REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoUE. W lipcu jednak bez debaty i rezolucji PE o Polsce

UE. W lipcu jednak bez debaty i rezolucji PE o Polsce

-

fot.Patrick Seeger/EPA
fot.Patrick Seeger/EPA

Parlament Europejski jednak nie będzie debatować w lipcu o sytuacji w Polsce. Jak poinformował PAP rzecznik PE Jaume Duch, taką decyzję podjęli w czwartek liderzy frakcji politycznych. Według Janusza Lewandowskiego (PO) debata może odbyć się we wrześniu.

„Konferencja przewodniczących PE wykreśliła punkt o Polsce z porządku obrad” lipcowej sesji PE – powiedział Duch.

REKLAMA

Europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski poinformował na Twitterze, że to on, w imieniu chadeckiej frakcji Europejskiej Partii Ludowej, wnioskował o wykreślenie debaty i rezolucji o Polsce z porządku obrad, ustalonego wstępnie na początku czerwca. PE miał debatować o sytuacji w Polsce 5 lipca, a dzień później przyjąć rezolucję.

Planowana rezolucja miałaby dotyczyć sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego i wszczętej wobec Polski procedury ochrony praworządności, ale także innych spraw budzących zaniepokojenie części eurodeputowanych, takich jak ustawa o policji oraz sytuacja mediów publicznych. Byłaby to już druga debata i rezolucja o Polsce; pierwszą rezolucję, dotyczącą wyłącznie sytuacji wokół TK, europarlament przyjął 13 kwietnia.

Lewandowski, który jest szefem delegacji PO-PSL we frakcji chadeckiej w europarlamencie powiedział PAP, że powodem dla którego EPL wnioskowała o przesunięcie debaty, jest kryzys wywołany brytyjskim referendum. „Zdarzył się Brexit, wbrew ogólnym oczekiwaniom. To jest tak poważny kryzys, z kosztami również dla naszego kraju, więc uznaliśmy, że to nie jest dobry moment” na debatę i rezolucję o Polsce – powiedział europoseł.

„Nie zmieniając treści rezolucji, tylko zmiana kalendarza była możliwa. My od kilku miesięcy jesteśmy skonfrontowani z silną presją ze strony różnych grup w Parlamencie Europejskim, aby zająć krytyczne stanowisko wobec rozwoju wydarzeń w Polsce, bo docierają coraz gorsze wiadomości już nie tylko na temat Trybunału Konstytucyjnego, ale i służby cywilnej, ustawy o mediach, ustawy policyjnej, a nawet o Puszczy Białowieskiej oraz rozmaitych spraw obyczajowych. Naszym zadaniem jest ograniczenie tego typu interwencji do spraw fundamentów demokracji, państwa prawa i dobrej gospodarki” – powiedział Lewandowski.

Zastrzegł, że przesunięcie debaty i rezolucji o sytuacji w Polsce na wrzesień nie oznacza lekceważenia tych problemów. „Ale Brexit to problem egzystencjalny dla UE (…) Cała energia powinna być teraz skoncentrowana na zmniejszeniu efektów i kosztów Brexitu” – dodał.

Na lipcowym posiedzeniu PE (4-7 lipca) zaplanowana jest m.in. debata o wynikach szczytu UE i nieformalnego spotkania przywódców 27 państw bez Wielkiej Brytanii, poświęconych przede wszystkim konsekwencjom Brexitu. W debacie mają wziąć udział: szef Rady Europejskiej Donald Tusk i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Na posiedzeniu w przyszłym tygodniu eurodeputowani zajmą się też problemem płacy minimalnej w sektorze transportu. Obowiązujące od ubiegłego roku w Niemczech i wprowadzane 1 lipca we Francji przepisy o płacy minimalnej obejmujące zagranicznych kierowców ciężarówek, uderzają w polskie firmy transportowe. Jak zaznaczył Lewandowski, chodzi nie tylko o płace minimalną, ale szersze zjawisko protekcjonizmu w sektorze transportowym.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

REKLAMA

2090907213 views

REKLAMA

2090907513 views

REKLAMA

2092703973 views

REKLAMA

2090907796 views

REKLAMA

2090907942 views

REKLAMA

2090908086 views