REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaMotoryzacjaTyp, silnik i skrzynia biegów, czyli najważniejsze decyzje przy kupnie samochodu

Typ, silnik i skrzynia biegów, czyli najważniejsze decyzje przy kupnie samochodu

-

fot.tpsdave/pixabay.com

W poprzednich dwóch odcinkach pisałem na temat całkowitych rzeczywistych kosztów utrzymania samochodu. Przyjrzyjmy się typom samochodów i rodzajom wyposażenia, czyli na co warto zwrócić uwagę, wybierając nowy samochód.

Typ i wielkość samochodu
Zacznijmy od wyboru typu samochodu. W Stanach Zjednoczonych przyjęta jest następująca klasyfikacja samochodów w zależności od rodzaju i wielkości:
– najmniejsze samochody osobowe (ang. subcompact),
– małe samochody osobowe (ang. compact ),
– średnie samochody osobowe (ang. medium),
– duże samochody osobowe (ang. full size),
– kombi (ang. station wagon),
– kabriolet (ang. convertible),
– terenowy (ang. sport-utility),
– mała furgonetka (ang. minivan),
– furgonetka (ang. van),
– półciężarówka (ang. small pick-up)
– samochód ciężarowy (ang. full size pick-up).
W Stanach Zjednoczonych, po renesansie samochodów typu minivan, od wielu lat najpopularniejszym typem samochodu jest SUV, czyli samochód mniej lub bardziej łączący zalety samochodu terenowego, osobowego i minivana. To, że samochody te spalają więcej paliwa, jest na ogół rekompensowane ich pojemnością. Samochody te z reguły mają jednak niewiele wspólnego z prawdziwymi pojazdami terenowymi.

REKLAMA

Analizując nasze samochodowe potrzeby, niezależnie od osobistych preferencji, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka aspektów, o których nie zawsze pamiętamy.

Zalety dużego samochodu – wygodniejszy i na ogół bezpieczniejszy w razie wypadku, lepiej wyciszony w środku, posiadający lepiej działające zawieszenie i zazwyczaj bardziej wytrzymały pod względem mechanicznym.
Wady dużego samochodu – wyższe zużycie paliwa, trudności z parkowaniem i czasami trudniejsze prowadzenie w trudnych warunkach terenowych.
Kabriolet i samochód terenowy – przy wyborze tych typów samochodów pamiętajmy, że nie zawsze nadają się one do dłuższej jazdy. Ktokolwiek miał okazję jechać kabrioletem kilkaset mil po autostradzie, wie, jak męczący jest szum powietrza przy niezbyt szczelnym nadwoziu. Uwaga ta dotyczy również samochodów terenowych, często wyposażonych w specjalnego typu ogumienie, głośne przy szybkiej jeździe po szosie.
Duże vany i samochody ciężarowe – pamiętajmy, że prowadzenie takich samochodów jest na dłuższą metę męczące, więc kupujmy je tylko wtedy, gdy samochód tego typu jest nam potrzebny.

Napęd na 2 czy na 4 koła?

Zdecydowana większość samochodów to pojazdy z przednim napędem. Tylny napęd przeszedł do historii razem z amerykańskimi krążownikami szos. Przedni napęd ma niemal wyłącznie zalety, a samochód z przednim napędem jest zwykle najbardziej optymalny. Warto też zwrócić uwagę na samochody z napędem na wszystkie koła. Ten rodzaj napędu umożliwia bezpieczniejsze prowadzenie samochodu w trudniejszych warunkach terenowych, choć często jest przeceniany. W praktyce, w codziennej eksploatacji napęd na przednie koła niewiele ustępuje napędowi na cztery koła.

Wielkość i rodzaj silnika

Coroczne “dokręcanie śruby,” czyli zaostrzanie przepisów dotyczących dozwolonego zużycia paliwa, zmusiło producentów samochodów do stosowania silników o coraz mniejszej objętości. Silniki 6- i 8-cylindrowe są montowane w samochodach osobowych coraz rzadziej. W zamian wprowadza się nowe rodzaje silników z większą ilością zaworów, z turbosprężarką oraz nowymi odmianami zasilania, zmieniającymi tradycyjny stosunek stechiometryczny powietrza i benzyny. Wytrzymałość tych silników znacznie się ostatnio poprawiła i nie należy uważać, że silnik z turbosprężarką będzie mniej trwały niż tradycyjny.
Tym niemniej uważam, że jeśli zamierzamy używać samochodu przez długie lata, to powinniśmy wybrać model z tradycyjnym zasilaniem. Powinniśmy też wziąć pod uwagę fakt, że silniki z większą liczbą cylindrów z reguły są cichsze w czasie dłuższej jazdy autostradą.

Skrzynia biegów – automatyczna czy manualna?

Zdecydowana większość kierowców woli automatyczną skrzynię biegów i mimo oczywistych zalet skrzyni manualnej, takich jak większa trwałość i lepsze zużycie paliwa, tylko bardzo niewielki procent kierowców wybiera takie rozwiązanie. Jeżeli wybieramy automatyczną skrzynię biegów, pamiętajmy, że powinna mieć minimum sześć biegów.
W chwili obecnej wszystkie automatyczne skrzynie biegów dzielą się na trzy podstawowe rodzaje:

Hydrauliczna z przekładnikiem hydrokinetycznym (ang. torque converter) – tradycyjna przekładnia, sterowana elektronicznie. W ostatnich latach, aby umożliwić bardziej precyzyjne przeniesienie napędu, ma coraz więcej biegów (przekładni) – nawet 10. Wadą samochodów wyposażonych w tego typu skrzynię biegów jest z reguły wyższe spalanie paliwa oraz problemy z programowaniem skrzyni, by pracowała w każdych warunkach.
CVT – coraz częściej spotykana, zwłaszcza w mniejszych samochodach przekładnia tzw. bezstopniowa. Zasada działania polega na przenoszeniu napędu przy pomocy specjalnego pasa transmisyjnego, poruszającego się po dwóch kołach stożkowych ze zmienną średnicą. Trwałość tej skrzyni biegów jest coraz wyższa, a oszczędność paliwa dochodzi do 20 procent.
Hydrauliczna z podwójnym sprzęgłem (ang. dual-clutch) – najnowocześniejsza, używana głównie przez Volkswagena. Umożliwia bardzo szybką i precyzyjną zmianę biegów. Jej wadą są bardzo wysokie koszty naprawy.

Andrzej Babinicz

andrzej_babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella – niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: „Samochód w Ameryce”. W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
[email protected]
Tel: 773-796-7015,
autowusa.com
facebook.com/AutowUsa
twitter.com/autowusa

REKLAMA

2091109127 views

REKLAMA

2091109431 views

REKLAMA

2092905892 views

REKLAMA

2091109715 views

REKLAMA

2091109861 views

REKLAMA

2091110005 views