Najpiękniejsze z polskich miast

0

Które z polskich miast zasługuje na miano najpiękniejszego, najbardziej uroczego i wyjątkowego? To dość zagadkowe pytanie! Polska to bez wątpienia piękny i malowniczy kraj, który może się pochwalić niejednym, zachwycającym miastem, bogatym w zabytki (ważne w skali światowej), architekturę, historię, sztukę i kulturę. Gdyby jednak trzeba było wybrać tylko jedno polskie miasto, myślę, że najwięcej głosów zebrałby Kraków.

Każdy kto odwiedził dawną stolicę Polski, dobrze wie, że ma ona wiele cech, które bez wątpienia potwierdzają tę tezę. W Krakowie byłam wiele razy i to nie tylko w celu nagrania pierwszego odcinka programu Flavor of Poland. Kraków to stolica Małopolski, regionu, w którym się urodziłam. Praktycznie od dziecka znam Kraków. Mimo że od dzieciństwa miałam okazję zwiedzić wiele innych miast, nadal czuję, że to Kraków posiada coś naprawdę wyjątkowego, wyróżniającego ze wszystkich polskich miast. Kraków to najstarsze dzieje Polski, jej zabytki i legendy. To dawna siedziba polskich królów i piękna architektura, która pamięta jeszcze ich czasy. Kraków to urocze uliczki, którymi można spacerować (z obwarzankiem w ręku), zwiedzać i marzyć bez końca. Kraków to magia, która się nigdy nie znudzi i do której często chce się powracać.

Moim zdaniem, każda wizyta w Krakowie powinna zacząć się spacerem po Rynku Głównym. To doświadczenie, którego nie mogę sobie nigdy odmówić. I to bez względu na to, o której godzinie przybyłam ani, jak długo zostaję. Rynek Główny Krakowa to jeden z największych w Europie, uznany również za jeden z najpiękniejszych. To widać natychmiast! Wchodząc na Rynek Główny czuje się od razu unikalną atmosferę tętniącego życiem miasta – stukanie kopyt kolorowo ustrojonych koni ciągnących za sobą eleganckie bryczki, które obwożą turystów po Starym Mieście, gołębie fruwające nad Sukiennicami szukające choć okruszynki obwarzanka, pozostawionego przez spacerujących turystów oraz stoiska z pięknymi aranżacjami świeżych kwiatów wokół kamienic z różnych epok historycznego miasta i zapachy tradycyjnych galicyjskich potraw z restauracji w rejonie rynku. A nad tłumem ludzi cieszących się tym wszystkim, górują dwie wieże Kościoła Mariackiego, z których rozbrzmiewają dżwięki dawnego hejnału miasta. Takich właśnie cudownych wrażeń może doświadczyć turysta wchodzący po raz pierwszy na Rynek Główny Krakowa! Dlatego zawsze od tego miejsca zaczynam mój spacer. I tak również zrobiłam, zabierając ze sobą na spacer po Krakowie widzów amerykańskiej telewizji publicznej w pierwszym odcinku programu Flavor of Poland.

REKLAMA

Po przejściu przez Sukiennice (centrum handlowe od XIII wieku), obejrzeniu największego gotyckiego ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej i spacerze w podziemiach rynku, gdzie dzięki najnowszym technologicznym rozwiązaniom doświadczamy życia średniowiecznego Krakowa, można się na moment zatrzymać w jednej z kafejek na rynku, aby wchłonąć cudowną atmosferę mieszanki teraźniejszości i przeszłości Krakowa, ogrzewając się kubkiem słynnego grzańca galicyjskiego. Po krótkiej refleksji na rynku należy wyruszyć (najlepiej bryczką) w kierunku kolejnego zabytku, którego nie sposób pominąć podczas wizyty w Krakowie. Ten ważny zabytek, który mam na myśli to słynny Wawel! Ufortyfikowany kompleks, w którym znajduje się Zamek Królewski i Katedra Wawelska, wzniesiony dawno temu na wzgórzu po lewej stronie Wisły, jeden z najważniejszych zabytków Polski! Wawel to stara siedziba polskich władców, symbol polskiej państwowości, polskiej kultury, tradycji a także przez wiele stuleci miejsce najważniejszych wydarzeń w historii Polski (Kraków przecież był stolicą Polski łącznie przez 700 lat!). Od 1978 roku Wawel to również punkt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To bez wątpienia wspaniały zabytek, którym zarówno Polska, jak i Kraków, mogą się dumnie poszczycić.

Lecz Wawel to nie jedyne miejsce w Krakowie znajdujące się na światowej liście UNESCO. Wraz ze Starym Miastem i Stradomiem jest tam Kazimierz, dawna żydowska dzielnica Krakowa. Kazimierz stanowił centrum społeczności żydowskiej w Krakowie przez ponad 500 lat! Żadne inne miejsce w Europie nie przedstawia lepiej przedwojennej kultury żydowskiej niż Krakowski Kazimierz. Dobrze zachowane synagogi, lokalne muzea, galerie, sklepiki i księgarnie opowiadają turystom o historii żydowskiej społeczności, która żyła tu przez wieki w bliskich relacjach z sąsiadami katolikami. Dzisiaj ta dzielnica to nie tylko ważny punkt historyczny Krakowa, ale również jedna z najbardziej rozwijających się dzielnic miasta. Stylowe restauracje, kafejki wkomponowane w historyczne kamienice przyciągają nie tylko turystów chętnych poznania kultury i historii tej dzielnicy, ale również okolicznych mieszkańców poszukujących zabawy i rozrywki. Ja również nie mogłam pominąć wizyty w tej unikalnej dzielnicy Krakowa. Odwiedzając Kazimierz wraz z ekipą podczas trasy zdjęciowej Flavor of Poland, poznałam nie tylko ogrom historii tej dzielnicy Krakowa, ale również kilka ciekawostek na temat lokalnych smaków! To właśnie tu, zamieszkujący dziś na Kazimierzu Amerykanin opowiedział mi o początkach słynnych od lat w Ameryce bajgli – to ciekawostka, która zadziwia nie tylko mnie, ale na pewno również wielu oglądających odcinek o Krakowie Amerykanów w Stanach.

O swoich doświadczeniach w Krakowie podczas trasy zdjęciowej Flavor of Poland mogłabym opowiadać bardzo długo. To niezapomniana przygoda w moim ulubionym polskim mieście! Ale szkoda byłoby zdradzić wszystkie sekrety tej wizyty, kiedy najlepiej ich po prostu doświadczyć. Na ten spacer przez Kraków pełen historycznych, kulturalnych i kulinarnych wrażeń możecie się wybrać ponownie razem ze mną już w tę sobotę, 2 maja, o godzinie 11am na kanale WTTW PBS Chicago!

Po więcej informacji na temat programu Flavor of Poland zapraszam do odwiedzenia strony http://www.flavorofpoland.com. Z kolei w mediach społecznościowych umieszczane są wszelkie aktualności odnośnie programu i ciekawostki z mojej podróży po Polsce: @flavorofpoland na Instagram, Facebook i Twitter.

Aleksandra August

Zdjęcia: archiwum Aleksandry August i Flavor of Poland