REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaHistoriaRusza VIII odsłona ogólnopolskiej kampanii społecznej "BohaterON - włącz historię"

Rusza VIII odsłona ogólnopolskiej kampanii społecznej „BohaterON – włącz historię”

-

Rusza VIII odsłona kampanii „BohaterON – włącz historię”, której celem jest uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. „To niebywale imponująca akcja, która edukuje, pomaga i jednocześnie odnosi się do pamięci, wydobywając to, co w naszej historii najważniejsze” – mówił szef MKiDN Piotr Gliński.

W czwartek w Centrum Prasowym PAP, z udziałem m.in. powstańców warszawskich, członków Komitetu Honorowego oraz Kapituły Nagrody BohaterONy 2023, ambasadorów projektu oraz reprezentantów partnerów tegorocznej akcji, odbyła się konferencja prasowa inaugurująca VIII odsłonę ogólnopolskiej kampanii „BohaterON – włącz historię”.

REKLAMA

Jak podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego, przewodniczący Kapituły Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich Piotr Gliński, to akcja „niebywale imponująca, jedna z wielu akcji, które edukować miały o historii i odnosiły się do Powstania Warszawskiego, ale akcja, która przerosła chyba marzenia, organizatorów”. „Akcja, która jest w tej chwili największą akcją społeczną, która edukuje, pomaga i jednocześnie odnosi się do pamięci, wydobywając to, co w naszej historii najważniejsze” – powiedział.

Szef MKiDN wskazał, że „po to odnosimy się do pamięci, a pamięć konstytuuje tożsamość, żeby hierarchizować ważne rzeczy, żeby mówić o tym, co jest najważniejsze, jakich ważnych wyborów nasi przodkowie potrafili dokonywać i dzięki czemu my możemy się rozwijać, żyć w pięknym, wolnym kraju, który ma perspektywy i kolejne pokolenia, mają też te perspektywy”.

Ocenił, że „najważniejszy aspekt to jest kwestia edukacji młodych ludzi”. „My mamy w świecie współczesnym kryzys kultury, mamy wiele problemów dot. sensu życia nawet. Młodzi ludzie poszukują jakichś odpowiedzi na ważne, egzystencjalne pytania, poszukują autorytetów. Te autorytety tu z nami siedzą. Autorytety, które są świadkami historii, osoby, które wciąż są aktywne i które wciąż spotykają się z młodzieżą. To jest niesamowicie ważne i pełne nadziei, że w świecie, gdzie mamy kryzys autorytetów, te autorytety są obecne, tylko trzeba je pokazać” – podkreślił Gliński.

Wyraził wdzięczność dla organizatorów akcji. Przypomniał też, że w Polsce istnieje wiele instytucji, które zajmują się tematyką powstańczą. „Na czele z Muzeum Powstania Warszawskiego, które wspaniale działa, które jest naszą dumą od wielu lat i które też powstało z takiej silnej woli przekonania, że można robić rzeczy niemożliwe. Wtedy też nikt nie wierzył, że można zbudować to muzeum tak szybko, a można było. I od tego czasu budujemy takich instytucji tysiące, w zasadzie w całej Polsce. Tu bardzo wielu przedstawicieli tych instytucji jest z nami. To, co wy robicie, to też jest przełamywanie niemożliwego i ta akcja jest tak imponująca, tak wspaniała, tak kochana przez uczestników Powstania Warszawskiego, bo wiem, że ten kontakt jest stały. To, co najważniejsze, realizujecie współcześnie, za co bardzo dziękuję” – powiedział minister kultury.

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma zapewnił, że Instytut, tak jak w poprzednich latach, zrealizuje seminaria dla nauczycieli. „Seminaria mają służyć temu, aby później zostały przeprowadzone lekcje z dziećmi, uczniami w poszczególnych szkołach, które by mówiły o naszej historii, o historii Powstania Warszawskiego. Tylko w jednym roku w takich lekcjach wzięło udział 14 tys. uczniów. Musimy inwestować w nowe pokolenie, bo jak nas nie będzie, muszą przyjść kolejni, którzy będą pamiętali o naszej historii, wielkich bohaterach” – stwierdził.

Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności Wojciech Kaczmarczyk dodał, że „BohaterON” jest „wydającym bardzo piękne owoce dziełem, przy którym spotykamy się przy okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego”. „To jest także dzieło, które trwa cały rok. Bardzo się cieszę i dziękuję państwu za to, że podjęliście trud i wysiłek tego, aby przy okazji +BohaterONa+ promować także współczesny patriotyzm” – powiedział.

Sanitariuszka Batalionu „Gozdawa”, pianistka Danuta Teresa Dworakowska ps. „Lena” wskazała, że „BohaterON” to dziesiątki różnych akcji, które przynoszą pozytywne skutki. „Młodzież – która jest zajęta głównie tym, co będzie jutro, a nie tym, co było wczoraj – zaczęła się rzeczywiście interesować. Mam czworo prawnucząt w szkolnym wieku, więc wiem, co oni myślą i jak to wygląda. Jestem pełna największego uznania dla tego, co robi tylu młodych ludzi kosztem swojego życia, bo nie mają czasu na dom, na wiele rzeczy, a zajmują się +BohaterONami+. Osobiście doznałam tyle serca i pomocy, że byłam wielokrotnie wzruszona do łez” – wspomniała.

Również aktorka, ambasadorka kampanii Małgorzata Kożuchowska zwróciła uwagę na imponującą skalę przedsięwzięcia. „Każdy, naprawdę każdy – nie tylko instytucje, które mają obowiązek zajmować się tym, ale również każda prywatna osoba – może zaangażować się w ten projekt. To niezwykle ważne. I to jest projekt ponad jakimikolwiek podziałami. To jeden z nielicznych projektów w naszym kraju, który łączy ludzi – i to jest dla mnie też niezwykle ważne. Wszyscy jesteśmy Polakami, wszyscy mamy wspólne korzenie, wspólną historię i powinniśmy o tym pamiętać” – podsumowała.

W trakcie konferencji zainaugurowano prace Komitetu Społecznego ds. Obchodów 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego – wieloletniego projektu, którego zadaniem jest edukacja i integracja środowisk skupionych wokół tej tematyki. Zaprezentowano również spoty i plakaty promujące akcję, a także nową odsłonę strony dumnizpowstancow.pl. Portal wzbogacono m.in. o pomysły działań dla różnych grup docelowych – osób fizycznych, instytucji, firm, organizacji, samorządów i placówek edukacyjnych.

Ponadto zapowiedziano kolejną odsłonę Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich honorującej osoby, firmy i instytucje, które w 2022 r. i w pierwszej połowie br. podejmowały inicjatywy na rzecz promocji historii Polski XX w., edukacji historyczno-patriotycznej oraz współczesnego patriotyzmu. Kandydatów do nagród można zgłaszać od 1 sierpnia do 10 września poprzez formularz dostępny na stronie internetowej kampanii. Laureatów wyłoni kapituła złożona z reprezentantów rządu, osób związanych na co dzień z historią, kulturą, biznesem i mediami, przedstawicieli instytucji publicznych, ambasadorów oraz powstańców warszawskich. Gala finałowa odbędzie się 12 października.

Dotychczas w ramach „BohaterON – włącz historię” przeznaczono na wsparcie bohaterów walk o stolicę blisko 1,6 mln zł. Pomoc jest całoroczna i obejmuje bezpośrednie wsparcie, m.in. w zakresie codziennych obowiązków, koordynacji pomocy medycznej, zapewnianie środków higienicznych oraz medycznych, finansowanie dodatkowych godzin opieki, wynajem sprzętu rehabilitacyjnego, pomoc w drobnych remontach, dostawę obiadów. Organizatorzy kampanii zachęcają osoby prywatne, instytucje, firmy i organizacje do udziału w ogólnopolskiej zbiórce środków na ten cel. Szczegóły można uzyskać pod adresem: https://bohateron.pl/.

Partnerami strategicznymi VIII odsłony projektu są: PKN ORLEN i POLREGIO. Do grona partnerów należą: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Polski, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Narodowy Instytut Wolności, Fundacja PZU, Poczta Polska, Totalizator Sportowy – właściciel marki LOTTO, Polskie Line Lotnicze LOT, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu, Fundacja State of Poland, Bank Gospodarstwa Krajowego, Flota Filmowa, Przelewy24, Polskie Radio i Telewizja Polska. (PAP)

autorki: Daria Porycka, Katarzyna Krzykowska

REKLAMA

2091105460 views

REKLAMA

2091105759 views

REKLAMA

2092902219 views

REKLAMA

2091106041 views

Umysł rozszerzony

Wielkanocny napad

Mieszkanie dla Phila

Dzieci tyranów

Kanał śmierci

REKLAMA

2091106188 views

REKLAMA

2091106334 views