Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 16:16
Reklama KD Market

Nowa siedziba Akademii Muzycznej PaSO w służbie Polonii

Nowa siedziba Akademii Muzycznej PaSO w służbie Polonii

Na dobry początek w nowej, własnej siedzibie Akademii Muzycznej PaSO miał miejsce pierwszy koncert zadedykowany sponsorom i przyjaciołom Akademii. Był to wieczór tryumfu młodych talentów, piękne spotkanie przyjaciół muzyki skupionych wokół ważnego dla polonijnego środowiska projektu.

Pierwszy koncert w wykonaniu uczniów Akademii Muzycznej PaSO w nowej, własnej siedzibie szkoły w Chicago, przy ulicy 5400 N. Lawler Ave., nosił tytuł „Kolęda na dobry rok”. Doniosłe wydarzenie artystyczne odbyło się 23 stycznia 2022 roku, w bardzo kameralnym gronie i było dedykowane mecenasom sztuki i sponsorom.

Gości powitała Barbara Bilszta, dyrektor generalna placówki. W ich gronie znaleźli się między innymi: konsul RP w Chicago Małgorzata Bąk-Guzik, Arie Zweig – prezes Akademii Muzycznej PaSO, który wspólnie z żoną Bożeną, Barbarą Bilsztą i Wojciechem Niewrzołem, dyrektorem muzycznym założył Akademię – oraz dyrektorzy zarządu Akademii.

Barbara Bilszta przedstawiła informacje dotyczące najnowszego projektu i wyzwania związane z zakupem budynku dawnego kościoła prezbiteriańskiego o powierzchni ponad 10 500 stóp (ok. 1000 m kwadratowych), który będzie nową, już własną siedzibą Akademii Muzycznej PaSO z dużą salą koncertową.

Przedstawiła też zakres wykonanych od lutego 2021 do stycznia 2022 prac remontowo-budowlanych, których koszt wyniósł 1,1 miliona dolarów. Prace polegały między innymi na: usunięciu poprzednich instalacji, urządzeń i ścianek, starych wykładzin i okien oraz zainstalowaniu nowych obwodów elektrycznych, wymianie części rur kanalizacyjnych, założeniu nowej kanalizacji do dodatkowych łazienek i nowego systemu grzewczo-chłodzącego. Dodatkowo przygotowano też miejsca na dwie windy oraz zainstalowano je, zbudowano ściany działowe, wstawiono nowe okna i drzwi wejściowe, zainstalowano wyposażenie łazienek oraz nowe sufity i wykonano wiele innych prac renowacyjnych.

W remontowanym budynku Akademii będą znajdowały się nowoczesne, funkcjonalne klasy: 9 mniejszych na lekcje indywidualne, 4 większe – na lekcje umuzykalnienia i rytmiki oraz na zajęcia polonijnego przedszkola muzycznego. Będzie także duża sala na próby trzech szkolnych chórów i zespołów kameralnych, pomieszczenie do odrabiania lekcji, czytelnia, biblioteka oraz sala koncertowa z dużą sceną i miejscami dla 145 słuchaczy.

Akademia Muzyczna przy Orkiestrze Symfonicznej Paderewskiego istnieje 21 lat. Od małej szkółki 50 dzieci rozrosła się do ponad 170 uczniów. Działa w oparciu o unikalny program, który powstał na bazie polskiego systemu edukacji muzycznej – szkoły I i II stopnia, wzbogacony o elementy szkoły włoskiej i amerykańskiej oraz metodę Suzuki. Językiem wykładowym jest język polski. Dyplomy i certyfikaty Akademii honorowane są przez instytucje amerykańskie.

Dyrektor generalna Barbara Bilszta jest patrzy w przyszłość z optymizmem.

