REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoPrawybory 2024: Przypominamy kandydatów, którzy nas odwiedzili

Prawybory 2024: Przypominamy kandydatów, którzy nas odwiedzili

-

Od kilku tygodni prezentujemy Czytelnikom najważniejsze wyścigi partyjne w nadchodzących prawyborach oraz sylwetki biorących w nich udział kandydatów. W naszych omówieniach koncentrujemy się na wyścigach w rejonach aglomeracji chicagowskiej najliczniej zamieszkiwanych przez Polonię. Na parę dni przed prawyborami 19 marca chcemy jeszcze raz przypomnieć kandydatów, którzy konkretnie zabiegali o głos społeczności polonijnej poprzez wizyty w siedzibie Związku Narodowego Polskiego, spotkania z przedstawicielami Polonii oraz wywiady w redakcji naszej gazety.

Daniel Pogorzelski fot. Dziennik Związkowy/screenshot

Daniel „Pogo” Pogorzelski – kandydat na 6-letnią kadencję w Wydziale Gospodarki Wodnej Metropolii Chicagowskiej (Metropolitan Water Reclamation District of Greater Chicago, MWRD) w prawyborach Partii Demokratycznej

REKLAMA

Obecny komisarz powiatowy ubiega się kolejną, tym razem 6-letnią kadencję. Jest jedyną osobą, która w ostatnich latach odniosła polonijny sukces wyborczy. Jest też, jak powiedział, pierwszym od czasu prezydentury Ronalda Reagana kandydatem polskiego pochodzenia, który uzyskał rekomendację Partii Demokratycznej na urząd obejmujący cały powiat Cook. Ma doświadczenie w pracy w administracji na różnych szczeblach – pracował m.in. w biurze skarbnika stanu Illinois Michaela Frerichsa. Polonia zna go jako miłośnika historii, działacza społecznego i byłego dyrektora wykonawczego Greater Avondale Chamber of Commerce. Niektóre z jego inicjatyw to przemianowanie placu przy skrzyżowaniu ulic Milwaukee, Diversey i Kimball na „Trójkąt Solidarnościowy” (Solidarity Triangle), a także wspieranie starań na rzecz utworzenia „Korytarza Polskiego Dziedzictwa” wzdłuż Milwaukee Avenue oraz przemianowanie przystanku Division niebieskiej linii kolejki CTA na Division/Polish Triangle (projekt czeka na zatwierdzenie przez CTA).

Podczas wizyty w redakcji „Dziennika Związkowego” tydzień przed prawyborami tak zachęcał Polonię do głosowania:

– Jest jeszcze wiele do zrobienia. Jestem ogromnie wdzięczny całej Polonii. Czegoś takiego człowiek nie może podjąć się sam. Proszę Was nie tylko o Wasz głos, ale także o zachęcenie innych do wzięcia karty Partii Demokratycznej i zagłosowanie na mnie. Chcę pokazać, że nie tylko w końcu mamy Polaka na wysokim urzędzie, ale że możemy go tam utrzymać. Chcemy, żeby się z nami liczono, żeby było nas wiele, jak w latach 50., 60., 70., kiedy było mnóstwo Polaków w urzędach miejskich, powiatowych, miejskich. Pokażmy razem siłę Polonii!

Od lewej: Anthony W. Nowak-Przygodzki – skarbnik, Iris Martinez, Frank Spula – prezes ZNP/KPA fot. Łukasz Dudka

Iris Martinez – kandydatka na sekretarza Sądu Okręgowego Powiatu Cook (Cook County Clerk of the Circuit Court) w prawyborach Partii Demokratycznej 

Obecna sekretarz sądu okręgowego powiatu Cook Iris Martinez w tych prawyborach ubiega się o reelekcję. Po wyborach w 2020 r. stała się pierwszą Latynoską na tym urzędzie.  Biuro sekretarza sądu po 20 latach urzędowania Dorothy Brown było wówczas objęte federalnym śledztwem dotyczącym łapówkarstwa. Martinez szczyci się, że wyprowadziła biuro na prostą, zmodernizowała i poczyniła znaczne postępy w dygitalizacji dokumentacji sądowej. W latach 2003-2020 zajmowała fotel senator stanowej, reprezentując 20. okręg wyborczy na północnym zachodzie aglomeracji chicagowskiej. Była pierwszą Latynoską w historii Senatu Illinois. Martinez od 2020 r. jest przewodniczącą klubu latynoskiego (Hispanic Caucus) na Krajową Konwencję Demokratów (DNC). Jej kariera w służbie publicznej trwa już cztery dekady, a zaczęła się w sekretariacie urzędu miasta Chicago. W ciągu dwudziestu lat przeszła drogę z mailroomu do asystentki burmistrza.

Podczas spotkania na początku marca w siedzibie ZNP-PNA sekretarz Martinez podkreślała:

– Praca sekretarza sądu, choć nie obejmuje tworzenia praw, jest równie ważna, ponieważ jest częścią równego dostępu do wymiaru sprawiedliwości. Chodzi o zapewnienie, że ludzie, którzy przychodzą do naszego biura, traktowani są w sposób uczciwy, z godnością, szacunkiem i empatią, i nie są osądzani, niezależnie od tego, po co przyszli. Transparentność tego biura jest dla mnie bardzo ważna i w tym kierunku pracuję od początku mojej kadencji.

Od lewej: Anthony W. Nowak-Przygodzki, Alicja Otap, Alicjs Kuklińska, Mariyana Spyropoulos i Frank Spula fot. Joanna Trzos

Mariyana Spyropoulos – kandydatka na sekretarza Sądu Okręgowego Powiatu Cook (Cook County Clerk of the Circuit Court) w prawyborach Partii Demokratycznej

Mariyana Spyropoulos, z wykształcenia prawniczka, od 2010 r. zajmuje obecnie stanowisko komisarza powiatowego Metropolitan Water Reclamation District Board of Commissioners, a w latach 2015-19 zajmowała stanowisko przewodniczącej zarządu MWRD, agencji powiatowej zatrudniającej dwa tysiące pracowników. Wcześniej pracowała jako asystent prokuratora stanowego i adwokat w prywatnej praktyce. Specjalizowała się w sprawach karnych, narkotykowych, alimentacyjnych i dla nieletnich. Cały czas utrzymuje swoją licencję adwokacką. Obecnie chce połączyć zdobyte doświadczenia i wykorzystać je, by skutecznie zarządzać biurem sekretarza sądu okręgowego powiatu Cook.
Kandydaturę Spyropoulos oficjalnie poparła Partia Demokratycznej powiatu Cook oraz związek zawodowy Chicago Federation of Labor. Ma też poparcie ponad 125 wybieralnych urzędników zajmujących stanowisko w strukturach władz stanu, senatorów i kongresmenów USA, w tym Jan Schakowsky, Raja Krishnamoorthiego, Mike’a Quigleya, byłego długoletniego sekretarza stanu Jesse White’a.

Po spotkaniu pod koniec lutego z władzami ZNP-PNA Spyropoulos zapewniała:

– Jako Amerykanka pochodzenia greckiego, uważam, że dotarcie do różnorodnych społeczności, które mamy w całym powiecie Cook, jest ważne, bo w strukturach władzy reprezentujemy wszystkich, a społeczność polska i polskich Amerykanów jest duża.

Od prawej: prezes ZNP-PNA i KPA Frank Spula, Clayton Harris III i skarbnik ZNP-PNA Anthony Nowak-Przygodzki fot. Alicja Otap

Clayton Harris III – kandydat na prokuratora stanowego w powiecie Cook (Cook County State’s Attorney) w prawyborach Partii Demokratycznej

Od 15 lat jest wykładowcą na Uniwersytecie Chicagowskim. Zdobył wykształcenie z zakresu technologii przestrzeni powietrznej i matematyki na Middle Tennessee State University, a następnie skończył prawo na Howard University School of Law. Pracował wcześniej w biurze prokuratora stanowego powiatu Cook; zajmował się apelacjami w sprawach kryminalnych, był w wydziale ruchu drogowego i narkotyków. Jako asystent byłego burmistrza Chicago Richarda M. Daleya pracował nad jego programem legislacyjnym, szczególnie w dziedzinie bezpieczeństwa i zwalczania przestępczości. Następnie był prawnikiem w Chicagowskim Departamencie Transportu, szefem personelu w Illinois Department of Transportation i zastępcą szefa personelu w biurze gubernatora. Pracował w globalnej firmie projektowej Illinois International Port District. Harris mieszka w Washington Park na południu Chicago z żoną i dwoma synami.

Podczas wizyty w siedzibie ZNP-PNA i redakcji „Dziennika Związkowego” pod koniec lutego Harris powiedział:

– Jako były asystent prokuratora stanowego, zawsze kochałem ten urząd i jego misję, którą jest zapewnienie, że żyjemy w społeczeństwie jednocześnie bezpiecznym i sprawiedliwym. Moje zaplecze sprawia, że mam wyjątkowe kwalifikacje, aby zapewnić kontynuację misji bezpieczeństwa i sprawiedliwości. To nie jest wybór typu albo-albo. To rozwiązanie, które jest w zasięgu ręki. (…) Nie powinniśmy bać się przestępców. To przestępcy mają bać się prokuratora stanowego. To oni powinni się wyprowadzić (z Chicago – red.) i zrobią to, kiedy zobaczą, że ich ścigamy i pociągamy do odpowiedzialności. Polskiej społeczności powiedziałbym: poczekajcie, bo nadchodzę.

Sędzia Joy Cunningham i Frank Spula – prezes ZNP/KPA fot. Łukasz Dudka

Sędzia Joy Cunningham – kandydatka do Sądu Najwyższego Illinois (Illinois Supreme Court) w prawyborach Partii Demokratycznej

Sędzia Cunningham ma bogate doświadczenie prawnicze zdobyte w sądach różnych instancji w Illinois, a także w sektorze prywatnym. Co ciekawe, jej droga do kariery prawniczej wiodła przez pielęgniarstwo. Wychowała się w Nowym Jorku, ale od podjęcia pracy w Chicago pozostaje mieszkanką Wietrznego Miasta. W systemie sprawiedliwości zaczęła pracę od asystentki w Biurze Prokuratora Generalnego stanu Illinois. Następnie objęła stanowisko referenta (law clerk) u sędziego Sądu Apelacyjnego Illinois Glenna T. Johnsona. Po zakończeniu stażu przeszła do prywatnej firmy prawniczej, a potem do pracy na Uniwersytet Loyola, gdzie została głównym doradcą prawnym Loyola University Medical Center i zajmowała się aspektami prawnymi opieki zdrowotnej. Po kilku latach pracy na Loyola została sędzią Sądu Okręgowego powiatu Cook (1996-2000). Po kilku latach pracy sędziowskiej dołączyła do Northwestern Memorial Health Care System, by zająć stanowisko starszego wiceprezesa i głównego radcy prawnego. Do Sądu Apelacyjnego stanu Illinois została wybrana w 2006 r. W 2022 r. sędzia Cunningham została nominowana do Sądu Najwyższego stanu Illinois, aby zastąpić sędzię Ann Burke, która przeszła na emeryturę. Kandydatura sędzi Cunningham w tych prawyborach została oficjalnie poparta przez Partię Demokratyczną powiatu Cook. Ponadto Cunningham ma  poparcie ponad 30 związków zawodowych oraz wielu kongresmenów, w tym Jan Schakowsky, Robin Kelly, Mike’a Quigleya, Jonathana Jacksona, Danny’ego Davisa.

Podczas spotkania 29 lutego br. w siedzibie Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA) sędzia Cunningham podkreślała wagę głosowania w prawyborach na sędziów Sądu Najwyższego Illinois.

– W prawyborach mogą zapaść decyzje dotyczące tego, kto zasiądzie w sądach stanowych, które stały się o wiele ważniejsze ze względu na to, co się dzieje obecnie w systemie sądownictwa federalnego i w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych. Wiele spraw, które wcześniej były rozpatrywane przez sądy federalne, jest odsyłanych z powrotem do stanów. Dlatego też to, kto zasiada w stanowym Sądzie Najwyższym, ma teraz o wiele większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej.

Sędzia Jesse Reyes i prezes ZNP/KPA Frank Spula fot. Ewa Malcher

Sędzia Sądu Apelacyjnego Illinois Jesse Reyes – kandydat do Sądu Najwyższego Illinois (Illinois Supreme Court) w prawyborach Partii Demokratycznej

Sędzia Jesse Reyes przez całe życie mieszkał w Chicago, w tym w dzielnicach Pilsen i Bridgeport. Ma ponad 26 lat nieprzerwanej służby jako sędzia. Zaczynał jako sędzia pomocniczy (associate). Jako sędzią sądu okręgowego zasiadał w prawie każdym oddziale, który znajduje się w sądzie okręgowym powiatu Cook. Od wyborów w 2012 r. pozostaje na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego Illinois (1st District). W 2020 r. przegrał prawybory Demokratów do Sądu Najwyższego Illinois. W tych prawyborach ma ogromne poparcie liderów społeczności latynoskiej, takich jak kongresmen Jesus „Chuy” Garcia i kongreswoman Delia Ramirez.

Jako prawnik i sędzia, Reyes uzyskał uznanie i wyróżnienia od różnych etnicznych stowarzyszeń adwokackich. Jest członkiem Muzeum Polskiego w Ameryce, prezesem The Diversity College Foundation, fundacji, która promuje różnorodność środowiskową i etniczną w zawodzie prawnika.

Sędzia Reyes chce być w Sądzie Najwyższym Illinois głosem nie tylko Latynosów, ale też Polaków. Zapewnił o tym podczas swojej wizyty w listopadzie ub. roku w siedzibie ZNP-PNA. Na pytanie, dlaczego wyborcy polskiego pochodzenia powinni postawić na niego w prawyborach, sędzia Reyes, odpowiedział:

– Ze względu na moją wrażliwość i empatię, zrozumienie sytuacji społeczności polskiej. Jak wspomniałem, kiedy byłem w sądzie ds. ruchu drogowego, nie tylko pracowałem nad programem dla osób mówiących po hiszpańsku, ale także dla osób posługujących się językiem polskim. Za każdym razem, gdy pojawiała się jakaś inicjatywa, zawsze dbałem, by polska społeczność została uwzględniona.

Kim Przekota w studiu „Dziennika Związkowego” fot. Dziennik Związkowy/screenshot

Kim Przekota – kandydatka na sędzię powiatu Cook z 11 podokręgu (11th subcircuit) w prawyborach Partii Demokratycznej

Miłośniczka historii, trenerka piłki wodnej, żona wnuka polskich imigrantów i matka trójki dzieci. Od ukończenia studiów prawniczych na DePaul University w Chicago pracuje jako asystentka prokuratora stanowego powiatu Cook. Jest główną oskarżycielką w sądzie ds. poważnych przestępstw (felony court). Jej zdaniem trzy najważniejsze cechy sędziego to: doświadczenie, pracowitość i sprawiedliwość. Popierana przez Advocates Society, stowarzyszenie zrzeszające prawników polskiego pochodzenia. Ubiega się o stanowisko sędzi powiatu Cook z 11 podokręgu (11th subcircuit) – regionu geograficznego obejmującego północno-zachodnią część aglomeracji chicagowskiej. Wyborcy z tych regionów znajdą na demokratycznej karcie do głosowania nazwiska dwóch kobiet. Którakolwiek z nich wygra, nie będzie miała kontrkandydata w listopadowych wyborach powszechnych.

O swoich zdolnościach przywódczych Kim Przekota tak mówiła podczas wizyty w redakcji „Dziennika Związkowego”:

– Staram się być liderem w każdej dziedzinie mojego życia – czy to w rodzinie, czy w pracy z moimi partnerami, czy na szlaku kampanijnym. Staram się dawać dobry przykład, być pozytywną, zawsze mieć otwarty umysł i zawsze się uczyć. (…) Praca sędziego jest trudna intelektualnie i emocjonalnie. Trzeba też zawsze starać się być sprawiedliwym i mieć otwarty umysł, niezależnie od tego, jaka ścieżka doprowadziła cię do sędziowskiej ławy.

Opracowały:

Joanna Trzos
[email protected]
Joanna Marszałek
[email protected]

REKLAMA

2091115338 views

REKLAMA

2091115638 views

REKLAMA

2092912099 views

REKLAMA

2091115922 views

REKLAMA

2091116068 views

REKLAMA

2091116214 views