Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 20:21
Reklama KD Market
Reklama

Świąteczne prezenty – zwrot i wymiana towaru

Świąteczne prezenty – zwrot i wymiana towaru

Po emocjach związanych z kupowaniem i dawaniem prezentów w okresie świąt, przychodzi czas, kiedy zastanawiamy się, co zrobić z niektórymi otrzymanymi podarunkami.

Niektóre prezenty nie pasują, nie są potrzebne lub po prostu nam się nie podobają. To jedyna pora roku, w której klient może nie zawsze mieć rację. Better Business Bureau (BBB) daje wskazówki, dzięki którym twoje zwroty prezentów będą przebiegać sprawniej.

Sklepy nie są prawnie zobowiązane do przyjmowania wymiany lub zwrotu pieniędzy, chyba że towar był wadliwy lub fałszywie przedstawiony. Chociaż większość sprzedawców oferuje programy zwrotu pieniędzy i wymiany, zasady różnią się znacznie w zależności od sklepu. Z powodu pandemii wielu sprzedawców detalicznych stało się bardziej pobłażliwych w swojej polityce zwrotów.

Zwracając lub wymieniając towar

Poznaj zasady sklepu. Dowiedz się, czy sklep ma politykę zwrotów, a jeśli tak, jak ona działa. Miej na uwadze, że wielu sprzedawców detalicznych zmienia swoje zasady na okres świąteczny. Jeśli sklep zezwala na zwroty lub wymianę towaru, dowiedz się, czy będziesz musiał uiścić opłatę za tę usługę.

Uzyskaj szczegółowe informacje na temat gwarancji produktu. Większość sprzętu RTV i AGD posiada gwarancję, które musi spełnić producent, a nie sprzedawca. Dowiedz się, jak obsługiwane są zwroty i naprawy, jeśli sprzęt przestaje działać lub wymaga części zamiennych. Czy sprzedawca wyśle za ciebie produkt do producenta? A może będziesz musiał kontaktować się bezpośrednio z producentem?

Zachowaj paragon i opakowanie. Większość sklepów akceptuje zwroty i wymiany tylko wtedy, gdy możesz przedstawić towar wraz z paragonem i oryginalnym opakowaniem. Zawsze dołączaj paragon podarunkowy do prezentów, które dajesz i trzymaj wszelkie otrzymane paragony podarunkowe.

Dokonuj zwrotów w odpowiednim czasie. Prawie wszystkie zasady zwrotów obowiązują przez określony czas. Niektóre sklepy modyfikują okres zwrotu w okresie świątecznym, więc nie ryzykuj utraty swojej szansy na dokonanie zwrotu.

Karty podarunkowe

Niezależnie od tego, czy realizujesz, czy kupujesz kartę podarunkową,  BBB zaleca następujące wskazówki:

Uważaj, od kogo kupujesz. Mało znane strony internetowe reklamują karty podarunkowe dla popularnych sprzedawców z dużymi rabatami. Takie strony mogą wykorzystywać  te oferty do kradzieży numerów kart płatniczych lub innych danych osobowych. Najlepiej udaj się bezpośrednio do sprzedawcy i kup od niego kartę.

Kupujesz kartę podarunkową? Bez względu na to, gdzie w sklepie są wystawione  karty podarunkowe, złodzieje są znani z wyjmowania kart podarunkowych ze stojaka wystawowego i zapisywania numerów powiązanych z tą kartą, w tym aktywacyjnego kodu PIN. Przed zakupem karty podarunkowej dokładnie przyjrzyj się opakowaniu pod kątem rozdarć, zmarszczek lub innych oznak próby jej naruszenia. Sprawdź, czy kod PIN jest odsłonięty. Jeśli coś wygląda podejrzanie,  najlepiej weź inną kartę, a tamtą kartę oddaj do komuś z działu obsługi klienta.

Uważaj na strony internetowe, które oferują możliwość sprawdzenia salda karty podarunkowej. Według raportów BBB.org/ScamTracker, niektóre strony internetowe, które twierdzą, że sprawdzają saldo karty podarunkowej, są  tak naprawdę sposobem na kradzież pieniędzy z karty. Strony te proszą o podanie numeru identyfikacyjnego karty i kodu PIN lub kodu zabezpieczającego. Następnie oszuści wykorzystują te informacje, aby ukraść pieniądze z twojej karty.

Dowiedz się, jak korzystać z karty. Nie wszyscy sprzedawcy mają takie same zasady wydawania kart podarunkowych, warto więc upewnić  się, jak one wyglądają.

Zarejestruj kartę podarunkową. Jeśli sprzedawca umożliwia zarejestrowanie karty podarunkowej, skorzystaj  z tej możliwości. Ułatwia to ochronę salda, dzięki czemu możesz zgłosić to wcześniej i potencjalnie zaoszczędzić pieniądze przechowywane na karcie. Zmień PIN na karcie i nie zwlekaj z wykorzystaniem pieniędzy.

Traktuj kartę jak gotówkę. W przypadku zgubienia lub kradzieży karty należy niezwłocznie to zgłosić. Większość wydawców kart posiada bezpłatne numery telefonów, aby zgłosić zgubienie lub kradzież karty.

Jeśli zauważyłeś oszustwo  (bez względu na to, czy straciłeś pieniądze, czy nie), zgłoś to do BBB Scam Tracker, aby pomóc chronić swoją społeczność. Odwiedź stronę BBB.org aby znaleźć firmy, którym możesz zaufać.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama