REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoOświadczenie Kongresu Polonii Amerykańskiej ws. beatyfikacji rodziny Ulmów

Oświadczenie Kongresu Polonii Amerykańskiej ws. beatyfikacji rodziny Ulmów

-

Kongres Polonii Amerykańskiej w dniu beatyfikacji rodziny Ulmów chce podkreślić, że pomimo tego, iż tylko w Polsce w czasie niemieckiej okupacji w 1939 – 1945 groziła śmierć za ratowanie Żydów, najwięcej Polaków, bo aż ponad siedem tysięcy, uhonorowano tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Kongres Polonii Amerykańskiej pragnie uczcić pamięć polskich rolników, Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy wraz z sześciorgiem dzieci zostali zamordowani przez niemieckich żandarmów 24 marca 1944 roku za ukrywanie Żydów.

REKLAMA

Zginęli nie tylko Józef i jego ciężarna żona Wiktoria, wraz z sześciorgiem ich kilkuletnich dzieci. Niemcy rozstrzelali też ich ośmiu współobywateli pochodzenia żydowskiego, których ukrywali: Saula Goldmana, wraz z jego czterema synami, Gołdę Grünfeld oraz Lei Didner z małą córką.

Wydarzenie to stało się symbolem okrucieństwa niemieckiej okupacji oraz heroizmu Polaków ratujących Żydów. Rodzina Ulmów poniosła najwyższą cenę za pomoc Żydom.
W 1995 roku Wiktorię i Józefa zaliczono w poczet Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2003 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny tej bohaterskiej rodziny. Symbolem uczczenia pamięci Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata są drzewka w Yad Vashem i największa ich ilość upamiętnia Polaków.
Niemiecka nazistowska okupacja, masowe zbrodnie na Polakach i wyniszczenie polskich elit to ogromnie ważny i wciąż bolesny wątek dziejów Polski, który bezpośrednio dotyka także amerykańską Polonię.
Pokolenie Kolumbów bardzo często nie mogło po wojnie do Polski powrócić – wielu weteranów pozostało na emigracji w USA. Zawiązywały się wtedy organizacje pomagające Polakom, wielu z nich szukało zaginionych w wojennej zawierusze członków rodziny. Były rzesze sierot wojennych, a konsekwencje niemieckiej okupacji są w polskim narodzie widoczne do dzisiaj.
W grudniu 1943 roku przywódcy Komitetu Narodowego Amerykanów Polskiego Pochodzenia spotkali się w Chicago z Charlesem Rozmarkiem, ówczesnym prezesem Związku Narodowego Polskiego, Honoratą Wołowską, przewodniczącą Związku Polskich Kobiet w USA, Teofilem Starzyńskim, prezesem Stowarzyszenia Sokolskiego w USA i Janem Olejniczakiem, prezesem Związku Polskich Katolików w USA oraz duchowieństwem i przedstawicielami prasy polonijnej. Tam ustalono, że nadszedł czas, aby Polonia w Ameryce zorganizowała się politycznie, w celu reprezentowania polskich spraw w USA.

Spotkanie to zaowocowało powstaniem w 1944 roku Kongres Polonii Amerykańskiej, od początku jego założyciele wspierali Rzeczpospolitą w dążeniach wolnościowych.

Kongres Polonii Amerykańskiej

***

Z upoważeniania krajowego prezesa KPA Franka J. Spuli oświadczenie przekazała:
Małgorzata Margo Schulz, krajowa wiceprezes KPA ds. mediów i promocji.

REKLAMA

2091112888 views

REKLAMA

2091113188 views

REKLAMA

2092909647 views

REKLAMA

2091113469 views

REKLAMA

2091113616 views

REKLAMA

2091113764 views