– To inwestycja miliona sześciuset tysięcy dolarów. Teraz będziemy musieli sami utrzymać budynek, który zakupiliśmy. Nie jest to niemożliwe, ale będzie wymagać od nas dużo pracy. Liczymy bardzo na dalszą pomoc tych, którzy nas wspierają przez ponad 20 lat. Uważamy, że takie miejsce przyda się nam wszystkim. Mamy nadzieję, że będzie to nie tylko miejsce dla szkoły muzycznej, ale będzie to wspólny dom dla artystów w naszym środowisku, którzy często nie mają swojej siedziby – podkreśliła Bilszta i obiecała, że już niedługo zaprosi do nowej, własnej siedziby Akademii PaSO wszystkich przyjaciół, którzy czekają na koncerty.

Prezes Akademii Arie Zweig wyraził ogromną radość ze spotkania w tak zacnym gronie. Wszystkim obecnym podziękował za wspieranie pięknej misji, a w sposób szczególny za bezgraniczne zaangażowanie w pracy wyróżnił Barbarę Bilsztę – dyrektor generalną i Wojciecha Niewrzoła – dyrektora muzycznego.

Konsul Małgorzata Bąk-Guzik złożyła noworoczne życzenia zdrowia, pomyślności i otoczenia dobrych ludzi. Podkreśliła, że najbardziej cieszy ją wszechobecne w Akademii poczucie jedności. Tego wieczoru Pani Konsul była posłańcem wyjątkowo dobrej nowiny publicznie ogłaszając, że Akademia Muzyczna PaSO po raz drugi otrzymała od Ministerstwa Spraw Zagranicznych grant, tym razem w wysokości 280 tysięcy złotych. I ta wiadomość została przyjęta entuzjastycznie.

Podczas koncertu prowadzonego przez Barbarę Bilsztę usłyszeliśmy polskie kolędy oraz utwory muzyczne na skrzypce i fortepian w wykonaniu uczniów Akademii Muzycznej PaSO. Koncert zatytułowany „Kolęda na dobry rok” rozpoczął się Kanonem Johanna Pachelbela, jednym z najbardziej znanych dzieł muzyki klasycznej z epoki baroku w wykonaniu skrzypków Akademii Muzycznej PaSO.

W świątecznym repertuarze, oprócz kolęd polskich, znalazły się francuska, amerykańska i ukraińska.

Juliusz Bobek zagrał walca cis-moll Fryderyka Chopina. W wykonaniu pianistów Karola Turbiarza i Joussefa El Yakine usłyszeliśmy „Przybieżeli…”  W aranżacji na smyczki skrzypkowie zagrali tradycyjną, francuską  kolędę „Dance Noel” . W repertuarze znalazły się dwa utwory Ignacego Jana Paderewskiego: Krakowiak – jeden z najpiękniejszych utworów wirtuozowskich (Karol Turbiarz) i Tatra, którą wykonał duet Karola Turbiarza i Joussefa El Yakine, będący inspiracją dla młodszych kolegów. Fascynujące wykonanie „Upiora w operze” przypadł w udziale najstarszym skrzypkom Akademii Muzycznej PaSO. Młodym artystom na fortepianie akompaniował Bartłomiej Ciężobka. Koncert będący tryumfem młodych talentów zakończył się złożeniem urodzinowych życzeń mile zaskoczonej Bożenie Zweig. Drogiej jubilatce zadedykowano mazura Emila Młynarskiego. Były kwiaty, tort i wiele wzruszających chwil.

Po uroczystej kolacji dyrektor generalna Barbara Bilszta podziękowała wymieniając osoby prywatne oraz biznesy, jak również wolontariuszy i komitet rodzicielski, działający przy Akademii Muzycznej PaSO. To dzięki wysiłkom tych osób sukces okazał się możliwy.

Wieczór sfinalizowała prezentacja o postępie prac nad przebudową budynku przy 5400 N. Lawler w Chicago oraz nadzieje na przyszłość związane z dynamicznie rozwijającą się inwestycją.

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama