REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNieruchomościJak wybrać właściwego inspektora domu

Jak wybrać właściwego inspektora domu

-

Znalazłeś idealny dom, ale nigdy nie wiesz, jakie problemy mogą kryć się pod jego dachem. Dlatego właśnie inspekcja domu jest tak ważna. Musisz dokładnie wiedzieć, co będzie wymagało wymiany lub naprawy, a następnie ustalić, czy dom jest nadal dla ciebie odpowiedni. Twój agent od obrotu nieruchomościami na pewno ma listę inspektorów, z którymi współpracuje. Możesz również poprosić przyjaciół i rodzinę o polecenie kogoś, z kim współpracowali w przeszłości. Jeśli mieli dobre doświadczenie, jest duża szansa, że i ty nie zawiedziesz się na danym inspektorze. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru powinieneś zadać potencjalnym inspektorom następujące pytania:

1. Jakie są twoje uprawnienia?
Dobrym pomysłem jest sprawdzenie, czy inspektor jest członkiem jednej z profesjonalnych organizacji, takiej jak Krajowe Stowarzyszenie Inspektorów Domów, Amerykańskie Stowarzyszenie Inspektorów Domów czy Międzynarodowe Stowarzyszenie Certyfikowanych Inspektorów Domów. Od członków tych organizacji zazwyczaj wymaga się przestrzegania określonych procedur i standardów etycznych przy przeprowadzaniu inspekcji. Wiele stanów ma również stowarzyszenia inspektorów domów, które są dobrymi alternatywami, jeśli nie może znaleźć inspektora, który jest członkiem jednej z powyższych krajowych organizacji.

REKLAMA

2. Jakie masz doświadczenie?
Dowiedz się, jak długo dana osoba jest inspektorem, ile ma za sobą przeprowadzonych inspekcji, ile szkoleń i czy regularnie uaktualnia wiedzę w zakresie zmian w prawie budowlanym. Ta wiedza zapewni ci spokój podczas przechodzenia przez cały proces.

3. Co planujesz sprawdzić?
Zadaniem twojego inspektora jest sprawdzenie rzeczy, których nigdy nie zobaczysz tylko patrząc na dom. Chcesz, żeby sprawdził dach, fundamenty, piwnicę, strych, izolację, wentylację, piec, hydraulikę, podgrzewacz wody, skrzynkę elektryczną itp.

4. Ile kosztuje inspekcja?
Koszty inspekcji mogą różnić się w zależności od lokalizacji, wielkości domu, rodzaju nieruchomości itp. Chociaż koszty mogą wahać się od 300 do 500 dol., warto pamiętać, że jakość inspekcji może być ważniejsza niż jej koszt. Dlatego ważne jest, aby znaleźć profesjonalistę, a nie szukać okazji i przy wyborze inspektora kierować się tylko ceną. Dobrze jest wiedzieć, jakie są koszty związane z niezbędnymi naprawami w przyszłości, aby odpowiednio zaplanować budżet i ominąć niespodzianki. Jeśli inspekcja wykryje jakieś usterki, możesz też zwrócić się do sprzedającego z prośbą o naprawy lub redukcję ceny, aby pokryć naprawy po zakończeniu transakcji.

5. Jak długo potrwa inspekcja?
Typowa, dokładna inspekcja domu jednorodzinnego zajmuje około 2-4 godziny. Jeśli twój inspektor twierdzi, że zajmie mniej czasu, może to być chorągiewka ostrzegawcza.

6. Czy mogę uczestniczyć w inspekcji?
Obecność kupującego podczas inspekcji jest cennym doświadczeniem, ponieważ inspektor może udzielić odpowiedzi na proste pytania dotyczące utrzymania domu. Jeśli inspektor powie ci, że nie możesz być obecny podczas inspekcji, to coś tu jest podejrzane. Inspektor nie powinien stawiać przeszkód w z twoim uczestnictwie w tym procesie. Chcesz w końcu dowiedzieć się szczegółów na temat domu, którego kupnem jesteś zainteresowany.

7. Kiedy otrzymam raport z inspekcji?
Możesz oczekiwać, że otrzymasz raport z inspekcji do około 24 godzin po inspekcji, jednak dla pewności zapytaj inspektora.

8. Czy oferujesz inne inspekcje?
Standardowa inspekcja obejmuje sprawdzenie ogólnego stanu domu i systemów mechanicznych, ale czasami wykryje też rzeczy, które wymagają większej uwagi i dodatkowej inspekcji. Są to inspekcje strukturalne, testy na radon, ołów, azbest i grzyb. Dobrze więc dowiedzieć się, czy twój inspektor może wykonać te testy lub może polecić kogoś, kto się w nich specjalizuje.

Nieważne czy kupujesz dom, mieszkanie czy też budynek apartamentowy – po zaakceptowaniu oferty kupna na scenę powinien wkroczyć inspektor, który upewni się, że przed dokonaniem ostatecznego zakupu nieruchomość jest w dobrym stanie. Warto się przygotować do wizyty inspektora, tym bardziej że na wykonanie inspekcji mamy tylko pięć dni od akceptacji naszej oferty. Kupno domu powinno zacząć się od konsultacji z agentem, który służy bezcenną, bezstronną i fachową opinią nie tylko na temat inspekcji, lecz całego procesu kupna. Agent, który może zapewnić obiektywną opinię, jest twoim najlepszym sojusznikiem przy kupnie lub sprzedaży domu.

Mariusz Misiewicz

jest licencjonowanym agentem obrotu nieruchomościami z HomeSmart Connect w Chicago. Dzięki umiejętnościom i doświadczeniu oferuje usługi na wysokim poziomie, które należą się klientom. Od 2006 r. pracuje nie tylko z kupującymi i sprzedającymi, ale także z firmami REO. Zdobywca wielu nagród branżowych, m.in. ERA Top Producer Award, Coldwell Banker Outstanding Performance Award oraz International Sterling Society Award.

Mariusz „Mario” Misiewicz
HomeSmart Connect
tel. (773) 412-0517
e-mail: MisiewiczRealty@gmail.com
www.MisiewiczRealEstate.com

 

fot.123RF

REKLAMA

2128727365 views

REKLAMA

REKLAMA

2128727381 views

REKLAMA

REKLAMA

2130523701 views

REKLAMA

2128727391 views

REKLAMA

2128727395 views

REKLAMA

2128727399 views