REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaRequiem d-moll W. A. Mozarta w hołdzie ofiarom katastrofy

Requiem d-moll W. A. Mozarta w hołdzie ofiarom katastrofy

-

REKLAMA

Inauguracja chicagowskich obchodów Tygodnia Pamięci Narodowej „Smoleńsk 2010”


Chicago (Inf. wł.) – Czuję się ogromnie zaszczycona, że mogę objąć patronatem obchody „Tygodnia Pamięci Narodowej” w Chicago – napisała w liście do organizatorów i uczestników uroczystości Marta Kaczyńska. Córka tragicznie zmarłej pary prezydenckiej w smoleńskiej katastrofie podkreśliła w swoim przesłaniu, że to niezwykle szlachetna i potrzebna inicjatywa. Dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do urzeczywistnienia tych obchodów wyraziła wdzięczność i szacunek podkreślając, że determinacja i zaangażowanie Polonii w ich zorganizowanie świadczy o tym, że nawet będąc daleko poza granicami Ojczyzny można pozostać patriotami.

 

 

W swoim liście, którego fragmenty zostały odczytane przez red. Łucję Śliwę i twórcę filmu „Solidarni 2010” red. Jana Pospieszalskiego, gospodarzy uroczystego koncertu Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta, który odbył się drugiego kwietnia w kościele Matki Boskiej Anielskiej inaugurując cykl tygodniowych imprez zorganizowanych w „Wietrznym Mieście” w ramach tych obchodów, pani Marta podkreśliła, że dla jej śp. Rodziców dobro Polski było jedynym i zasadniczym warunkiem aktywności politycznej, a śp. Tata pragnął, żeby Polska była suwerenna, silna i dumna, pewna własnych racji i otwarcie je głosząca. Chciał Polski otwartej na świat, a zarazem nie zapominającej o swojej tożsamości. Polski zintegrowanej z Europą i połączonej silnymi transatlantyckimi więzami ze Stanami Zjednoczonymi, jednocześnie zaś Polski, która integruje region Europy Środkowowschodniej, skutecznie promuje partnerską współpracę i zbliża do siebie wschodnich sąsiadów o prozachodnich aspiracjach, takich jak Ukraina, Azerbejdżan i Gruzja. Temu celowi podporządkowane były wszystkie Jego działania, które podejmował nieustannie, często wbrew niezrozumieniu i trudnościom, także na wewnętrznej arenie politycznej.

 

Pani Marta zaapelowała w swoim liście o poparcie Polonii dla działań zmierzających do pełnego wyjaśnienia prawdy o katastrofie smoleńskiej, wskazując na kłamliwe oskarżenia zawarte w raporcie rosyjskiej komisji MAK oraz wiele niejasności w prowadzonych śledztwach jako nie do przyjęcia przez rodziny ofiar, Polskę i międzynarodową opinię publiczną.

 

Jestem wzruszona, że w Chicago, tak przecież bardzo oddalonym od Warszawy mieście, żyje tak wielu Polaków pragnących uczcić pamięć tych wszystkich, którzy zginęli pod Smoleńskiem. Godne upamiętnienie ofiar tej tragedii, która rozegrała się rok temu, jest konieczne przede wszystkim dlatego, że lecieli oni zaświadczyć o prawdzie i rozpocząć budowę nowej jakości relacji z Rosją. Relacji opartej na historycznej prawdzie. Prawdzie o zbrodni ludobójstwa dokonanej w 1940 roku przez NKWD na polskich oficerach” – podkreśliła na zakończenie swojego listu pani Marta Kaczyńska.

 

Po wysłuchaniu przesłania od pani Marty Kaczyńskiej zgromadzeni w świątyni uczestnicy koncertu obejrzeli filmowe wspomnienie o ofiarach tragedii, podczas którego zostały przypomniane wszystkie 96 nazwisk ofiar katastrofy wraz ze zdjęciami. Pokaz został zakończony fragmentem programu Jana Pospieszalskiego i Ewy Stankiewicz, na który składają się wspomnienia, refleksje i przemyślenia członków rodzin ofiar katastrofy.

 

Po prezentacji rozpoczął się koncert, na który złożyły się dwa utwory: „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego oraz główny utwór koncertu Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta. Utwory z wielką wirtuozerią zostały wykonane przez orkiestrę International Chamber Artists, grającą pod batutą dyrektora artystycznego Patricka Godona. Partie solowe wręcz po mistrzowsku śpiewali: Jessica Usherwood – sopran, Janet Mensen Reynolds – mezzo-sopran, Garrett Johannsen – tenor, Eric Miranda – bass oraz Alvaro Ramirez – bass.

 

Publiczność dziękując za występ burzliwymi oklaskami zgotowała artystom owację na stojąco. Na zakończenie koncertu prowadzący przedstawili pomysłodawcę i organizatora tego wydarzenia muzycznego, wspaniałego muzyka dr. Arkadiusza Góreckiego oraz sponsorów i gości honorowych.

 

Koncert zaszczycił swoją obecnością honorowy patron obchodów ze strony archidiecezji Chicago ks. kardynał Francis George, który na zakończenie w ciepłych i serdecznych słowach zwrócił się do całej Polonii przypominając, że cała wspólnota katolicka naszej archidiecezji oddaje hołd ofiarom katastrofy polecając w modlitwach ich dusze Bogu.

 

Obok Jego Eminencji w gronie gości honorowych koncertu byli: Konsul Generalny RP Zygmunt Matynia z małżonką, wdowy po: śp. prezesie IPN Januszu Kurtyce, wicepremierze Przemysławie Gosiewskim i budowniczym Pomnika Katyńskiego w Chicago Wojciechu Sewerynie – Zuzanna Kurtyka i Małgorzata Gosiewska z dziećmi oraz Maria Seweryn z córką Anną Wojtowicz z rodziną, autorzy filmu „Solidarni 2010” red. Ewa Stankiewicz i red. Jan Pospieszalski oraz prezesi i przedstawiciele licznych organizacji polonijnych oraz władz samorządowych Chicago

 

Sobotni koncert zapoczątkował cały cykl imprez organizowanych w Chicago w ramach obchodów Tygodnia Pamięci Narodowej, o których piszemy w kolejnych wydaniach gazety. Koncert, w bardziej kameralnej formie, zostanie powtórzony w najbliższą sobotę w kościele św. Ferdynanda. Początek koncertu o godzinie 7:30 wieczorem. To niebywałe przeżycie muzyczne powinno się stać udziałem każdego z nas.

 

Tekst i zdjęcia:
Andrzej Baraniak

(Zdjęcia dostępne na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

REKLAMA

2091096331 views

REKLAMA

2091096630 views

REKLAMA

2092893090 views

REKLAMA

2091096913 views

REKLAMA

2091097059 views

Umysł rozszerzony

Wielkanocny napad

Mieszkanie dla Phila

Dzieci tyranów

Kanał śmierci

REKLAMA

2091097203 views