REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaMateriał partneraRekordową kwotę – 551 tys. dol. – Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa przeznaczyła...

Rekordową kwotę – 551 tys. dol. – Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa przeznaczyła w tym roku na stypendia dla polonijnej młodzieży

-

Aż 551 tys. dolarów wyniósł w tym roku fundusz stypendialny Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na pomoc finansową dla absolwentów szkół średnich i studentów polskiego pochodzenia, którzy przynajmniej od roku są członkami Naszej Unii. W 22 edycji przyznawania stypendiów otrzymało je 488 młodych członków. W gronie laureatów 177 stypendystów pochodziło ze stanu Illinois. Rozdanie stypendiów odbyło się 4 czerwca w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce.

– Dzisiejsza uroczystość jest zwieńczeniem naszego stypendialnego tygodnia w Unii Kredytowej, bo jest to już trzecia uroczystość w tym tygodniu, w której uczestniczymy. Zaczęliśmy od Konsulatu Generalnego w Nowym Jorku, gdzie stypendia odebrali nasi członkowie z tego stanu. Potem był Dom Polski „Cracovia” w Wallington, gdzie otrzymali czeki stypendyści z New Jersey, a teraz Muzeum Polskie. 

REKLAMA

Illinois jest o tyle ważne, że liczba przyznanych stypendiów przekroczyła 1/3 całej puli. Można powiedzieć, drodzy państwo, że powoli przejmujecie Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową. 12 lat temu było to jedno stypendium, które otrzymała pani będąca obecnie doświadczoną księgową. Po 12 latach 177 stypendystów pochodzi z Illinois. Jakże wspaniały krok zrobiliśmy w tym czasie – powiedział, witając uczestników rozdania stypendiów dyrektor wykonawczy PSFCU Bogdan Chmielewski, który z uznaniem mówił o rozwoju Unii w naszym stanie, gdzie obecnie działa 6 oddziałów, a niebawem będzie otwarta siódma lokalizacja na północnych przedmieściach w Algonquin. Liczba członków zbliża się do 40 tysięcy. 

Dyrektor zaapelował do laureatów o to, żeby zapamiętali ten dzień jako przyjemne wydarzenie i nie zapominali o Unii i o Polonii, gdy jako dorośli ludzie będą być może podejmowali zawodowe decyzje na wagę milionów, a nawet miliardów dolarów. – Jesteśmy w Unii bardzo dumni z tego programu. To jest najprzyjemniejszy tydzień w roku, kiedy uczestniczymy w tych ceremoniach wręczenia stypendiów – powiedział dyrektor Chmielewski.

Ubiegający się o pomoc finansową muszą być członkami Unii i głównymi właścicielami kont przynajmniej przez rok. Aplikanci byli oceniani na podstawie wyników w nauce, zaangażowania w działalność pozaszkolną, społeczną i kulturalną. Oceniany był również esej, którego temat zmienia się każdego roku.

Inaugurując program w 2001 roku, Unia przyznała stypendia 13 studentom na sumę 20 tysięcy dolarów. W tym roku łączna suma stypendiów wyniosła 551 tysięcy dolarów. Jest to rekordowa kwota wyasygnowana w jednym roku od początku trwania programu. W tym roku stypendia otrzymało 488 aplikantów. 311 maturzystów, którzy zostali przyjęci na studia oraz 177 studentów szkół wyższych. Stypendyści pochodzą z sześciu stanów. Ogółem programem stypendialnym od początku jego funkcjonowania Unia wsparła ponad 5500 studentów na łączną kwotę ponad 6.5 miliona dolarów.

Tegoroczny program stypendialny PSFCU składał się z dwóch komponentów. Programu dla absolwentów szkół średnich oraz dla studentów szkół wyższych. Program dla absolwentów jest organizowany we współpracy ze Zrzeszeniem Unii Kredytowych stanu Nowy Jork. Wnioski stypendialne oceniane były przez przedstawicieli tego Zrzeszenia. Oprócz tego Zrzeszenie przyznaje swoje własne stypendia dla najlepszych aplikantów. W tym roku było to 45 dodatkowych nagród.

– Miarą sukcesu naszych stypendystów jest fakt, że na 69 unii kredytowych biorących udział w tym programie aplikanci naszej Unii zdobyli 15 z 45 przyznanych przez to gremium stypendiów. Jedno w wysokości 1500 dolarów, 6 po tysiąc,  4 po $750 i 4 po 500 dolarów. Program dla studentów szkół wyższych jest autonomicznym programem organizowanym przez Naszą Unię. Wnioski stypendialne oceniane są przez profesorów akademickich w ramach wolontariatu. Przyznane stypendia opiewały na kwoty od 500 do 5 tys. dolarów. Pięcioro studentów otrzymało najwyższe stypendia. W tym gronie dwie studentki – Natalia Granatowski i Magdalena Slowakiewicz są z Illinois – poinformowała przewodnicząca Komisji Stypendialnej, wiceprzewodnicząca Rady Dyrektorów Unii Małgorzata Gradzki, którą wspomagali Iwona Korga i Ryszard Bąk.

Obecna na uroczystości była konsul Małgorzata Bąk-Guzik, która gratulowała nagrodzonym i dziękowała sponsorom za wspieranie polonijnej młodzieży. – Jest mi niezmiernie miło uczestniczyć w uroczystości, której bohaterami jest tak liczne grono przedstawicieli młodej Polonii. Nie byłoby tej uroczystości, gdyby nie Polsko-Słowiańska federalna Unia Kredytowa. Pragnę z serca podziękować przedstawicielom Unii i przekazać je na ręce dyrektora wykonawczego Bogdana Chmielewskiego dla całej firmy. Jesteście dla Polonii i z Polonią od tak wielu lat. Robicie dla tego środowiska bardzo dużo i w pełni można na was liczyć. Wspieracie liczne przedsięwzięcia kulturalne, społeczne i sportowe. Chwała wam za to. 

Stypendia wraz z egzemplarzami książki pt. „Poland 1939” obok Małgorzaty Gradzki wręczali: członek rady dyrektorów Franciszek Piwowarczyk oraz członkowie Komisji Nadzorczej – Leon Fuks i Peter Nozka. Obecni byli także: wiceprezes Unii Zbigniew Rogalski, odpowiedzialny za marketing i reklamę Mariusz Moryl, który prowadził ceremonię, menadżer Unii w aglomeracji chicagowskiej Robert Radkowski, szefowie poszczególnych oddziałów z terenu Chicago i okolic oraz dyrektor zarządzająca Muzeum Polskim Małgorzata Kot i prezes tego muzeum Richard Owsiany.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

REKLAMA

2091097831 views

REKLAMA

2091098130 views

REKLAMA

2092894590 views

REKLAMA

2091098413 views

REKLAMA

2091098559 views

REKLAMA

2091098703 views