili się co do konieczności uzgodnienia wspólnego stanowiska w sprawie uchodźców w ramach UE. Podkreślał także wagę edukacji w tworzeniu spójności europejskiej, m.in. w kontekście imigrantów przybywających do Europy.

Prezydenci grupy Arraiolos podkreślali konieczność podejmowania długofalowych, wspólnych działań dotyczących polityki migracyjnej, rozwiązywania problemów u ich źródeł. Zwracali także uwagę na różnice w podejściu do przyjmowania imigrantów, konieczność sprawiedliwego podziału uchodźców między kraje Unii i odpowiedzialności w tym zakresie.

Prezydent Plewnelijew uważa, że wielokulturowa Europa się sprawdza, a w jego kraju ludzie różnych religii i kultur od wieków współistnieli w pokoju. Podkreślił, że Bułgaria w pełni akceptuje rozwiązania dotyczące imigrantów proponowane przez UE.

Prezydent Łotwy ocenił, że w czasie pełnym wyzwań potrzeba pilnych rozwiązań w sprawie kryzysu na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej. „Jedność jest gwarancją siły Europy” – mówił Vejonis.

Na potrzebę sprawiedliwego podziału uchodźców między kraje europejskiej zwrócił uwagę prezydent Austrii Heinz Fisher. Podkreślał, że unijne rozwiązania powinny odnosić się do przyczyn masowej imigracji.

Podczas spotkania przywódcy państw grupy Arraiolos uczestniczyli w wykładach pt. „Wpływ niemieckiej reformacji na Europę i edukację” i w sesjach plenarnych: „Spójność w Europie”, „Edukacja”. Prezydencki minister Krzysztof Szczerski powiedział, że w tle tych dyskusji pojawiły się dwa kryzysy: związany z falą migracyjną i destabilizacją na Wschodzie.

We wtorek Duda kończy dwudniową wizytę w Niemczech, gdzie wziął udział w XI spotkaniu prezydentów państw grupy Arraiolos.

Nieformalne spotkania prezydentów tej grupy zostały zapoczątkowane w październiku 2003 r., kiedy to na zaproszenie ówczesnego prezydenta Portugalii Jorge Sampaio doszło do spotkania przywódców w miejscowości Arraiolos.

Prezydentowi towarzyszyła żona Agata Kornhauser-Duda.

Z Erfurtu Katarzyna Nocuń (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2090811867 views

REKLAMA

2090812167 views

REKLAMA

2092608627 views

REKLAMA

2090812450 views

REKLAMA

2090812596 views

REKLAMA

2090812740 views