Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie jest instytucją kultury Województwa Małopolskiego, największą tego typu jednostką w Polsce, a także zajmuje ósmą pozycję wśród najlepszych muzeów lotniczych świata.
Muzeum prowadzi działalność wystawienniczą, edukacyjną, posiada bibliotekę oraz obszerne archiwum.
Zapraszamy do odbycia podróży przez historię awiacji i zapoznanie się tam z nowym blokiem edukacyjnym i ekspozycyjnym pn. „Skrzydła i Ludzie XX w.”. Setki eksponatów obrazują przekrój dziejów podboju przestworzy – od czasów pierwszych aparatów latających po współczesność. Zwiedzającym oferuje się nie tylko teren dawnego lotniska ze wspaniałymi budowlami oraz krajobrazem i tym wszystkim czego oczekuje się po atrakcyjnym muzeum, ale i niepowtarzalne wrażenia. Zwiedzanie Muzeum to frajda dla miłośników samolotów, silników, uzbrojenia lotniczego, mundurów, odznak i odznaczeń. Do niektórych eksponatów można wejść do środka.
To nie lada gratka, nie tylko dla zadeklarowanych wielbicieli awiacji. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, bo jest to po prostu obowiązkowy punkt programu na mapie Małopolski oraz pomysł na fajny spacer z rodziną w słoneczny dzień. Obserwując otwarte buzie dzieci i zaciekawione spojrzenia dorosłych, wpatrujących się w nasze „machiny latające” – można utwierdzić się w przekonaniu, że to co oferuje Wam Muzeum może być wspaniałą inspiracją do odbycia wycieczki… śladami historii lotnictwa. Nie tylko polskiego.
Obecnie zbiory muzeum to ponad 240 wojskowych i cywilnych statków powietrznych z okresu obejmującego niemal całą historię lotnictwa – od czasów przed pierwszą wojną światową po współczesne, pochodzących z różnych krajów – Polski, Belgii, Czech, Francji, Wielkiej Brytanii, ZSRR, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Danii, Szwecji, Szwajcarii, Włoch i Portugalii. Do najciekawszych eksponatów należą: unikatowe polskie samoloty przedwojenne, jak myśliwski PZL P.11c – najważniejszy samolot stawiający czoła przeważającym siłom Luftwaffe we wrześniu 1939 r., szkolno – treningowy PWS-26 oraz turystyczne RWD-13 i RWD-21, kolekcja unikatowych samolotów z okresu I wojny światowej, pierwszy polski śmigłowiec BŻ-1 Gil, samolot amatorski Kukułka, zbudowany w 1971 r. przez Eugeniusza Pieniążka w celu dokonania ucieczki z PRL, czy kadłub samolotu Messerschmitt Me 209, który w 1939 r. ustanowił rekord prędkości 755 km/h. Większość zbiorów prezentowana jest w odrestaurowanych, historycznych zabudowaniach lotniskowych – hangarze pochodzącym z lat 30., XX wieku, dawnych garażach samochodowych i spadochroniarni.
Prócz statków powietrznych muzeum posiada bogate zbiory silników, uzbrojenia lotniczegoi przeciwlotniczego a także mundurów, odznak i ekwipunku. W bibliotece i archiwum zgromadzono kilkadziesiąt tysięcy polskich i zagranicznych książek i czasopism o tematyce lotniczej, a także ogromny zbiór instrukcji, dokumentów i zdjęć.
Siedziba Muzeum znajduje się al. Jana Pawła II 39, na terenie pierwszego krakowskiego lotniska Rakowice – Czyżyny, utworzonego przez Austriaków w 1892 r. jako pole wzlotów dla balonów obserwacyjnych Twierdzy Kraków, a od 1912 r. – dla samolotów. Pod koniec I wojny światowej przeszło ono w ręce polskie, stając się pierwszym lotniskiem Polski niepodległej. W latach międzywojennych było bazą 2. Pułku Lotniczego. Funkcjonowało do 1963 r.
Początki Muzeum Lotnictwa Polskiego sięgają listopada 1963 r. Wtedy to na wyłączanym z eksploatacji lotnisku zaczęła powstawać pod patronatem Aeroklubu Krakowskiego stała wystawa sprzętu lotniczego. Kolekcja stale rosła, wzbogacając się o statki powietrzne przekazywane przez lotnictwo wojskowe, aerokluby i inne instytucje, a także pozyskiwane z zagranicy. Powiększał się też teren muzeum i liczba zabudowań.
Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających od wtorku do niedzieli, we wtorki wstęp jest bezpłatny, a o aktualnych wydarzeniach można dowiedzieć się ze strony internetowej www.muzeumlotnictwa.pl,a także śledząc profil na Facebooku https://www.facebook.com/MuzeumLotnictwa .
Przypis: 1 wg rankingu CNN z 2014.r
Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com