REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoJak uniknąć błędów podczas głosowania. WZÓR karty do głosowania

Jak uniknąć błędów podczas głosowania. WZÓR karty do głosowania

-

Wyjaśnia Monika Myśliwiec-Gałuszka z chicagowskich władz wyborczych

Chicagowska Komisja Wyborcza udostępniła nam wzór karty do głosowania w wyborach zaplanowanych na 3 listopada. Przed wyborami możemy zapoznać się z kartą i uniknąć błędów proceduralnych, które są przyczyną unieważnienia oddanego głosu. Rozmawiamy o tym z Moniką Myśliwiec-Gałuszką, polskim koordynatorem w Chicago Board of Elections.

Joanna Trzos: Dlaczego Chicagowska Komisja Wyborcza udostępnia wzór karty do głosowania?

REKLAMA

Monika Myśliwiec-Gałuszka: Opublikowany przez Chicago Board of Elections  wzór karty do głosowania (specimen ballot) jest wzorem karty wyborczej, jaką osoby głosujące w listopadowych wyborach powszechnych otrzymają w lokalu wyborczym lub pocztą w przypadku głosowania korespondencyjnego. Warto się zapoznać ze wzorem karty wyborczej przed udaniem się do placówki głosowania. Możemy na niej sprawdzić nazwiska kandydatów na poszczególne urzędy, a także pytania referendalne. Można sobie zaznaczyć faworytów w poszczególnych wyścigach, na których chcemy oddać głosy i ten wzór karty do głosowania wziąć ze sobą do lokalu wyborczego.

Tym bardziej, że ten wzór karty do głosowania jest zdecydowanie mniejszy niż właściwe karty wyborcze

– Tak. W tych wyborach oddajemy głosy na dwóch kartach wyborczych. Mamy kartę  A i B.

Jednym z udogodnień w tegorocznych wyborach powszechnych w Chicago jest to, że karty wyborcze, a także ich wzór, dostępne są w języku polskim.

– Po raz pierwszy w tych wyborach karty do głosowania w Chicago i na przedmieściach powiatu Cook są dostępne również w języku polskim. Można na nich głosować w obwodach wyborczych najliczniej zamieszkałych w Chicago przez Polonię. Język polski jest również dostępny na monitorach dotykowych we wczesnym głosowaniu. Dodam, że w dniu wyborów 3 listopada będzie można głosować na papierowej karcie wyborczej albo za pomocą monitora dotykowego, a we wczesnym głosowaniu dostępny jest tylko monitor.

Wyborcy, analizując wzór karty do głosowania na pewno zwrócą uwagę na to, że liczba nazwisk kandydatów, w zależności od wyścigu będzie bardzo zróżnicowana. Od czego to zależało?

– Było to uzależnione od liczby osób, które zgłosiły swoje kandydatury do wyborów na dany urząd. Do niektórych wyścigów wyborczych zgłosił się tylko kandydat z jednej partii, demokrata albo republikanin, dlatego w walce o niektóre urzędy jest nazwisko tylko jednego kandydata. Wyborca może na niego zagłosować, albo nie.

Jak głosować, aby nasz głos był ważny? Jakie są najczęściej popełniane błędy przez wyborców? 

– Na samej górze karty A znajduje się instrukcja głosowania. Obok nazwiska kandydatów mamy owal, który należy zamalować, aby oddać ważny głos. Zwracajmy uwagę na to, na ilu kandydatów głosujemy. Głos zostanie uznany za nieważny, jeśli oddamy głos na dwóch kandydatów w wyścigu, w którym wybieramy tylko jednego. Nie stawiamy żadnych znaków obok nazwiska kandydatów, bo wtedy skaner, do którego wkładamy karty wyborcze odrzuci je. Sprawdźmy zawsze wydruk ze skanera, bo otrzymamy informację, z jakiego powodu nasza karta została odrzucona. Sędzia elekcyjny objaśni wyborcy, co zrobił źle i udzieli mu dodatkowych informacji dotyczących ważnego oddania głosu. Może też unieważnić kartę i wydać nową. Bardzo ważne jest, aby sędzia elekcyjny, który wydaje nam kartę do głosowania umieścił na niej, w górnej części, swoje inicjały, jeśli ich nie będzie, to karta zostanie odrzucona przez skaner. Już teraz otrzymujemy dużo zgłoszeń od wyborców, którzy popełnili błąd na karcie do głosowania korespondencyjnego. W takim wypadku wyborca może z kartą udać się do lokalu wyborczego w czasie trwającego wczesnego głosowania lub do lokalu w dniu wyborów 3 listopada. Sędziowie elekcyjni unieważnią tę kartę i wydadzą mu nową.

Co oznaczają numery po lewej stronie obok nazwiska kandydata na karcie do głosowania?

– Numery (punch numbers) to stary system oddawania głosów. Kandydaci nadal używają numerów (punch numbers) w swoich kampaniach wyborczych, aby łatwiej wyborcy zapamiętali ich nazwiska. Numery są przydzielane na początku cyklu wyborczego, około miesiąca po złożeniu petycji przez kandydatów.

Więcej informacji polskojęzyczni wyborcy mogą znaleźć na stronie www.chicagowybory.com (w wersji angielskiej chicagoelections.gov). Z Moniką Myśliwiec-Gałuszką, polskim koordynatorem w Chicagowskiej Komisji Wyborczej, można się skontaktować pod numerem telefonu 312-269-5702 lub wysyłając e-mail na adres [email protected].

Rozmawiała: Joanna Trzos

[email protected]

REKLAMA

2090956005 views

REKLAMA

2090956305 views

REKLAMA

2092752765 views

REKLAMA

2090956588 views

REKLAMA

2090956736 views

REKLAMA

2090956880 views