REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Illinois nie ma budżetu. Rozpoczyna się stopniowy paraliż

Illinois nie ma budżetu. Rozpoczyna się stopniowy paraliż

-

fot.Ewa Malcher/Hans/pixabay.com
fot.Ewa Malcher/Hans/pixabay.com

Zdominowany przez demokratów parlament stanowy i republikański gubernator Bruce Rauner nie osiągnęli porozumienia w sprawie większości kompleksowej ustawy budżetowej. Z dniem 1 lipca w Illinois rozpoczął się nowy rok fiskalny bez planu finansowego, co oznacza postępujący paraliż administracji stanu.

REKLAMA

Najważniejsze agencje, takie jak Biuro Sekretarza Stanowego i Prokuratura Generalna, mają pewne rezerwy finansowe  i  funkcjonować będą bez większych zakłóceń przynajmniej przez najbliższe dwa tygodnie. Gubernator Rauner zapewnił pracowników, że ich zarobki nie zostaną obcięte, choć wcześniej prokurator generalna Lisa Madigan ostrzegała przed obniżką pensji. W jej opinii, pracownicy czynnych agencji stanowych mogą się spodziewać mniejszych niż normalnie zarobków; pod nieobecność ustawy budżetowej mogą otrzymać tylko minimalne wypłaty a po jej zatwierdzeniu − wyrównanie.

We wtorek gubernator poszedł na pewne ustępstwa i podpisał jeden z punktów (HB 4166) kompleksowej ustawy budżetowej dotyczący remontu dróg i odbudowy infrastruktury stanu. Rauner uznał, że wstrzymanie prac źle wpłynie na ekonomię stanu.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu gubernator podpisał też ustawę o finansowaniu oświaty publicznej (HB 3763), ponieważ, jak twierdził,  edukacja  zawsze była dla niego priorytetem i chce, aby szkoły pozostały otwarte.

Znakomita część ustawy budżetowej jest jednak nadal niepodpisana.  Funduszy nie  ma przede wszystkim dla agencji socjalnych, które przestaną świadczyć usługi osobom starszym, chory, niepełnosprawnym i dzieciom.

Spór między republikańskim gubernatorem a demokratami w legislaturze toczy się od kilku tygodni; obie strony obwiniają się nawzajem za brak kompromisu. O rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco.

(ao)

1 KOMENTARZ

  1. Jestem ciekaw jakie beda mieli miny ci Polacy ktorzy glosowali na Raunera I pojda ze swoimi dziecmi do lekarza I beda musieli zaplacic za wizyte u lekarza I lekarstwa Bo wiekszasc Polskich dzieci jest na stanowym All Kids ktore Rauner chce w najblizszej przyszlosci zlikwidowac w ramach oszczednosci. To samo bedzie z doplatami do przedszkoli I rehabilitacja dzieci niepelnosprawnych. Wszyscy sa za oszczednosciami dopuki ich nie dotycza Powodzenia Republikanscy naiwniaki

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks