Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 16:21
Reklama KD Market

Gala karnawałowa z „Wici” – piękno, artyzm i radość

Gala karnawałowa z „Wici” – piękno, artyzm i radość

Teatr Tańca i Muzyki „Wici” podczas gali karnawałowej zaprezentował bogaty program na wysokim poziomie artystycznym. Widzowie podziwiali piękne stroje, muzykę i tańce w niepowtarzalnej atmosferze wszechobecnej radości. To wydarzenie  pozostanie na długo w pamięci widzów. Trwają przygotowania do obchodów 50-lecia Wici.

W wykonaniu utalentowanych tancerzy Teatru Tańca i Muzyki „Wici” z dwunastu grup tanecznych, do których należą nawet trzyipółletnie maluszki, dzieci, młodzież i dorośli, zaprezentowane zostały tańce z różnych regionów Polski. Doroczny bal Teatru Tańca i Muzyki „Wici” był pięknym akcentem karnawału.

Ważne wydarzenie artystyczne odbyło się w niedzielę 6 lutego w eleganckiej sali bankietowej Allegra Banquets w podchicagowskim Schiller Park.

Rodziny, przyjaciół i gości honorowych najserdeczniej powitali Magda Dzikowski i Cleve Williams. Prowadzący zaprosili gości do obejrzenia bogatego programu artystycznego.

Karnawałowy pokaz rozpoczęły tańce spiskie w wykonaniu grupy ósmej młodzieżowej Teatru Tańca i Muzyki „Wici”.

Maluszki nagrodzone entuzjastycznymi brawami zatańczyły tańce żywieckie.

Grupa ósma młodzieżowa zaprezentowała swoje umiejętności w tańcach śląskich, tańcząc z różnokolorowymi girlandami kwiatów.

Żywe zainteresowanie publiczności wzbudziły tańce krakowskie z Lajkonikiem.

Kasia Pijanowska dwukrotnie zaśpiewała solo „W ciemnym lesie” i „W moim ogródeczku”.

Obejrzano mazura z opery „Halka” Stanisława Moniuszki w spektakularnym wykonaniu dorosłych.

Piękna prezentacja tancerzy, którzy wystąpili w karnawałowym spektaklu, odbyła się w rytmie „Marsza Radeckiego” Johanna Straussa (ojca).

Taneczny i wokalny popis wszystkich grup wiekowych, od trzylatków po tancerzy dorosłych, został nagrodzony owacjami na stojąco. 

Oglądający docenili tancerzy przygotowanych na najwyższym poziomie artystycznym, którzy poprzez śpiew, muzykę i taniec w oryginalnej choreografii zaprezentowali piękno polskich tradycji.

Najbardziej zasłużeni, bez których sukces triumfującego Teatru Tańca i Muzyki „Wici” byłby niemożliwy, odebrali gratulacje, podziękowania i kwiaty.

Do poloneza Wojciecha Kilara tancerze stanęli z najbliższymi i gośćmi. 

Po uroczystym obiedzie dzieci odwiedził Święty Mikołaj, a dorośli zostali zaproszeni do tańca.

Wspaniałe wydarzenie pozostanie na długo w pamięci widzów. Magdalena Solarz, dyrektor artystyczny i choreograf Teatru Tańca i Muzyki „Wici” była zadowolona ze swoich artystów i imponującej frekwencji podczas tegorocznego balu. Z uznaniem mówiła o interesującym, choć bardzo skróconym programie artystycznym, który zaprezentowano. Nawiązała do bardzo udanego występu grupy seniorów, tancerzy 50 plus, którzy przed publicznością w Chicago zaprezentowali się po raz pierwszy. Uchyliła rąbka tajemnicy i poinformowała o tworzącej się w Teatrze Tańca i Muzyki „Wici” grupie śpiewaczej.

Dyrektor Magdalena Solarz, podsumowując miniony sezon, powiedziała: – Sezon, który minął, był w połowie martwy, bo mieliśmy szalejącą pandemię, a potem runęły zamówienia na koncerty. Od czerwca było wiele zamówień na koncerty, włącznie z wyjazdem na Florydę, gdzie przyjęcie było fantastyczne. Dla mnie najważniejsze jest, że szkoła „Wici” idzie pełną parą. Nawiązując do sytuacji epidemicznej, dyrektor Solarz podkreśliła, że zajęcia prowadzone są pod pewnymi rygorami.

–  Chciałam się pochwalić, że mamy pewien program zajęć, aby zachować ostrożności w ich prowadzeniu. Na początku było to bardzo rygorystyczne, teraz jest nieco mniej. Zachęcamy do szczepień, przestrzegamy porządku, małe dzieci ćwiczą w maskach – opowiadała Solarz. 

2022 rok jest dla Teatru Tańca i Muzyki „Wici” rokiem jubileuszowym 50-lecia istnienia. Trwają przygotowania do obchodów wielkiego wydarzenia.

Zaplanowano już tournee do Grecji i Polski na Międzynarodowy Festiwal Zespołów Polonijnych w Rzeszowie i podpisano wiele kontraktów. 

Aby zapisać się do Teatru Tańca i Muzyki „Wici” należy zadzwonić i po prostu przyjść do jednej z dwóch lokalizacji, mających te same grupy, a znajdujących się w Chicago i Arlington Heights.

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]

Teatr Tańca i Muzyki „Wici” powstał w 1972 roku w Chicago, a od 1983 roku jest również Reprezentacyjnym Zespołem Pieśni i Tańca Związku Narodowego Polskiego. „Wici” składa się z 12 grup. Teatr Tańca i Muzyki „Wici” współpracuje z Glen Ellyn Opera House i PASO –  orkiestrą symfoniczną Paderewskiego. Jest członkiem CIOFF – Międzynarodowej Rady Organizacji Festiwali Folklorystycznych i Sztuki Ludowej, działającej pod auspicjami UNESCO. Występuje na prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą, odnosząc liczne sukcesy. Od ponad 36 lat dyrektorem artystycznym i choreografem zespołu jest Magdalena Solarz. W 2022 roku Teatr Tańca i Muzyki „Wici” będzie celebrować 50. lecie istnienia.


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama