REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Burmistrz powołała grupę roboczą ds. reformy policji

Burmistrz powołała grupę roboczą ds. reformy policji

-

Burmistrz Lori Lightfoot ogłosiła powołanie grupy roboczej, która zajmie się rewizją przepisów chicagowskiego departamentu policji (CPD), dotyczących używania siły przez funkcjonariuszy. To kolejny krok w kierunku reformy (CPD), której domagają się uczestnicy protestów przeciwko brutalności policji.

Okoliczności, w jakich chicagowscy policjanci z Chicago mogą użyć siły, zostaną przeanalizowane przez nową grupę roboczą złożoną z ponad 20 przedstawicieli różnych środowisk, w tym policji, która przedstawi swoje wytyczne Chicago Police Department.

REKLAMA

„Ostatecznie nasz cel jest jasny: stworzyć lepsze regulacje i lepsze szkolenia naszych funkcjonariuszy, aby umożliwić im odpowiednie reagowanie w danej sytuacji i zapobiec w przyszłości incydentom związanym z nadmiernym użyciem siły” – powiedziała w poniedziałek 15 czerwca burmistrz Lori Lightfoot. Przedstawiając członków powołanej grupy zadaniowej, wywodzących się z różnych środowisk, tłumaczyła, że celem jest, by przedstawiciele społeczeństwa byli reprezentowani w całym procesie.

Ponad 20-osobowej grupie, aktywistów, studentów, prawników i funkcjonariuszy, będą współprzewodniczyć zastępca szefa chicagowskiej policji Ernest Cato III i Arewa Karen Winters z organizacji Justice for Families i The 411 Movement for Pierre Loury.

Siostrzeniec Winters, Pierre Loury, został śmiertelnie postrzelony przez funkcjonariusza CPD w 2016 roku. Grupa będzie prowadzić spotkania w formie wideokonferencji przez następne 8 tygodni, a następnie przedstawi swoje rekomendacje komitetowi wykonawczemu CPD (Executive Steering Committee, ESC). Właśnie ESC, w skład którego wchodzi najwyższe kierownictwo w chicagowskiej policji, zdecyduje, w jakiej formie zostaną wprowadzone zmiany.

Szef chicagowskiej policji David Brown na poniedziałkowej konferencji prasowej poinformował, że o 14 proc. w ujęciu rocznym spadła liczba incydentów związanych z nadużyciem siły przez funkcjonariuszy CPD. W porównaniu do 2015 r. takich przypadków było o 34 proc. mniej. Chicagowska policja na początku tego roku uruchomiła platformę internetową, na której opublikowano dane z ostatnich pięciu lat dotyczące użycia siły przez policję.

Wezwania do prawdziwej reformy chicagowskiej policji, w tym wyeliminowania nadużywania siły przez funkcjonariuszy, to główny postulat uczestników trwających od ponad trzech tygodni protestów przeciwko brutalności policji. Ich zarzewiem było zabójstwo czarnoskórego George’a Floyda przez białego policjanta. Do zdarzenia doszło 25 maja podczas aresztowania w Minneapolis.

Policja w Chicago wdraża też zmiany nakazane przez sąd federalny po dochodzeniu Departamentu Sprawiedliwości USA, w którym stwierdzono nadużycia wobec mniejszości etnicznych, w tym stosowanie nadmiernej siły przez funkcjonariuszy. Śledztwo w dużej mierze było konsekwencją wydarzeń po zastrzeleniu w 2014 r. Laquana McDonalda, czarnoskórego 17-latka, przez białego policjanta Jasona Van Dyke’a, skazanego pięć lat później za morderstwo drugiego stopnia.
(tos)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks