Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 18:18
Reklama KD Market
Reklama

Jak uniknąć oszustw internetowych?

W obecnej rzeczywistości z Internetu korzysta, praktycznie rzecz biorąc, każdy z nas. Co więcej, załatwiamy w ten sposób mnóstwo różnych rzeczy. Nie tylko używamy tego medium do rozrywki i do kontaktowania się ze znajomymi. Oprócz tego jeszcze robimy zakupy, pracujemy, planujemy wyjazdy, wakacje. Słowem, ogromna liczba różnego rodzaju aktywności opiera się o Internet. Oczywiście w wielu miejscach możemy się spotkać ze stwierdzeniem, że Internet wcale nie jest tak bezpieczny, jak mogłoby się nam wydawać — wielu z nas uważa jednak, że są to opowieści mocno przesadzone. „Bo co może się stać, skoro ja tylko...” — wpisz w to miejsce Twoje najbardziej typowe sposoby wykorzystania Internetu.

No cóż, fakty są bezsporne. Internetowe oszustwa są na porządku dziennym. Nawet jeśli nie robisz niczego ważnego i nie korzystasz z żadnych poufnych danych lub informacji, to i tak warto wiedzieć, na co uważać. Zawsze przecież może się kiedyś zdarzyć ten moment, że będziesz musiał zrobić coś, co może Cię narazić na potencjalne niebezpieczeństwo — a w takim przypadku dobrze jest być świadomym ewentualnych zagrożeń, żeby nie popełnić niczego nierozsądnego.

Dziś właśnie zaprezentujemy Ci kilka takich właśnie sposobów unikania potencjalnych problemów.

Nie klikaj w nieznane odnośniki w e-mailach, SMS-ach lub wiadomościach na FB.

Jedną z najbardziej typowych metod stosowanych przez oszustów jest podsyłanie potencjalnym ofiarom odpowiednio spreparowanych odnośników wraz z wiadomościami o alarmującej treści. Mogą to być na przykład e-maile, SMS-y lub wiadomości w mediach społecznościowych. Często mają treść informującą Cię o tym, że wygrałeś jakąś nagrodę (iPhone’a, kupon zakupowy, samochód itp.), a w celu jej odebrania musisz przejść na wskazaną stronę. Na tej stronie będziesz musiał wpisać swoje dane osobowe, numer dowodu osobistego itp., ale oczywiście żadnej nagrody nie otrzymasz. Przestępcom chodzi tylko o Twoje dane — mogą one posłużyć na przykład do wzięcia pożyczki na Ciebie.

Inna popularna metoda to informacja o konieczności zweryfikowania konta, czy to na Facebooku, czy też na przykład w banku, czy innym popularnym serwisie internetowym. Oczywiście wiadomość zawiera także odnośnik do odpowiednio spreparowanej strony, łudząco przypominającej prawdziwą. Tutaj także chodzi o przechwycenie Twoich danych, ale tym razem do logowania się. Jeśli będą to dane do Facebooka, to jeszcze mały problem, bo celem oszustów jest rozsyłanie z Twojego konta wiadomości do Twoich znajomych, być może w celu kolejnego oszustwa.

Jeśli podasz w ten sposób swoje dane do logowania do banku, to w efekcie możesz stracić nawet wszystkie swoje pieniądze.

Jaka jest na to rada? Nigdy nie klikaj w żadne tego typu odnośniki, nawet jeśli wyglądają one w pełni wiarygodnie. Jeśli wiadomość wydaje się być prawdziwa, na przykład z Twojego banku i wzbudza u Ciebie niepokój, to jak najbardziej możesz odwiedzić witrynę swojego banku, ale w standardowy sposób, tak jak to robisz codziennie. Nigdy nie klikaj tego odnośnika — użyj zamiast tego na przykład aplikacji mobilnej. Jeśli faktycznie bank oczekuje od Ciebie jakiejś weryfikacji, odpowiedni komunikat ujrzysz na ekranie. Albo po prostu zadzwoń na bankową infolinię i zapytaj się, czy to jest faktycznie wymóg banku, czy też próba oszustwa.

Korzystaj tylko z legalnych i pewnych stron internetowych.

Ten punkt tylko na pozór może wydawać się łatwy do zrealizowania, ale w rzeczywistości wcale taki nie jest. Na początek zaznaczmy tylko, że musimy urealnić ten wymóg do jedynie takich stron, które się wiążą z danymi osobowymi i finansami.

Na przykład, jeśli często odwiedzasz internetowego bukmachera lub kasyno online, upewnij się, że zawsze wybierasz legalne strony, dysponujące odpowiednimi licencjami i oferujące szyfrowane połączenia. Sprawdzaj także, czy korzystasz z rzeczywistej strony bukmachera, kasyna lub banku, a nie łudząco podobnej fałszywki. Możesz to zrobić w dość prosty sposób, klikając ikonę kłódki na pasku adresu i następnie porównując zawarte tam dane ze stanem faktycznym. Jeśli korzystasz z banku ING, to czy certyfikat dotyczy strony ing.pl? W razie jakichkolwiek rozbieżności lub niepewności, po prostu się nie loguj i skontaktuj się z działem pomocy technicznej witryny, by rozwiać swoje wątpliwości.

Nie pobieraj i nie instaluj nieznanego oprogramowania

Trzeci krok pozwalający uchronić się przed oszustami, to unikanie instalowania nieznanego oprogramowania, szczególnie z niezaufanych źródeł. Oczywiście oznacza to, że jakiekolwiek skłonności do pirackich gier lub aplikacji powinny zostać tylko skłonnościami, nigdy nie szukaj i nie ściągaj z Internetu takich programów — to najprostsza droga do narobienia sobie problemów. Zazwyczaj pirackie oprogramowanie zostało „wzbogacone” o różnego rodzaju wirusy, malware i ransomware, które to „dodatki” tylko czekają, chodząc gdzieś w tle na Twoje dane osobowe i bankowe.

To samo tyczy się także aplikacji mobilnych. Zapomnij o pobieraniu ich spoza oficjalnego sklepu Apple lub Google. Pamiętaj także, że nawet oficjalne sklepy miewały w przeszłości problemy z odpowiednio spreparowanymi aplikacjami, których celem było wykradanie danych użytkowników.

Oczywiście naszym celem nie jest straszenie Cię i zmuszanie do tego, byś nie korzystał z Internetu. Wszystko jednak powinno opierać się na zdrowym rozsądku — po prostu pamiętaj, że jeżeli masz wobec czegoś jakiekolwiek wątpliwości, to tego czegoś po prostu nie rób. Tak, na wszelki wypadek.

Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama