REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaMedia głównego nurtu zniekształcają informacje o gospodarce

Media głównego nurtu zniekształcają informacje o gospodarce

-

Najnowszy raport opublikowany na portalu popularresistance.org na temat statusu majątkowego Amerykanów dowodzi, iż przeciętny zatrudniony na pełnym etacie pracownik nie może pozwolić sobie na wynajęcie jedno- lub dwusypialniowego mieszkania po cenach rynkowych. Takich zatrudnionych naliczono aż 3,6 miliona. Ich całkowity dochód w 2013 r. był niższy niż zyski kapitałowe z inwestycji giełdowych niewielkiej grupy bogaczy: czterech członków rodziny  Walton, dwóch braci Koch, Billa Gatesa i Warrena Buffeta.

fot.William Warby/Flickr/2bgr8/Wikipedia/US Department of Interior
fot.William Warby/Flickr/2bgr8/Wikipedia/US Department of Interior

Od początku recesji Amerykanie wzbogacili się o 34 biliony dolarów, co wypada średnio ok. 100 tys. dol. na przeciętnego obywatela.  93 proc. z nich nie miało jednak szansy na skorzystanie ze wzrostu portfela.  Lwią część zysków zgarnęło 7 proc. inwestorów, do których należy większość akcji amerykańskich i międzynarodowych kompanii. Na każdego z nich przypadł przynajmniej 1 mln dol., nieopodatkowany, jeśli pozostanie na koncie.

REKLAMA

Takie i inne wnioski dadzą się wyciągnąć z raportu, który jest praktycznie pomijany przez amerykańskie mainstreamowe media. Te zajmujące się biznesem zdają się nie dostrzegać różnicy między 5 proc. najbogatszych a resztą społeczeństwa.

„The Wall Street Journal” krzyczy tytułem: „Siła nabywcza amerykańskiej klasy średniej wzrosła jak nigdy przedtem”. Na innej stronie: „Recesja? Gospodarka wyszła z recesji, bezrobocie spadło”.  Podobne w tonie artykuły można znaleźć w innych gazetach.

Badania przeprowadzone przez European Journal of Communication porównują wiadomości ekonomiczne publikowane w USA, Danii, Finlandii i Wielkiej Brytanii. Wynika z nich, że Amerykanie są poważnie niedoinformowani na temat stanu własnej gospodarki. Amerykańska telewizja prezentuje także mniej wiadomości o świecie niż telewizje fińska, duńska i brytyjska.

Badacze ustalili, że od telewizji nie odstaje prasa. Nie należy się więc chyba dziwić, że z każdym rokiem coraz mniej Amerykanów czyta gazety i magazyny.

(ak)

REKLAMA

2091137167 views

REKLAMA

2091137470 views

REKLAMA

2092933929 views

REKLAMA

2091137752 views

REKLAMA

2091137904 views

REKLAMA

2091138056 views