REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaNietypowy Dzień Teatru

Nietypowy Dzień Teatru

-

REKLAMA

Nie jak co roku, kiedy to poszczególne formacje teatralne świętowały kolejny Międzynarodowy Dzień Teatru, tegoroczny połączył prawie wszystkich mieszkających w Chicago i okolicach aktorów. Okazja była niewątpliwie szlachetna i warta poparcia. Połączone siły aktorów, śpiewaków, muzyków i plastyków pod przewodnictwem Komitetu Organizacyjnego złożyły się na wielki charytatywny koncert na rzecz artystów weteranów scen polskich, przebywających w Domu Spokojnej Starości w Skolimowie pod Warszawą. Imponujący pomysł i ambitne wykonanie.

 

Przygotowywana od miesiąca impreza pochłonęła wiele czasu i energii. Ukonstytuował się Komitet Organizacyjny, w którym działali m.in. Alicja Szymankiewicz, Marian Włodarski, Ewa i Tadeusz Żaczkowie, Agata Paleczny, niestrudzona wolontariuszka Anna Ejsmont, a przewodniczył pomysłodawca i główny animator koncertu Andrzej Marian Trzos. Trzeba było zaprosić chętnych do występów artystów, zorganizować salę, sponsorów, zachęcić media do ogłaszania, a przede wszystkim nadać koncertowi odpowiednio nośną i podnoszącą rangę oprawę.

 

Udało się


Najpierw nadszedł list ze Skolimowa, w którym dyrektor Grażyna Grałek dziękowała za tak wspaniałą inicjatywę. Następnie honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: konsul generalny RP w Chicago, Fundacja Centrum Kopernikowskiego oraz Fundacja Kultury Europejskiej. Pod auspicjami Stowarzyszenia „Akcja dla Polski” i artystów chicagowskich 17 marca rozpoczęto 53. Międzynarodowy Dzień Teatru koncertem „Artyści – Artystom”.

 

W ogromnej sali Copernicusa pojawili się zaproszeni goście oraz ci, którzy z sentymentem wspominają Irenę Kwiatkowską, Czesława Wołłejkę, Danutę Rinn, aktorów teatralnych i filmowych, reżyserów, tancerzy czy scenografów. Bardziej znanych i mniej, z różnych środowisk (nie tylko warszawskich), rodziny zasłużonych artystów (m.in. żonę Jeremiego Przybory). Tych, co pod koniec życia pozostali samotni i chcieli tę samotność dzielić z podobnymi sobie weteranami sceny. 80 proc. emerytury przeznaczyli na opłaty związane z pobytem, resztę miało dopłacać Ministerstwo Kultury, ale w trudnych czasach wycofało dotację. Sporą pomoc finansową stanowią spontaniczne akcje zbierania pieniędzy na szczytny cel – takie, jaką zorganizowano z okazji pogrzebu Adama Hanuszkiewicza, kiedy zamiast kwiatów można było dać donację na Dom Artysty Weterana.

 

O potrzebie pomocy mówił nagrany na wideo prezes Związku Artystów Scen Polskich, znakomity i dobrze znany aktor, Olgierd Łukaszewicz. Bardzo zachwycił i wzruszył go pomysł artystów chicagowskich, uczestniczących w charytatywnym koncercie. Dzięki telewizji ArTV koncert mogli obejrzeć w internecie pensjonariusze Domu, więc na zakończenie nadano podziękowanie jednej z rezydentek Skolimowa.

 

Artyści nie zawiedli


Zgłosili się licznie i ochoczo przyłączyli swoje talenty do pomysłu. Wieczór zapoczątkował formalny występ prowadzących: Alicji Szymankiewicz i Andrzeja Mariana Trzosa. Po oficjalnych powitaniach gości przytoczono orędzie Międzynarodowego Dnia Teatru z 2011 roku (orędzie na rok bieżący zostanie podane w końcu marca) oraz list ze Skolimowa. Zapowiedziano pierwszych wykonawców, którymi zostali muzycy zespołu „Antykwariat” z młodziutką utalentowaną wokalistką Marleną Dziś. Repertuar został znakomicie dobrany do tematu koncertu, gdyż zabrzmiała muzyka ze znanych filmów, musicali i seriali telewizyjnych.

 

A na scenie pojawiła się cała plejada artystów. Dzięki luźnemu scenariuszowi każdy mógł zaprezentować się w repertuarze, w którym czuł się najlepiej. Dlatego koncert był bardzo zróżnicowany, od dramatyczno-lirycznych wierszy do komicznych scenek, a wszystko poprzeplatane piosenkami-przebojami z różnych czasów i krajów. Żywe tempo, trochę niespodzianek i ogólny entuzjazm sprawiły, że prawie 5-godzinne występy nie nudziły, a zaciekawiały i potwierdziły, że dobrych artystów w Chicago nie brakuje i możemy jako Polonia być z nich dumni. O czym świadczyły piękne bukiety kwiatów od Beaty z „Agawy”.  W przerwie można było nabyć na cichej aukcji obrazy podarowane przez polonijnych artystów plastyków, kupić płyty i książki. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży również zasiliły konto donacyjne.

 

To była pierwsza taka ogólna akcja, łącząca pamięć o artystach scen polskich z pamięcią, że na całym świecie od 1961 roku obchodzi się Dzień Teatru, poświęcony właśnie TYM artystom. Jest nadzieja, że takie połączone artystycznie obchody wejdą na stałe do tradycji chicagowskich i również w przyszłym roku Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie zostanie hojnie obdarowany dzięki Polonii chicagowskiej, która kocha Artystów.


Bożena Jankowska

REKLAMA

2091102669 views

REKLAMA

2091102968 views

REKLAMA

2092899428 views

REKLAMA

2091103250 views

Umysł rozszerzony

Wielkanocny napad

Mieszkanie dla Phila

Dzieci tyranów

Kanał śmierci

REKLAMA

2091103397 views

REKLAMA

2091103541 views