REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaMateriał partneraO roszczeniach ubezpieczeniowych: 

O roszczeniach ubezpieczeniowych: 

-

Przewodnik dla posiadaczy polisy ubezpieczeniowej

Zgłoszenie roszczenia ubezpieczeniowego może być trudnym zadaniem, któremu nieraz towarzyszy stres i niepewność. W tym artykule przedstawiamy posiadaczom polisy ubezpieczeniowej praktyczne porady odnośnie tego, jak w tym krytycznym momencie radzić sobie z procesami zgłaszania roszczenia ubezpieczeniowego i dyskusjami z firmą ubezpieczeniową.

REKLAMA

Zapoznaj się z zakresem swojej polisy i rozważ zakup „umbrella” polisy 

Jeśli czytasz to, zanim poniosłeś stratę, poświęć kilka chwil na przejrzenie zakupionych polis ubezpieczeniowych. Chcesz sprawdzić, jakie są ich okresy, limity, i wszelkie istotne wykluczenia. Jeżeli nie masz pewności co do zakresu ubezpieczenia, skontaktuj się z agentem lub brokerem ubezpieczeniowym. Agenci i brokerzy często chętnie pomagają bezpłatnie. A jeśli uważasz, że mógłbyś skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia, zapytaj swojego brokera o „umbrella” polisę, która zapewnia dodatkowe limity wykraczające poza limity podstawowe polis ubezpieczeniowych (takich jak np. ubezpieczenia samochodowe, mieszkaniowe, odpowiedzialności cywilnej itp.). Przeważnie, takie polisy są stosunkowo niedrogie.

Dokonaj Inwentaryzacji 

Zbyt często ubezpieczeni, którzy mieli pożar w domu, muszą stawić czoła nieprzyjemnemu zadaniu, jakim jest odtworzenie z pamięci długiej listy utraconych przedmiotów. Aby zapobiec tym trudnościom, zanim poniesiesz stratę, zrób inwentarz swojego mienia, zapisując je lub, jeszcze lepiej, robiąc zdjęcia lub film przechodząc przez miejsca zamieszkania lub prowadzenia działalności. Przechowuj zdjęcia i filmy poza domem/ siedzibą firmy razem z rachunkami za szczególnie wartościowe przedmioty.

Jeśli poniesiesz stratę, niezwłocznie zgłoś szkodę

Prawie wszystkie polisy ubezpieczeniowe zawierają postanowienia zabraniające pokrycia roszczeń zgłoszonych za późno. Jeśli więc poniesiesz stratę, niezwłocznie złóż wniosek o odszkodowanie do swojej firmy ubezpieczeniowej. Nie szkodzi jeżeli nie znasz jeszcze pełnego zakresu swoich szkód. Będziesz miał czas na uzupełnienie swojego roszczenia później. Niezwłoczne złożenie wniosku zapobiegnie jednakże odrzuceniu roszczenia przez firmę ubezpieczeniową z powodu spóźnionego powiadomienia.

Zapisuj wszystkie interakcje z firmą ubezpieczeniową 

Prowadź szczegółowy rejestr komunikowania się z firmą ubezpieczeniową. Zanotuj nazwiska i stanowiska osób, z którymi rozmawiasz, datę i godzinę rozmów oraz streszczenie tego, co zostało omówione. Jeśli to możliwe, komunikuj się e-mailem, aby mieć zapis swojej rozmowy z przedstawicielem ubezpieczeniowym. Zapis ten może służyć jako cenne odniesienie w przypadku pojawienia się jakichkolwiek sporów.

Regularnie monitoruj postęp w rozwiązywaniu zgłoszonej szkody

Niektóre firmy ubezpieczeniowe natychmiast reagują na roszczenia. Inne niestety nieraz zwlekają. Jeśli odpowiedź Twojego rzeczoznawcy ubezpieczeniowego zajmuje zbyt dużo czasu, skontaktuj się z nim. Upewnij się także, że Twoje próby skontaktowania się z rzeczoznawcą są udokumentowane (najlepiej pocztą elektroniczną lub listem poleconym). Jeśli rozwinie się spór, będziesz chciał mieć dowód że, w przeciwieństwie do rzeczoznawcy ubezpieczeniowego, regularnie komunikowałeś się w sprawie zgłoszonej szkody.

Nie akceptuj oferty dopóki nie znasz pełnego zakresu swojej straty

Po zaakceptowaniu ostatecznego rozliczenia Twojego roszczenia ubezpieczeniowego nie będziesz mógł ubiegać się o odszkodowanie za dodatkowo powstałe szkody. Na przykład, roszczenia związane z dodatkowymi obrażeniami ciała, które powstały w wyniku wypadku samochodowego, lub dodatkowymi uszkodzonymi przedmiotami, które odkryjesz po pożarze domu, zostaną oddalone. Dlatego zanim zaakceptujesz oferowane odszkodowanie, upewnij się, że znasz pełny zakres straty.

Negocjuj

Jeśli uważasz, że początkowa oferta firmy ubezpieczeniowej jest zbyt niska, nie wahaj się skontaktować z rzeczoznawcą ubezpieczeniowym i przedstawić argumenty przemawiające za wyższą wypłatą. Na przykład, jeśli chodzi o przedmioty osobiste, poszukaj produktów porównywalnych wartościowo. Wyślij znalezioną informację do rzeczoznawcy, aby pokazać że zaniżył on wartość Twojego roszczenia.

Jeśli firma ubezpieczeniowa potraktowała Cię niesprawiedliwie, skontaktuj się z prawnikiem

Jeżeli  firma ubezpieczeniowa niesłusznie odrzuciła Twoje roszczenie i odmówiła złożenia uczciwej oferty, lub w inny sposób potraktowała Cię niesprawiedliwie, rozważ skontaktowanie się z prawnikiem. Sekcja 155 Kodeksu Ubezpieczeń Stanu Illinois (215 ILCS 5/155) postanawia, że w przypadku, gdy zachowanie firmy ubezpieczeniowej jest irytujące i nierozsądne („vexatious and unreasonable”) ubezpieczony, który wygra pozew przeciwko firmie ubezpieczeniowej, może odzyskać należną kwotę, uzasadnione honoraria adwokackie poniesione na dochodzenie roszczenia, a także dodatkowe odszkodowania. W związku z tym, jeśli uważasz, że firma ubezpieczeniowa potraktowała Cię niesprawiedliwie, rozważ rozmowę z prawnikiem zajmującym się odzyskiwaniem ubezpieczeń, aby ustalić, czy wskazane byłoby podjęcie kroków prawnych.

*     *     *

Radzenie sobie z roszczeniem ubezpieczeniowym może niestety być nieco skomplikowane, ale stosując się do tych zaleceń, możesz zwiększyć swoje szanse na sprawiedliwe i rozwiązanie roszczeń.

Martin W. Jaszczuk

Jaszczuk P.C.

311 S. Wacker Drive, Suite 2150

Chicago, IL  60606

(708) POLONIA
(708) 465-6642

[email protected]

www.jaszczuk.com

* Informacje tu zawarte służą wyłącznie celom informacyjnym i nie należy ich traktować jako porady prawnej.

REKLAMA

2090811939 views

REKLAMA

2090812239 views

REKLAMA

2092608699 views

REKLAMA

2090812522 views

REKLAMA

2090812668 views

REKLAMA

2090812812 views