Strona głównaDziennik SportowyŚwiatowy Finał IAAF

Światowy Finał IAAF

-

Pierwszy dzień 5. Światowego Finału IAAF w Stuttgarcie był udany dla polskich lekkoatletów. Marek Plawgo zajął pierwsze miejsce, Monika Pyrek drugie, Piotr Małachowski trzecie, a Kamila Skolimowska i Barbara Madejczyk czwarte.

Brązowy medalista mistrzostw świata Marek Plawgo (Warszawianka) finiszował na 400 m przez płotki w najlepszym stylu Pawła Czapiewskiego. Jeszcze na ostatniej przeszkodzie był czwarty, a przysłowiowym rzutem na taśmę wyprzedził mistrza świata Amerykanina Kerrona Clementa. Obaj uzyskali ten sam czas – 48,35.

Rekordzista Polski odniósł po Osace czwarte kolejne zwycięstwo w tej konkurencji. Wcześniej triumfował w Rieti (9 września), Rovereto (12) i Berlinie (16).

Monika Pyrek (MKL Szczecin) nie załamała się po czwartej lokacie w mistrzostwach świata i koniec sezonu zwieńczyła poprawieniem rekordu życiowego aż o 7 cm. W sobotę pokonała o tyczce wysokość 4,82 i zajęła drugie miejsce w konkursie za Rosjanką Jeleną Isinbajewą, która miała rezultat tylko o 5 cm lepszy.

4,82 to drugi wynik w historii tej konkurencji w Polsce. O 1 cm wyżej skoczyła w 2005 roku Anna Rogowska (SKLA Sopot).

Piotr Małachowski rzucił dyskiem na odległość 65,35. Zawodnika Śląska Wrocław wyprzedzili mistrz świata Estończyk Gerd Kanter – 66,54 i Litwin Virgilijus Alekna – 65,94.

Wysoką formę utrzymała mistrzyni świata w rzucie oszczepem Czeszka Barbora Spotakowa. Rezultatem 67,12 o 5 cm poprawiła rekord kraju, który ustanowiła 31 sierpnia w Osace. Na czwartej pozycji uplasowała się Barbara Madejczyk (Jantar Ustka) – 60,03.

Także czwarta była Kamila Skolimowska (Gwardia Warszawa), która rzuciła młotem na odległość 70,20. Zwyciężyła wicemistrzyni świata Kubanka Yipsi Moreno – 73,76.

Małgorzata Trybańska (Warszawianka) skokiem w dal na odległość 6,36 zajęła siódme miejsce. Triumfowała mistrzyni świata Rosjanka Tatiana Lebiediewa – 6,78.

Rekordzista świata na 100 m Asafa Powell po raz kolejny przebiegł 100 m w czasie poniżej 10 sekund. Przy przeciwnym wietrze o sile 0,3 m/s uzyskał 9,83.