REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaFelietonyWędrówki muzyczne

Wędrówki muzyczne

-

26 listopada 2011 w Lyric Opera w Chicago obejrzałam „Borisa Godunova”, Modesta Mussorgskiego. Opera po raz pierwszy była wystawiona w St. Petersburgu w 1874 roku. Pierwsze wystawienie w Lyric Opera w 1958. Aktualnie pod batutą sir Andrew Davis. Utwór jest dramatem historycznym opisującym mechanizmy władzy w XVII-wiecznej Rosji, choć jego przesłanie – los rządzonego ludu i poczynanie władzy – POZOSTAJE UNIWERSALNE.

REKLAMA

Przedstawienie wyrasta z szekspirowskiej wizji historii, w której pierwsza zbrodnia popełniona w celu zdobycia władzy nieuchronnie pociaga za sobą kolejne. Serię może przerwać dopiero krwawa detronizacja uzurpatora. Reżyser, Stein Winge, bezlitośnie obnaża zakulisowe walki o tron, wpływ mediów na kreowanie i strącanie z piedestału kolejnych idoli masowej wyobraźni, manipulacje odczuciami tłumu. Całe dzieło zostało wykonane w języku rosyjskim (z angielskimi napisami) przez artystów opery chicagowskiej.Lyric Opera zapełniona była do ostatniego miejsca.

 

Pomyślałam… dlaczego „Halka” Moniuszki nigdy nie była wystawiona w Lyric Opera po polsku? Co prawda w Lyric miała swoja prapremierę opera-sceniczne oratorium Krzysztofa Pendereckiego „Raj Utracony” w 1978 roku, ale tylko z polskimi napisami.

 

Drugim miejscem na szlaku przedświątecznych wędrówek był przepiękny kościół katolicki, Techny Towers Conference & Retreat Center, przy 2001 Waukegan Road w Northbrook IL, gdzie odbył się koncert muzyki barokowej, „Music of the Baroque Chorus and Orchestra” (Jane Glover, Music Director). Tego typu koncerty odbywają się tam zawsze a szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia. Pomimo drogich biletów, sala była pełna. Koncert był tak wyreżyserowany, że pomiędzy jednym utworem a drugim nie było prawie przerwy. Krystaliczne wręcz brzmienie chóru i orkiestry, w perfekcyjnie dostosowanym kościelnym miejscu sprawiło, że można było odpocząć i nasycić się intelektualnie muzyką wielkich kompozytorów baroku.

 

„The Magic of Christmas” to przedstawienie, które zostało wystawione 11grudnia w Copernicus Center w Chicago. Trzy panie: Barbara Bilszta, Agata Paleczny i Anna Krysińska połączyły swe siły i powstało jedno wielkie widowisko. Wielkie brawa za pomysł. Mogliśmy więc podziwiać, prawdziwie po polsku przygotowaną Wigilię. Agata Paleczny i Andrzej Krukowski, ze swoją sceniczną rodziną, znakomici.

 

Zespół skrzypcowy Barbary Bilszty świetnie współbrzmiał z efektowną choreografią. „Polonia” Anny Krysińskiej i jej mamy, Celiny Rożnowskiej (twórczyni zespołu) – wspaniała. Byłam zauroczona wyglądem tancerzy. To niebywałe, dobrać taki skład, gdzie każdy tancerz mógłby być potencjalnym modelem. Zachwycił także imponujący zespół kolędników „Polonii”: „Przychodzimy Wam staropolskim obyczajem powinszować na te Święta i Nowy Rok. Nowina radosna, że Pan się narodził i wszystkich skłóconych ze sobą pogodził”.

 

Oby się tak rzeczywiście stało, ponieważ silniejszy jest ten, kto pogodnie patrzy na życie. Święta już minęły. Szkoda.

 

Marianna Dziś

[email protected]

www.mariannadzis.blogspot.com

(847) 322-4740

REKLAMA

2090706491 views

REKLAMA

2090706791 views

REKLAMA

2092503251 views

REKLAMA

2090707074 views

REKLAMA

2090707220 views

REKLAMA

2090707364 views