0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoDopalacz, który zabija. Ostrzeżenie przed syntetyczną marihuaną

Dopalacz, który zabija. Ostrzeżenie przed syntetyczną marihuaną

-

W Illinois już co najmniej trzy osoby zmarły a około 120 trafiło do szpitali w wyniku wewnętrznego krwotoku po zażyciu syntetycznej marihuany, znanej m.in. jako K2, Spice i fake weed. Mimo kampanii edukacyjnej w mediach liczba ofiar dopalacza rośnie. Używających nie przerażają relacje o krwawiących oczach, uszach, dziąsłach, o kasłaniu krwią i krwi w moczu. Jak mówi nam Ala Hołyk, terapeutka uzależnień z chicagowskiego Haymarket Center, głód narkotyku zagłusza rozsądek i strach przed drastycznymi konsekwencjami użycia.

Pułapka nałogu

REKLAMA

Uzależnienie jest ciężką chorobą o komponentach psychologicznych i fizjologicznych. W trakcie używanie nie tylko dochodzi do uzależnienia od psychicznych efektów narkotyku. Psychoaktywna substancja zmienia też procesy metaboliczne i uzależnia cały organizm. – Zaczynamy używać z różnych powodów: żeby uśmierzyć dyskomfort psychiczny lub ból fizyczny, albo by przeżyć high, odurzenie, euforię. Niepostrzeżenie znajdujemy się w pułapce nałogu i okazuje się, że musimy używać narkotyku, bo objawy odstawienia i głodu są fizycznie tak przykre, że nie możemy funkcjonować – wyjaśnia terapeutka.

Wśród pacjentów Ali Hołyk używających syntetycznej marihuany są kobiety i mężczyźni w średnim wieku. – Są to osoby od dawna zmagające się z uzależnieniami, które zażywają różne substancje i które zdiagnozowano nie tylko z uzależnieniem, ale również z chorobą psychiczną – podkreśla Hołyk, która w Haymarket Center pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. klinicznych.

Ćpają młodsi i starsi

W świetle statystyk Departamentu Zdrowia Publicznego Illinois (IDPH) osoby wieku od 25 do 34 lat stanowią najliczniejszą grupę, bo 43 proc., pacjentów hospitalizowanych z krwotokiem po zażyciu syntetycznej marihuany. Na drugim miejscu plasuje się grupa wiekowa 35-44 lat z wynikiem 26 proc. i na trzecim miejscu, 23 proc., grupa wiekowa 15-24 lata i osoby powyżej 45 roku życia – 21 proc. (W przypadku pozostałych hospitalizowanych brakuje informacji odnośnie wieku).

Statystyki IDPH pokazują też, że najwięcej ofiar syntetycznej marihuany odnotowano w centralnym Illinois, w powiecie Tazewell – 39 oraz w Chicago i w powiecie Peoria – po 30 przypadków. W powiecie Cook poza granicami miasta Chicago do szpitali trafiło 8 osób, a w powiatach DuPage, Fulton, Kane, Kankakee, Mason, McLean, Will i Woodford zarejestrowano od jednego do dwóch przypadków.

Stanowa służba zdrowia poinformowała, że dwie ofiary śmiertelne to mężczyźni w wieku dwudziestu kilku lat, a trzeci zmarły miał ponad 40 lat. Już około 120 osób zostało hospitalizowanych w Illinois z objawami odkrztuszania krwi, krwawiących oczu, uszu i dziąseł oraz krwi w moczu. U większości testy wykazały obecność w krwi substancji pn. brodifacoum, zabójczego antykoagulantu zwykle występującego w trutce na szczury.

Jak stwierdził dyrektor IDPH, dr Nirav D. Shah w Illinois codziennie przybywa ofiar narkotyku. – Syntetyczne kanabinoidy są bardzo niebezpieczne. Nie podlegają żadnej kontroli i dlatego nie wiemy, jakie konkretnie chemikalia zawierają. Władze bardzo starają się, aby wyeliminować owe substancje ze sprzedaży, ale zawsze należy liczyć się z tym, że gdzieś się one pojawią. Dlatego apelujemy, żeby nikt nie dał się skusić i nie używał syntetycznych kanabinoidów – wskazał dr Shah.

K2, Spice, Black Mamba, Bombay Blue, Genie, Zohai i fake weed

To nazwy „rynkowe” syntetycznych kanabinoidów. Jak informuje IDPH są one psychoaktywnymi substancjami wyprodukowanymi przez człowieka, które zwykle są nasprejowane na susz roślinny, by można je było palić w skrętach lub przy pomocy różnych akcesoriów. Mogą też występować jako płyn do e-papierosów lub innych urządzeń. Często reklamowane są jako aromatyczne zioła lub kadzidła stosowane w celach rekreacyjnych ,o działaniu takim jak marihuana i bezpieczne dla zażywającego. Ale bezpieczne nie są, a ich działanie może być nieprzewidywalne, szkodliwe, a nawet zagrażające życiu, o czym świadczy seria ostatnich zatruć. Władze informują, że tani narkotyk, choć nielegalny w Illinois, jest ogólnie dostępny, m.in. w niektórych dzielnicowych sklepach spożywczych, na stacjach benzynowych oraz w sprzedaży internetowej.

Władze ścigają dilerów

Na początku kwietnia służby federalne zlikwidowały jeden z wielu punktów sprzedaży syntetycznej marihuany z trutką na szczury. Aresztowały trzech podejrzanych o handel dopalaczami: 48-letniego Fouada Masouda, 44-letniego Jamila Jada Allaha i 44-letniego Adila Mohammeda. Handlarze wpadli w pułapkę po tym, jak tajny agent federalny kupił narkotyki w prowadzonym przez nich sklepie King Mini Mart w rejonie 1300 South Kedzie Ave. w dzielnicy Lawndale na południu miasta.
Podejrzani usłyszeli formalne zarzuty w sądzie federalnym w Chicago. Każdemu z nich grozi do 20 lat pozbawienia wolności. Śledczy federalni poinformowali, że podejrzani codziennie sprzedawali w sklepie od 50 do 60 jednorazowych porcji narkotyku. Federalne i lokalne organy ścigania kontynuują akcję ścigania dilerów niebezpiecznej substancji w celu wyeliminowania jej ze sprzedaży.

Popularne dopalacze

Syntetyczna marihuana jest znanym i popularnym dopalaczem również w Polsce i w Europie. Tak jak większość dopalaczy, sprzedawana jest pod postacią suszu roślinnego. W wielu krajach występuje pod różnymi nazwami, m.in.: Spice, K2, Yucatan Fire, Scooby Snax. W lipcu 2015 roku był przyczyną fali zatruć w Polsce dopalacz pn. Mocarz.

Zdaniem Ali Hołyk normalnie myślący ludzie w ogóle nie dotykają dopalaczy, a sięgają po nie tylko osoby mocno uzależnione. – Przymus brania narkotyków można zrozumieć tylko przez pryzmat choroby uzależnieniowej. Racjonalny, zdrowo myślący człowiek nie może zrozumieć, jak można zażywać tak bardzo niebezpieczne substancje, narażając się na utratę zdrowia i życia. I to pokazuje najlepiej, czym jest uzależnienie. To mechanizm, którego nieuzależniony nie jest w stanie zrozumieć – podkreśla Hołyk.

Gdzie po pomoc

Masz problem z uzależnieniem? Jest wiele instytucji, które mogą ci pomóc. M.in. pomoc oferuje Haymarket Center w Chicago: www.hcenter.org, Zrzeszenie Polsko-Amerykańskie (Polish American Association): www.polish.org, (773) 282 8206, a na przedmieściach LEAD Prevention Coalition: www.leadingefforts.org/lead/. Dodatkowo więcej informacji na temat epidemii zatruć syntetyczną marihuaną można znaleźć w witrynie stanowej służby zdrowia: www.dph.illinois.gov.

Alicja Otap

a.otap@zwiazkowy.com

fot.uvachemistry.com

REKLAMA

2121787860 views

REKLAMA

REKLAMA

2121787880 views

REKLAMA

REKLAMA

2123584200 views

REKLAMA

2121787891 views

REKLAMA

2121787900 views

REKLAMA

2121787904 views