REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoSetki tysięcy osób na meksykańskiej paradzie z okazji Dnia Niepodległości w Little...

Setki tysięcy osób na meksykańskiej paradzie z okazji Dnia Niepodległości w Little Village

-

Parada z okazji Dnia Niepodległości Meksyku przeszła w sobotę w południe po 26th Street, w sercu dzielnicy Little Village na południowym zachodzie Chicago. Meksykanie, którzy stanowią największą grupę imigrancką w metropolii chicagowskiej, hucznie obchodzą swoje święto w całym mieście przez cały weekend.

Parada tradycyjnie wyruszyła spod bramy powitalnej na 26th Street w rejonie S. Albany Ave., która oficjalnie wyznacza początek tej największej i najważniejszej latynoskiej dzielnicy w Chicago, i przeszła około 2-milowy odcinek na zachód do ulicy Kostner.

REKLAMA

W paradzie uczestniczyło blisko sto grup marszowych, a wśród nich barwne zespoły taneczne i muzyczne, reprezentujące różne regiony Meksyku, przedstawiciele latynoskich organizacji społecznych, biznesowych, kulturalnych i artystycznych, reprezentanci szkół, związków zawodowych, małych lokalnych przedsiębiorstw i wielkich ogólnokrajowych korporacji.

Wśród uczestników nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz, w tym burmistrza Chicago Brandona Johnsona, prezes rady powiatu Cook Toni Preckwinkle, kongresmana Jesúsa “Chuya” Garcíi i inych.

Meksykańska parada po 26th Street uchodzi za jedną z największych w regionie Midwestu. Organizatorzy szacowali, że weźmie w niej udział około 400 tys. osób. Sobotnia parada meksykańska była wyjątkowa choćby dlatego, bo wypadała w samo święto Niepodległości Meksyku obchodzone 16 września.

Tegoroczna parada przebiegała pod hasłem “Tu Mexico, Tu Chicago” (Twój Meksyk, Twoje Chicago) i koncentrowała się na reprezentacji tradycji i kultur każdego z 33 meksykańskich stanów. Jak co roku paradę po 26th Street organizowała miejscowa izba handlowa – Little Village Chamber of Commerce.

Świętowanie meksykańskiego Dnia Niepodległości przedłuża się z reguły na cały towarzyszący świętu weekend. W niedzielę w innej części Chicago przejdzie kolejna meksykańska parada, zwana patriotyczną. Wyruszy ona o 1 pm ze skrzyżowania 87th Street i Commercial Ave. w dzielnicy South Chicago.

Wieloletnią tradycją meksykańskiego Dnia Niepodległości w Chicago są też nieoficjalne parady samochodów, które w ostatnich latach przeniosły się do centrum Chicago i spowodowały utrudnienia dla mieszkańców, kierowców oraz służb ratunkowych. W tym roku policja przez cały weekend apeluje o odpowiedzialne i bezpieczne świętowanie z poszanowaniem wszystkich mieszkańców.

Obchody Święta Niepodległości Meksyku z reguły zaczynają się już 15 września wieczorem, kiedy to w 1810 roku ksiądz Miguel Hidalgo y Costilla biciem w dzwony wzywał Meksykanów do zrywu niepodległościowego przeciw Hiszpanii. Walki trwały dziesięć lat; pełną niepodległość Meksyk uzyskał w 1821 roku. Na pamiątkę tych wydarzeń Meksykanie świętują przez cały miesiąc, co łatwo można zauważyć na ulicach Chicago.

Tekst i zdjęcia: Joanna Marszałek
[email protected]

REKLAMA

2094041511 views

REKLAMA

REKLAMA

2094041795 views

REKLAMA

2095838244 views

REKLAMA

2094042045 views

REKLAMA

2094042183 views

REKLAMA

2094042324 views