REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaWyróżnienia podczas 33. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce

Wyróżnienia podczas 33. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce

-

Ośmiu wybitnych promotorów polskiego filmu w świecie otrzyma specjalne dyplomy uznania za znaczący wkład w promocję polskiego filmu w świecie. Przyznane przez Society for Arts dyplomy zostaną wręczone przybyłym laureatom w czasie ceremonii otwarcia 33. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce.

Wyróżnieni zostali:dr Michał Friedrich, współtwórca (wraz z Tomem Podlem) Festiwalu Filmu Polskiego w Seattle, od 1992 do 2009 r. prowadzący tę imprezę, organizujący retrospektywy, wystawy; prof. Ewa Miernowska, założycielka PFF w Madison w 1991 r. do 2020 kierująca festiwalem, który gościł wielu polskich filmowców; prof. Andrzej Myć, który od 1998 r. przez ponad 20 lat organizował z zespołem współpracowników PFF w Ann Arbor; dr Bożena Sobolewską, która w 1998 r. przejęła i rozwinęła FPP w Rochester, stworzony pięć lat wcześniej przez Andrzeja Siwkiewicza i Dr. Ewę Hauser; Maria Staszkiewicz, kierującą grupą organizatorów FFP w Pittsburghu od 2006 r., która zbudowała polski showcase w ramach Three Rivers Pittsburgh Film Festival; prof. Małgorzata Stefańska, która w 2006 r. stworzyła PFF w Buffalo, a od 2016 r. włączyła jego artystyczną ofertę do programu Buffalo Int’l Film Festival; Dr. Zbigniew Wojciechowski, który wraz z żoną Grażyną stworzył PFF w Houston w 1997 r., inspirując wiele inicjatyw filmowych związanych z polskim filmem w Teksasie; wreszcie, last but not least Zofa Schroten-Czerniejewicz, prężnie działająca w Holandii, która w 1992 r. zbudowała organizację Scena Polska powołaną do popularyzacji polskiego teatru, a od 1995 r. w kinach  na terenie całego kraju organizuje festiwale i przeglądy polskiego filmu z udziałem polskich aktorów i reżyserów.

REKLAMA

Oskary, festiwalowe Grand Prix, dystrybucja kinową – to wszystko nie spada z nieba – mówi Krzysztof Kamyszew, twórca PFFA i Prezes Society for Arts – Wieloletnią praca u podstaw, organizacja przeglądów, stałe przedstawianie twórców i ich dzieł po latach starań przynosi wymierne efekty: odbiorca nie tylko zaczyna lepiej rozumieć kontekst kulturowy czy poetykę danego artysty, ale chętniej dokonuje porównań i ogląda nowe filmy zapoznanych wcześniej twórców. To właśnie ludzie, którzy na co dzień przez lata promują polskie kino w świecie, stojąc anonimowo za kulisami, poświęcając ogrom czasu i często angażując własne środki, zarażając swoją pasja innych, to oni mają wymierny wkład w liczne sukcesy polskiego kina w ostatnim ćwierćwieczu. I za należą im się wielkie podziękowania.

Oprócz dyplomów laureaci otrzymają pamiątkowe filmowe miniatury graficzne autorstwa znakomitego polskiego artysty Artura Popka, którego projekty wielokrotnie stanowiły oficjalne plakaty PFFA i współpracujących z nim festiwali filmu polskiego w Ameryce Północnej.

The Society for Arts od lat przyznaje nagrody „Złotej Ciupagi” za dokonania w promocji polskiego kina w Ameryce. Wśród laureatów tej nagrody są m.in.  najlepsi amerykańscy krytycy filmowi Roger Ebert, Michael Wilmington, twórcy i dyrektorzy festiwali filmowych Richard Pena, Pierś Handling. Roń Henderson, znakomite postaci świata filmu Martin Scorsese, Milos Stehlik, Ziggy  Kozłowski. Po raz pierwszy jednak znacząco zostaje wyróżniona grupa promotorów pochodzenia polskiego.

Gala otwarcia będzie miała miejsce w kinie AMC Village Crossing 18 (7000 N. Carpenter & Central Ave., Skokie) w sobotę, 6 listopada br. o godz. 8:00 wieczorem. 

33. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce jest możliwy dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu RP, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Konsulatu Generalnego RP w Chicago, Star-Tech Glass Inc., Hoteli Hilton, Fundacji Kopernikowskiej, Sling, Society for Arts oraz licznych sponsorów indywidualnych i korporacyjnych.

(Komunikat prasowy: pffamerica.org)

REKLAMA

2100263756 views

REKLAMA

REKLAMA

2100263988 views

REKLAMA

REKLAMA

2102060381 views

REKLAMA

2100264131 views

REKLAMA

2100264233 views

REKLAMA

2100264342 views