REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Na bieżąco Papież: zakonnicy żyjący jak bogacze ranią wiernych i szkodzą Kościołowi

Papież: zakonnicy żyjący jak bogacze ranią wiernych i szkodzą Kościołowi

-

Hipokryzja osób konsekrowanych, które żyją jak bogacze, rani sumienia wiernych i przynosi szkody Kościołowi – ostrzegł papież Franciszek uczestników konferencji na temat ekonomii, zorganizowanej w watykańskiej kongregacji ds. instytutów życia konsekrowanego.

W przesłaniu do uczestników obrad papież podkreślił, że “musimy uczyć się odpowiedzialnej surowości”.

REKLAMA

“Nie wystarczą śluby zakonne, by być ubogim” – wskazał Franciszek.

“Nie wystarczy – jak dodał – okopać się za deklaracją, że nic nie posiadam, bo jestem zakonnikiem czy zakonnicą, jeśli mój instytut pozwala mi zarządzać i cieszyć się wszystkimi dobrami, których pragnę i kontrolować cywilne fundacje, powołane, by wspierać jego działalność, unikając w ten sposób kontroli ze strony Kościoła”.

“Ile osób konsekrowanych wciąż myśli dzisiaj, że prawa ekonomii są niezależne od wszelkiej refleksji etycznej?” – zapytał papież. Zauważył, że wiele razy zdarza się, iż sprzedaż nieruchomości kościelnej oparta jest wyłącznie na analizie kosztów i zysków oraz wartości rynkowej.

“Niech Bóg uwolni nas od ducha funkcjonalności i uchroni przed popadnięciem w pułapkę chciwości” – napisał Franciszek do uczestników obrad, w których udział bierze około tysiąca ekonomów i ekonomek generalnych domów zakonnych.

Wyraził przekonanie, że konieczne jest przemyślenie kwestii ekonomii. Zaznaczył, że od ekonomów zakonnych oczekuje się, by byli “roztropni jak węże i nieskazitelni jak gołębie”. “Roztropność chrześcijańska pozwala odróżnić wilka od owcy, bo jest wiele wilków przebranych za owce, zwłaszcza, gdy w grę wchodzą pieniądze” – ocenił papież.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Papież Franciszek, fot. EPA

4 KOMENTARZE

  1. Za to w Polsce zostal sam kwiat i smietanka spoleczenstwa co udowadniasz poziomem swoich wypowiedzi w DZ ,podczas czytania ktorych mam odruch wymiotny i tez dziekuje wtedy najwyzszemu ,ze jestem jak najdalej od takich swiatlych erudytow jak ty Jarun.Boze chron Ameryke przed Jarunem ,niech sobie “wzbogaca” Polske swymi madrosciami oby tylko jak najdalej stad.Amen.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks