REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaFestiwal grafiki w Chicago

Festiwal grafiki w Chicago

-

Andrzej Gołota w Muzeum Polskim w Ameryce to sensacja. Krzysztof Świętek przedstawił mistrza boksu na grafice zatytułowanej „Patataj, patataj” obok Mike’a Tysona. Świętek to nie tylko absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, asys-tent w tamtejszej pracowni litografii, nagradzany twórca młodego pokolenia, ale także właściciel firmy produkującej elementy graficzne na ubrania dla hip-hopowców i skate’ów. O wiele więcej barwnych życiorysów można poznać na wystawie Pressing Matter: A Glimpse at the Polish Print Continuum, zorganizowanej w Chicago w ramach tegorocznego międzynarodowego sympozjum graficznego Southern Graphics Council Conference.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w czwartek 26 marca, w godz. od 6 do 8 wieczorem w Muzeum Polskim w Ameryce. Wystąpi światowej sławy wokalistka jazzowa Grażyna Auguścik. Obecni będą uczestnicy wystawy i dyskusji panelowych podczas konferencji, prof. Stanisław Wejman i dr Małgorzata Malwina Niespodziewana. Prof. Wejman jest wybitnym wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, synem mistrza grafiki Mieczysława Wejmana. Dr Niespodziewana to nagradzana na międzynarodowych konkursach artystka, nominowana do prestiżowej nagrody Paszportów Polityki. Wystawie towarzyszy katalog zaprojektowany przez Annę Trojanowską, asystentkę z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, zdobywczynię laurów w dziedzinie projektowania w Nowym Jorku i Toronto. To będzie niezwykły wieczór z udziałem wielu nacji, gości sympozjum z całego świata.

Wystawa prezentuje tradycję polskiej sztuki graficznej oraz jej przyszłość. Kuratorzy wybrali 50 prac 32 artystów. Do udziału w pokazie zaproszono twórców o uznanej renomie oraz grafików najmłodszego pokolenia, którzy jednak mogą się już pochwalić zdobytymi nagrodami. Są to: Marta Bożyk, Małgorzata Gurowska, Grzegorz Hańderek, Agata Jakubowska, Jerzy Jędrysiak, Małgorzata Malwina Niespodziewana, Henryk Ożóg, Mirosław Pawłowski, Anna Sadowska, Anna Sobol-Wejman, Krzysztof Skórczewski, Krzysztof Świętek, Stanisław Wejman. Historyczną część wystawy tworzą grafiki z lat 1950-1990, pochodzące z kolekcji Muzeum Polskiego w Ameryce. Zobaczyć można ryciny klasyków: Józefa Gielniaka, Leszka Rózgi czy Konrada Srzednickiego.
Wystawa jest organizowana pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdana Zdrojewskiego, prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Macieja Płażyńskiego i konsula generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago, Zygmunta Matyni.

REKLAMA

Kuratorami prezentacji są: profesor Beauvais Lyons z Uniwersytetu Tennessee w Knoxville oraz Monika Nowak, historyk sztuki i kustosz Działu Grafiki Muzeum Polskiego w Ameryce. Monika Nowak jest kuratorem licznych wystaw, między innymi laureatów międzynarodowych konkursów graficznych Intergrafia’97 w Katowicach, a także wystawy grafiki z kolekcji Muzeum Polskiego w Ameryce, która zostanie zaprezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie pod koniec 2009 roku. Prof. Beauvais Lyons był przez lata prezesem organizacji Southern Graphics Council, otrzymał stypendium Fulbrighta w Poznaniu w 2002 roku, a także był koordynatorem międzynarodowego sympozjum graficznego IMPACT 4 International Printmaking Conference w Poznaniu oraz Berlinie w 2005 roku. Profesor Beauvais Lyons jest grafikiem i autorem esejów o sztuce.

Międzynarodowe sympozjum graficzne, organizowane przez uczelnię Columbia College w Chicago, odbędzie się od 25 do 28 marca z udziałem ponad tysiąca delegatów z wielu krajów. Southern Graphics Council jest organizacją działającą w Ameryce Północnej i zrzeszającą prawie 2,000 członków. Podczas konferencji zostanie zaprezentowanych ponad 60 wystaw grafiki, w tym w Art Institute, w Muzeum Sztuki Współczesnej i w Muzeum Polskim w Ameryce. Dzięki udziałowi w tym projekcie informacje o placówce ukazały się w artykule o młodych Polakach w TimeOut Chicago. Grafikę Ryszarda Stryjca, zwanego Darerem z Gdańska, wydrukowano na okładce biuletynu Columbia College, a Pat Quinn, gubernator stanu Illinois, popierając wystawę pojawił się na fotografii z zaproszeniem w ręce.

Wystawa jest pretekstem do nawiązania nowych kontaktów, przeniknięcia do środowiska amerykańskiego, bowiem polska sztuka graficzna jest ceniona na świecie. Podczas konferencji w Chicago także amerykańska Fundacja John David Mooney zaprezentuje autorów instalacji z Polski.

Pokaz w Muzeum Polskim w Ameryce potrwa od 20 marca do 19 kwietnia, ale to nie będzie koniec festiwalu polskiej grafiki. Właśnie ukazał się katalog, liczący 250 stron bogato ilustrowany album, który jest prezentacją placówki i jej zbiorów graficznych. We wrześniu 2009 w Muzeum Narodowym w Krakowie zostanie otwarta wystawa 120 najciekawszych grafik z kolekcji MPA z okresu międzywojnia po lata 90. XX wieku. Na początku 2010 roku wystawę zobaczą mieszkańcy Wrocławia, a następnie Chicago. Natomiast pod koniec 2010 roku ukaże się finalne dzieło – katalog wszystkich grafik z MPA, także cennych plakatów art deco. Publikację wyda Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce.

Muzeum Polskie w Ameryce jest jednym z najstarszych i największych muzeów etnicznych w Stanach Zjednoczonych. Marzeniem pracowników placówki jest opracowanie całej kolekcji MPA w podobny sposób, jak zbiorów graficznych, zgodnie z mottem: Zachowujemy przeszłość dla przyszłości.

Monika Nowak
Muzeum Polskie w Ameryce, 984 N. Milwaukee Ave., jest otwarte codziennie oprócz czwartków, w godz. 11 rano – 4 po poł. Muzeum posiada obszerny bezpłatny parking.
Inf.: tel. (773) 384-3352 w. 101 i www.polishmuseumofamerica.org.

REKLAMA

2091102585 views

REKLAMA

2091102884 views

REKLAMA

2092899343 views

REKLAMA

2091103165 views

Umysł rozszerzony

Wielkanocny napad

Mieszkanie dla Phila

Dzieci tyranów

Kanał śmierci

REKLAMA

2091103311 views

REKLAMA

2091103455 views